מהג'ודו ועד הבייסבול: המשלחת הישראלית לאולימפיאדה

המועמדים למדליה, הצעירים המבטיחים ואלה שהגשימו חלום: 90 הספורטאים שייצגו אותנו בטוקיו – ויעשו היסטוריה כמשלחת הגדולה ביותר בכחול לבן
בן כהן
22 ביולי 2021
18:48


מימין: אורי ששון, שגיא מוקי, לי קוכמן, טוהר בוטבול, ברוך שמאילוב ופיטר פלצ'יק

ג'ודו

ברוך שמאילוב – עד 66 ק"ג

גיל: 26
מתי הוא מתחרה: 25 ביולי
הישגים: מדליית כסף במאסטרס ב-2018 ו-2021, חמש מדליות ארד בגרנד סלאמים
למה אפשר לצפות: שמאילוב מגיע למשחקים אחרי קמפיין אולימפי קצת הפכפך. מצד אחד הוא חמש מדליות ארד בגרנד סלאמים זה לא משהו לזלזל בו, ובתחרות עם הגדולים ביותר הוא השיג פעמיים מדליית כסף. מצד שני, בתחרויות יבשתיות, אליפות אירופה ועולם הוא לא הצליח להגיע להישגים. בתור המדורג השישי הוא קיבל הגרלה נוחה מאוד. שמאילוב יפתח את התחרות מול לופורטה ממוזמביק ובשמינית הגמר יהיה מול המנצח בין האוסטרלי לפרואני. ברבע הגמר מחכה לו ואז'ה מרגוולשווילי הגאורגי, משוכה עבירה בשבילו. הוא בעיקר אומר תודה שנמנע ממנו להיות בחצי של אבה היפני – הג'ודאי הטוב ביותר בקטגוריית המשקל הזו. 

טוהר בוטבול – עד 73 ק"ג 

גיל: בן 27
מתי הוא מתחרה: 26 ביולי
הישגים: סגן אלוף אירופה ב-2021, מדליית כסף בגרנד סלאם באקו ב-2019 ושלוש מדליות ארד בגרנד סלאמים נוספים
למה אפשר לצפות: הדרך של בוטבול לטוקיו הייתה לפי הספר, תוצאות טובות בתחרויות החשובות, צבירת ניקוד ובסוף להגיע כמדורג במקום השישי. ההגרלה האירה לו פנים מכיוון אחד מאוד בולט, היפני שוהאי אונו, הטוב ביותר בקטגוריה, שובץ בחצי השני של ההגרלה. הוא צפוי להגיע לרבע הגמר, שם צפוי לחכות אן צ'נגרים – שניצח את הישראלי ב-2018.

שגיא מוקי – עד 81 ק"ג
גיל
: 29
מתי הוא מתחרה: 27 ביולי
הישגים: אלוף העולם ב-2019, אלוף אירופה ב-2018, מדליית כסף וארד מתחרויות המאסטרס וארבע מדליות זהב בגרנד סלאמים
למה אפשר לצפות: ללא ספק מוקי הוא הג'ודואי המבטיח ביותר מבחינת המשלחת הישראלית לטוקיו. אך דחיית המשחקים האולימפיים בשנה לא עשתה לו טוב. מאז שהוא חזר להתחרות בתחילת השנה הוא עדיין לא נראה כמו הג'ודואי שטרף את המזרן באליפות העולם ב-2019. אבל אחרי המופע המדהים שלו בריו 2016 שם כמעט זכה במדליה כשהוא עם שתי פריצות דיסק, אפשר לומר שהוא יודע להילחם כשצריך. למזלו במשקל שלו אין יפנים בולטים או מתחרים בלתי מנוצחים כך שהכל פתוח. את הג'ודאי האיראני הגולה סעיד מולאי הוא יוכל לפגוש רק בחצי הגמר או בבית הניחומים. אולי הדרך למדליה חייבת המשך לסיפור ההוליוודי הזה. 

