t
הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי, הבוקר
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל: נגיב באופן גלוי, חשאי או שניהם יחד על כל הפרת ריבונות מלבנון

בישראל מעריכים: ירי הרקטות מלבנון בוצע בידי פלסטינים בשליחות חמאס, אך גם באישור חיזבאללה • גורם במערכת הביטחון: אם הירי יימשך - התגובות יהיו חריפות יותר
כתבי כאן חדשות
20 ביולי 2021
09:44
עודכן ב 22:38

הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי התייחס הערב (שלישי) לירי הרקטות מלבנון לעבר הגליל. בביקור שקיים בפיקוד הצפון, אמר הרמטכ"ל כי  ישראל תגיב באופן גלוי, חשאי או שניהם יחד, על כל הפרת ריבונות מלבנון. "לבנון נמצאת בתהליך של קריסה, שלחיזבאללה יש בו חלק", אמר רא"ל כוכבי והוסיף כי ישראל לא תאפשר שוב ירי מהסוג שהיה לפנות בוקר.

בתוך כך, בישראל מעריכים כי הירי לגליל בוצע באישור של חזבאללה גם אם לא בוצע על ידו. גורם במערכת הביטחון אמר כי אם הירי מלבנון יימשך - התגובות יהיו חריפות יותר.

מוקדם יותר היום ביקר ראש הממשלה נפתלי בנט במעלות תרשיחא, שם נשא הצהרה בה אמר: "לא נאפשר פגיעה בריבונות ישראל ובביטחון ישראל. מי שינסה לפגוע בנו - ישלם מחיר כואב בחזרה. אנחנו פועלים כל הזמן, יומם וליל, בכל הזירות, ונמשיך בכך". 

בנט התייחס למצב בלבנון ואמר: "לבנון נמצאת על סף קריסה, כמו כל מדינה שאיראן מתבססת בה.  אזרחיה נלקחו כבני ערובה של חמינאי ונסראללה לטובת אינטרסים איראניים. זה מצער - אך לא נקבל זליגה של המצב בלבנון לתוך ישראל. כמו שאמרתי, מי שינסה לפגוע בנו ישלם מחיר כואב בחזרה".

בתוך כך, מתחזקת הערכה בישראל שמי שביצע הלילה את ירי הרקטות מלבנון אלו פלסטינים שפעלו בשליחות חמאס, כשברקע סוגיית עליית היהודים להר הבית בתשעה באב ואי הכנסת המענק הקטארי לרצועה. ביעד התקיפה שמיוחסת לישראל במתקן צבאי בסוריה פעל מפעל לדיוק טילים שאיראן מבצעת בלבנון וסוריה בחסות חיזבאללה, כך נראה כי אין קשר ישיר בין התקיפה בסוריה לאירוע הירי מלבנון.

שר הביטחון, בני גנץ, הגיב הבוקר לירי הרקטות הלילה משטח לבנון לעבר הגליל. "מי שנושא באחריות לירי היא לבנון, שמאפשרת פעולות טרור משטחה", אמר גנץ. "מדינת ישראל תפעל מול כל איום על ריבונותה ואזרחיה ותגיב בהתאם לאינטרסים שלה, בזמן ובמקום הרלוונטיים", הוא הבטיח. במקביל, שר הביטחון קרא לקהילה הבין-לאומית לפעול כדי להחזיר את היציבות ללבנון: "לא נאפשר למשבר החברתי, הכלכלי והפוליטי בלבנון להפוך לאיום ביטחוני על ישראל".

חמאס הגיב לתקיפה שיוחסה לישראל בחלב שבסוריה ולירי הארטילריה ללבנון. "האויב הציוני מפציץ בסוריה ובלבנון בליל החג, ועוד קודם פולש למסגד אל-אקצה – במסגרת תוקפנות ובריונות נגד כל האזור", אמר דובר הארגון. "הבריונות הציונית הזו נגד האומה תופסק רק בידי התנגדות כוללת שתאחד את כל משאבי האומה וכוחותיה נגד המפעל הציוני והתנהגותו התוקפנית".

משה דוידוביץ, ראש המועצה האזורית מטה אשר, שמשמש גם כיו"ר פורום קו העימות, קרא בעקבות הירי "להקצות מייד תקציב לתוכנית מגן הצפון לטיפול בפערי המיגון".

שתי רקטות שוגרו הלילה לעבר ישראל. רקטה אחת יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל והשנייה נפלה בשטח פתוח. בתגובה לירי, תקפו כוחות ארטילריים של צה"ל בשטח לבנון. במערכת הביטחון לא יודעים לומר כרגע עד כמה חיזבאללה מעורב בתקרית. הירי התבצע כשהבוקר צפוי ראש הממשלה נפתלי בנט לבקר במעלות יחד עם שר התקשורת יועז הנדל.

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה מוקדם יותר הלילה על תקיפה ישראלית דרומית לחלב שבצפון-מערב המדינה. מערכות ההגנה האוויריות באזור הופעלו. מקורות אמרו לערוץ אל-מיאדין הלבנוני כי התקיפה בוצעה לעבר "מפעלי הגנה ומרכז למחקרים מדעיים" בפאתי העיר. לפי הדיווח, כל הטילים יורטו.

השתתפו בהכנת הידיעה: רועי שרון, איתי בלומנטל, גילי כהן ורובי המרשלג