t
מפעל בן אנד ג'ריס, בישראל
צילום: רוייטרס

סמנכ"ל בן אנד ג'ריס: "אגורה לא עוברת לארה"ב ולשונאי ישראל ב-BDS"

הסמנכ"ל בישראל של חברת הגלידות העולמית שהחליטה להחרים את ישראל קרא בכאן רשת ב לממשלה להתערב: "מחר זה יהיה חברות אמריקניות בין-לאומיות אחרות שיצטרפו" • בנט שוחח עם מנכ"ל יוניליוור: "מעשה אנטי ישראלי מובהק, נפעל בתקיפות"
איתי שיקמן
20 ביולי 2021
09:07
עודכן ב 18:17

אחרי שחברת הגלידות בן אנד ג'ריס הודיעה אתמול על הפסקת מכירת מוצריה ביהודה ושומרון ובירושלים, סמנכ"ל בן אנד ג'ריס ישראל, אורי קנדלר, הבהיר הבוקר (שלישי) בריאיון לכאן רשת ב: "אנחנו עצמאיים לגמרי, החברה פרטית, הכספים נשארים בארץ". לדבריו בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה", "יש הסכם מאוד ישן, אין רווח שעובר לארה"ב. אנחנו משתמשים רק בשם ומתכונים. מי שקונה בן אנד ג'ריס תומך בנו, בתושבי הדרום. הוא לא נותן אגורה לשונאי ישראל ב-BDS". בתוך כך, בן אנד ג'ריס ישראל הודיעה כי חל גידול של יותר מ-21% במכירות הגלידה בארץ ביחס ליום רגיל.

מה חושבים במפעל בן אנד ג'ריס?

קנדלר הסביר כי בן אנד ג'ריס העולמית היא חברת בת של חברת יוניליוור. הוא אמר כי ההחלטה של החברה העולמית היא הפיכה וקרא לממשלת ישראל "לפעול נגד יוניליוור העולמית, שממשיכה להפעיל את העסקים שלה בישראל ולגלגל פה מיליארדים". הסמנכ"ל הישראלי המשיך ואמר: "צריך שיבינו שאי אפשר לצאת נגד ישראל ואז להמשיך להרוויח בה כסף. אם חברת בן אנד ג'ריס העולמית מצטרפת ל-BDS ומחרימה את ישראל - מחר זה יהיה חברות אמריקניות בין-לאומיות אחרות. אי אפשר לעבור לסדר היום". הוא גם יצא נגד הסרטון שפרסמה שרת הכלכלה אורנה ברביבאי ובו היא מצולמת משליכה לפח גביע גלידה של החברה. "אני מאוד מקווה שהשרה תצא בהצהרה מתקנת שמשרד הכלכלה תומך בייצור כחול לבן. היא לא הבינה, הטעו אותה", אמר.

> לא הבנתם, הגביע הוא שלנו | הזווית

הוא סיפר: "הרבה שנים היו לחצים מאוד גדולים מ-BDS על בן אנד ג'ריס בארה"ב, אבל לאחרונה, בעקבות שומר החומות, הלחץ גבר מאוד במיוחד לאור הלחצים על ירושלים - ואז הכול התפוצץ. קיבלנו דרישה לא חוקית ולא לגיטימית בעינינו לא למכור בהתנחלויות ובירושלים. הסברנו להם שאנחנו לא מוכנים. אחרי חודשיים של משא ומתן, לחצים וניסיונות למצוא פתרונות, הם יצאו באופן חד-צדדי בהודעה שלא מקובלת עלינו, שאומרת לא להפיץ את המוצרים שלפי ה-BDS הם לא חלק ממדינת ישראל. אחרי שסירבנו קיבלנו הודעה שהרישיון שלנו, שהיה ברור שימשיך לאורך שנים, נפסק".

איילת דמלאו, מבקרת איכות במפעל הישראלי, סיפרה לכאן חדשות: "יש פה אנשים שמתפרנסים מהמקום הזה. לא ציפינו לזה ואנחנו מקווים שזה לא יצא לפועל. זה מקום שמפרנס מאות אנשים מהפריפריה. אני מדברת עם העובדים, ויש תחושה של מועקה. זה מדאיג אותם. זה מפחיד לקום בבוקר ולגלות דברים כאלה". 

המנכ"ל: "אחרי שומר החומות הלחץ הפך בלתי נסבל"

גם המנכ"ל, אבי זינגר, העיד: "תקופה ארוכה שהם מנסים לשכנע אותי לא לשווק בירושלים המזרחית ובגדה. אחרי שומר חומות הלחץ עליהם, במסגרת האווירה בארה"ב, הפך בלתי נסבל". בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן" הבוקר הוא הוסיף: "זה שהם נכנעו זה ההישג הכי גדול של ה-BDS. הם חשבו שאם הם יקריבו אותי, אחרי 35 שנה של פעילות, יהיה להם שקט. נפגעתי יותר מהתגובות כאן. חשוב שאנשים יבדילו בין המוצר כחול לבן לבין החברה העולמית".

ראש הממשלה נפתלי בנט שוחח עם מנכ"ל חברת יוניליוור העולמית, אלן ז’ופ, שמחזיקה בבעלות על בן אנד ג’ריס, ואמר כי היא "נקטה בצעד אנטי-ישראלי מובהק". כך נמסר מלשכתו. ראש הממשלה הדגיש כי "מבחינתה של מדינת ישראל מדובר במעשה שיש לו השלכות חמורות, חוקיות ואחרות, והיא תפעל באופן תקיף כנגד כל פעולה של חרם המופנה כנגד אזרחיה".

שגריר ישראל בארצות הברית ובאו"ם גלעד ארדן ביקש הלילה מ-35 מושלים של מדינות, שבהן יש חקיקה נגד החרמת ישראל, לפעול משפטית נגד בן אנד ג'ריס. במכתבו למושלים ארדן הזכיר כי לפני שלוש שנים לחץ משותף של מדינת ישראל, יהדות ארצות הברית ומושלי המדינות גרם לחברת Airbnb "להפוך החלטה מבישה דומה".