לי קוכמן – עד 90 ק"ג
גיל
: 26
מתי הוא מתחרה: 28 ביולי
הישגים: מדליית כסף באליפות אירופה ב-2019, ארד בגרנד סלאם אנטליה ב-2021
למה אפשר לצפות: לי קוכמן הצליח להגיע בסוף לטוקיו בזכות הכרטיס שמחולק לנציגים מכל יבשת שלא הגיעו לדירוג הסף. הוא קיבל הגרלה יחסית נוחה בקרב הראשון, מול הצ'כי קלאמרט. אם ינצח אותו יפגוש את הגאורגי לאשה באקורי, אחד הספורטאים הטובים בקטגוריית המשקל הזו. 

פיטר פלצ'יק – עד 100 ק"ג
גיל
: 29
מתי הוא מתחרה: 29 ביולי
הישגים: אלוף אירופה ב-2020, מדליות ארד באליפות אירופה ב-2018 ובטורניר המאסטרס ב-2021, שתי מדליות זהב בגרנד סלאמים
למה אפשר לצפות: פלצ'יק הגיע ל-2020 מוכן לקחת את כל הקופה. מדליית הזהב בגרנד סלאם פריז סימנה לסבב שזאת השנה שלו. גם הדחייה של המשחקים בשנה לא שינתה הרבה – פלצ'יק הוא בין המועמדים המובילים לחזור עם מדליה על הצוואר. אם יגיע לרבע הגמר, והוא אמור לעשות את זה, הוא צפוי לפגוש את היפני אארון וולף. הם נפגשו פעם אחת בפריז ב-2019, אז ניצח היפני. 

אורי ששון – מעל 100 ק"ג

גיל: 30 
מתי הוא מתחרה: 30 ביולי
הישגים: מדליית ארד באולימפיאדת ריו 2016, סגן אלוף אירופה ב-2016
למה אפשר לצפות: המדליסט מברזיל מגיע לטוקיו אחרי מחזור אולימפי קשה מאוד בו לא ממש הצליח לשחזר את היכולות שזכרנו ממנו לפני ארבע שנים. ששון הצליח להגיע בכל זאת כמדורג השמיני אבל דווקא לו המזל לא האיר פנים. את הקרב הראשון שלו הוא יעשה בשמינית הגמר ככל הנראה נגד טדי ריינר, הג'ודאי הענק שלא מכיר את המושג "הפסד". בכושר הנוכחי שלו, ששון כנראה יסיים את דרכו בשלב מוקדם מאוד – או יספק את הפתעת האולימפיאדה. 


מימין: רז הרשקו, גילי שריר, ענבל לניר, שירה ראשוני, גילי כהן ותמנע נלסון לוי

שירה ראשוני – עד 48 ק"ג
גיל: 30 
מתי היא מתחרה: 24 ביולי 
הישגים: חמש מדליות ארד בגרנד סלאמים
למה אפשר לצפות: את האולימפיאדה הקודמת ראשוני מעדיפה לשכוח. שתי דקות לתוך הקרב הראשון היא נפסלה בעקבות החלטת שיפוט. היא מגיעה לתחרות לא מדורגת וניצלה מלפגוש את אחת הבכירות בשלב מוקדם. היא תפגוש את הקולומביאנית אלברז בסיבוב הראשון, ובשני מחכה לה ככל הנראה הספרדיה פיגורואה. להגיש לרבע הגמר מול הנציגה המונגולית יהיה הישג עבורה. 

גילי כהן – עד 52 ק"ג

גיל: 30
מתי היא מתחרה: 25 ביולי
הישגים: ארד באליפות אירופה ב-2014, שני מדליות זהב בגרנד סלאמים ומדליית כסף אחת בגרנד סלאם תל אביב השנה
למה אפשר לצפות: הדרך של גילי כהן לאולימפיאדה הייתה לא פשוטה. היא הצליחה להתאושש מפציעה ובזכות דחיית האולימפיאדה גם עקפה בצורה מרשימה את גפן פרימו במאבק על הכרטיס. גם היא הגיעה לא מדורגת אבל ההגרלה האירה לה פנים בסיבוב הראשון – באבאמוראטובה מטורקמניסטן. ואן סניק הבלגית שאותה היא צפויה לפגוש בסיבוב השני, כנראה תהיה משוכה אחת יותר מדי. 

