עצים כרותים ברחוב קק"ל בבאר שבע

באמצע הקיץ: עיריית באר שבע כורתת 29 עצים עתיקים

הכריתה - חלק מעבודות פיתוח בעיר העתיקה בבאר שבע • פרופ' חביבה פדיה, תושבת השכונה: "הפרקטיקה בישראל היא שלא מודיעים לפני שכורתים את כל העצים ברחוב שלך. ואז מתחיל גיהנום של התרוצצות, אתה מבין פתאום שיכרתו את הכול ואתה מתחיל להתרוצץ בין הפקידים"
אסף פוזיילוב
20 ביולי 2021
14:22

בתקופה הכי חמה בשנה, באחת הערים הכי חמות בישראל ובמרכז העיר שאין בו טיפת צל - עיריית באר שבע כורתת עצים בני עשרות שנים, כך דיווחנו היום (שלישי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. שני פרופסורים תושבי העיר מובילים יחד עם צעירים שגרים בשכונה מחאה - במטרה להפסיק את הכריתה, המתבצעת באחד הרחובות הראשונים בבאר שבע, הנקרא באופן אבסורדי רחוב קק"ל, אך בינתיים ללא הצלחה.

כחלק מעבודות פיתוח בעיר העתיקה בבאר שבע, קבלן קיבל את אישור העירייה לכרות 29 עצים באזור. כמו כן אושר לכרות עצים נוספים, שנטען שהם חולים או מסוכנים. פרופ' חביבה פדייה, שמתגוררת בשכונה, פעילה סביביתית ויו"ר הוועדה לקידום מדעי הרוח בישראל אמרה בתוכנית לאסתי פרז: "אי אפשר לפתח עם שמירה על עצים עתיקים? זו לא הפעם הראשונה, אלא מי יודע כמה. עברתי לפני כמה שנים חוויה מזעזעת עם כריתה סדרתית של המון עצים עתיקים – זה זכור לי כטראומה ממשית", שיתפה.

"הפרקטיקה בישראל היא שלא מודיעים לפני שכורתים את כל העצים ברחוב שלך. ואז מתחיל גיהנום של התרוצצות, אתה מבין פתאום שיכרתו את הכול ואתה מתחיל להתרוצץ בין הפקידים ומערער, והמערכת ממשיכה לעבוד ולכרות. בשבוע שעבר התחילה כריתה סדרתית של עצים ותיקים. משתמשים בפרוצדורה בצורה צינית וקרה - עירייה או אדם פרטי מחליט לפתח איזור, ופקיד היער העירוני, במקום לדאוג לאינטרס של השכונה והעצים – מורה לכרות, והאינטרסים הציניים מנצחים הכל. בשלוש השנים האחרונות כרתו בבאר שבע 2,500 עצים. בישראל כורתים כרבע מיליון עצים בשנה", ציינה פדייה.

תגובת עיריית באר שבע: "העצים נכרתו על פי חוק, במסגרת עבודות פיתוח של החברה הכלכלית לפיתוח באר שבע (השייכת לעירייה - א.פ.) במסגרת הפרויקט בוצע לפני תחילת העבודות, סקר עצים מקיף שבחן את העצים מכמה סיבות וכן מטעמי בטיחות. לאחר אישור הסקר, הונפק על פי החוק והדין, מתן אישור כריתתם של העצים", לשון התגובה.