תמנע נלסון-לוי – עד 57 ק"ג

גיל: 27
מתי היא מתחרה: 26 ביולי
הישגים: מדליית ארד באליפות אירופה ב-2016, מדליית זהב בגרנד סלאם תל אביב השנה ושלוש מדליות ארד נוספות בגרנד סלאמים
למה אפשר לצפות: נלסון-לוי מגיעה לטוקיו כשהיא מדורגת שביעית – וזה סימן טוב בשבילה. היא הוכיחה עד עכשיו בקמפיין שהיא יודעת להתעלות בתחרויות מסוימות. העובדה שהיא תפתח מול יריבה יחסית נוחה יכולה לתת לה את הזמן לצבור ביטחון עד לרבע הגמר. שם כבר יהיה יותר קשה, אבל זה העוגן שממנו אפשר במקרה הגרוע לראות את בית הניחומים. 

גילי שריר – עד 63 ק"ג
גיל: 21
מתי היא מתחרה: 27 ביולי
הישגים: מדליית כסף בגרנד פרי בסין ב-2018
למה אפשר לצפות: עצם ההעפלה של הג'ודאית הצעירה הוא כבר הישג גדול עבורה, ויתן לה הכנה טובה לקראת פריז 2024. היא תפגוש בקרב הראשון את האקר האוסטרלית. אם היא תצליח להגיע לשלבים המתקדמים בתחרות זה יהיה הישג מפתיע עבודה. 

ענבל לניר – עד 78 ק"ג

גיל: 21
מתי היא מתחרה: 29 ביולי
הישגים: שתי מדליות ארד בגרנד סלאמים ב-2021
למה אפשר לצפות: לניר כבשה את מקומה בטוקיו אחרי הישגים יפים שרשמה בתחרויות השנה והקפיצו אותה בדירוג בדיוק בזמן. גם היא הגיעה למשחקים לא מדורגת כך שהיא תפתח בסיבוב הראשון מול אוטגון המונגולית, והמנצחת ביניהן תתחרה מול אגייאר הברזילאית – המדורגת 8. בכל מקרה, העתיד של לניר עוד לפניה. 

רז הרשקו – מעל 78 ק"ג
גיל: 23
מתי היא מתחרה: 30 ביולי
הישגים: מדליית זהב בגרנד סלאם אנטליה ב-2021
למה אפשר לצפות: הרשקו, או בכינוי שקיבלה "הרשקולס", לא מדורגת בשמיניה הבכירה של קטגוריית המשקל שלה. בקרב הראשון היא הוגרלה נגד סעודית ויהיה מעניין לראות אם היריבה שלה תתייצב לקרב. בשמינית הגמר כבר מחכה סונה היפנית – המדורגת רביעית. 


מימין למעלה: גירמה אמרה, לונה צ'מטאי סלפטר, מאור טיורי וחנה קנייזבה מיננקו. מימין למטה: סלאמוויט באיולין טפרי, אדוה כהן, גירמה אמרה, דיאנה ויסמן, איימרו עלמיה

אתלטיקה

לונה צ'מטאי סלפטר – מרתון
גיל
: 32
מתי היא מתחרה: 7 באוגוסט
הישגים: מחזיקה ב-11 שיאי ישראל, מדליית זהב באליפות אירופה בריצה ל-10,000 מטרים. מדליית זהב במרתונים בטוקיו, פראג, ופירנצה. התוצאה השביעית בטיבה במרתון
למה אפשר לצפות: הרצה הבכירה של ישראל הצליחה לנפץ כמעט כל שיא ישראלי והפכה לאחת הרצות הבכירות בעולם. המרתון הוזז מטוקיו לסאופורו בשל החום הכבד שצפוי, אבל גם בעיר הצפונית התנאים לא אמורים להיות קלים. אם צ'מטאי סלפטר תצליח להתברג באחד מ-10 המקומות הראשונים היא תרשום את אחד מההישגים הגדולים ביותר בהיסטוריה של האתלטיקה הישראלית. 

מאור טיורי – מרתון
גיל
: 30 
מתי היא מתחרה: 7 באוגוסט
הישגים: הייתה שיאנית ישראל ב-5,000 מטר
למה אפשר לצפות: טיורי מגיעה לאולימפיאדה השנייה אחרי שבפעם שעברה היא סיימה במקום ה-90. המטרה שלה הפעם היא לשבור את שיאה האישי, שעומד על 2:29:03 שעות.

מארו טפרי – מרתון
גיל: 28 
מתי הוא מתחרה: 8 באוגוסט
הישגים: שיאן ישראל במרתון וחצי מרתון
למה אפשר לצפות: באולימפיאדה הקודמת שהייתה בתחילת הקריירה שלו הגיע טפרי למקום ה-73. מאז 2018, אז שבר לראשונה את שיאו הישראלי של היילה סטאין שהחזיק 15 שנה, הוא מצליח לשבור אותו כמעט כל פעם מחדש. הפעם הוא יעמוד על קו הזינוק יחד עם גירמה אמרה ויקווה לשבור שוב את השיא הישראלי שעומד על 2:07:20.

גירמה אמרה – מרתון
גיל: 33
מתי הוא מתחרה: 8 באוגוסט
הישגים: היה אלוף ישראל בריצת 10,000 מטר בשנת 2015 והחזיק בשיא הישראלי במרתון
למה אפשר לצפות: הרץ הוותיק מגיע למשחקים האולימפיים הראשונים שלו. אחרי שכבר החזיק בשיא הישראלי, הוא ינסה להחזיר אותו אליו במאבק מול מארו טפרי. שיאו האישי עומד על 2:07:29 שעות. 

איימרו עלמיה – מרתון
גיל: 31
מתי הוא מתחרה: 8 באוגוסט
הישגים: שיא ישראל ב-10,000 מטר
למה אפשר לצפות: כמו שאר הנציגים הישראלים במרתון עלמיה יתמקד בלשפר את שיאו האישי שעומד על 2:07:45 שעות, כך שהפערים בין השלושה לא גדולים במיוחד. 

סלאמוויט באיולין-טפרי – ריצת 5000 ו-10000
גיל: 27
מתי היא מתחרה: 30 ביולי בסיבוב הראשון של ריצת 5000 מ', 2 באוגוסט הגמר; 7 באוגוסט גמר 10,000 מ'
הישגים: מחזיקת שיא ישראל בריצה ל-1,500 מטרים. אלופת ישראל ב-1,500 מטרים ו-10,000 מטרים ב-2011. מקום שישי ב-3,000 מ' באולם באליפות אירופה
למה אפשר לצפות: באיולין שנאבקת מול לונה צ'מטאי סלפטר על השיא הישראלי ב-5,000 וב-10,000 מטרים ותקווה להחזיר אותם אליה. בריצה הארוכה מהשתיים, היא מגיעה לטוקיו כשהיא מדורגת במקום ה-21 בניכוי שלוש רצות למדינה – כשבטופ נמצאות חסאן וגידאי ששברו את שיא העולם לפני כחודש וחצי. במרחק הקצר יותר היא מדורגת במקום ה-29, גם כן בניכוי של שלוש רצות למדינה. המטרה שלה היא לשפר את השיא האישי, ואולי להתברג גם בגמר ה-5,000.

חנה קנייזבה מיננקו – קפיצה משולשת

גיל: 31
מתי היא מתחרה: מוקדמות ב-30 ביולי, גמר ב-1 באוגוסט
הישגים: מדליית כסף באליפות העולם ב-2015, מדליית כסף באליפות אירופה ב-2016, מקום רביעי באולימפיאדת לונדון 2012 ומקום חמישי בריו 2016
למה אפשר לצפות: שיאנית ישראל המוכשרת התאוששה בדיוק בזמן מהפציעה הקשה שכמעט השביתה אותה אחרי אליפות ישראל מ-2019. חודש לפני האולימפיאדה היא הצליחה לקבוע את הקריטריון כשקפצה למרחק של 14.36 מטר. הבכירות בענף, בראשן רוחאס מוונצואלה שמתקרבת לשיא העולם, פתחו ממנה פער. אם היא תצליח להתעלות ולהגיע לגמר אולימפי שלישי ברצף היא תהיה מרוצה. 

דיאנה ויסמן – ריצת 100 מטר

גיל: 22
מתי היא מתחרה: מוקדמות ב-30 ביולי
הישגים: שיאנית ישראל בריצה ל-100 ו-200 מטר
למה אפשר לצפות: בשנת 2018 ניפצה האצנית הצעירה את שיאה של אסתר רוט שחמורוב שהחזיק 46 שנה, ונכנסה לספרי ההיסטוריה. עכשיו ויסמן רוצה לעשות זאת שוב – הפעם בבמה הגדולה בעולם. 

אדוה כהן – ריצת 3,000 מטר מכשולים
גיל: 25
מתי היא מתחרה: מוקדמות ב-1 באוגוסט, גמר ב-4 באוגוסט
הישגים: שיאנית ישראל בריצה ל-3,000 מטר מכשולים, מקום חמישי באליפות אירופה ב-2018 
למה אפשר לצפות: הרצה המוכשרת שמתאמנת ומתחרה במהלך השנה בארצות הברית מגיעה לאולימפיאדה אחרי שנתיים שבהם הייתה רחוקה משיאה האישי, שעומד על 9:29.74 דקות. באולימפיאדה הקודמת תוצאה כזו הייתה מקנה לה מקום בגמר, הפעם ככל הנראה כהן תצטרך יותר מזה כדי להשתלב בין 18 הרצות בגמר. 


מימין: ליהיא רז, ארטיום דולגופיאט ואלכס שטילוב

התעמלות מכשירים

ארטיום דולגופיאט – התעמלות מכשירים

גיל: 24
מתי הוא מתחרה: 24 ביולי מוקדמות על כל המכשירים, 1 באוגוסט, גמר קרקע
הישגים: מדליות כסף בתרגיל הקרקע באליפויות העולם ב-2017 ו-2019, זהב בתרגיל הקרקע באליפות אירופה ב-2020, וכסף ב-2018 ו-2019
למה אפשר לצפות: דולגופיאט מסתמן כאחד מהמועמדים הבכירים לסיים את האולימפיאדה עם מדליה על הצוואר, באחד מהענפים הבכירים ביותר במשחקים. הוא ישתתף במוקדמות הקרב רב אך שם יתמקד בלהשיג את המקום בגמר מכשיר הקרקע. התרגיל שלו נחשב ברמת קושי גבוהה מאוד וביצוע טוב שלו צפוי להוביל אותו לאחד המקומות הראשונים, ולהישג ישראלי ענק. 

אלכס שטילוב – התעמלות מכשירים
גיל: 34
מתי הוא מתחרה: 24 ביולי מוקדמות על כל המכשירים, 1 באוגוסט
הישגים: מקום שישי באולימפיאדת לונדון 2012, מקום שמיני באולימפיאדת בייג'ינג 2008, מדליות ארד בתרגיל הקרקע אליפות העולם ב-2009 ו-2011, מדליית זהב בתרגיל הקרקע באליפות אירופה ב-2013
למה אפשר לצפות: המתעמל הוותיק ישתתף באולימפיאדה הרביעית שלו וזה כבר הישג בפני עצמו. במוקדמות הוא יתמודד במוקדמות בכל המכשירים ויקווה לעלות לגמר בתרגיל הקרקע, אך ככל הנראה יסיים בשלב הראשון כמו בריו. 

ליהיא רז – התעמלות מכשירים

גיל: 17
מתי היא מתחרה: 25 ביולי מוקדמות קרב רב
הישגים: מדליית ארד בתרגיל הקרקע באליפות אירופה
למה אפשר לצפות: הספורטאית הצעירה ביותר במשלחת הישראלית, והמתעמלת הראשונה מאז 2012, היא אחת התקוות לעתיד הענף. היא תזכה להרגיש את החוויה האולימפית, כמה שאפשר עם ההגבלות שיהיו על הספורטאים, ולהגיע בשלה ומוכנה לפריז 2024.


מימין למעלה: לינוי אשרם, יוליאנה טלגין, ניקול זליקמן, קארין וקסמן, אופיר דיין, נטלי רייץ ויאנה קרמרנקו

התעמלות אמנותית

לינוי אשרם – התעמלות אמנותית

גיל: 22
מתי היא מתחרה: מוקדמות ב-6 באוגוסט, גמר ב-7 באוגוסט
הישגים: מדליית כסף בקרב רב באליפות העולם ב-2018, מדליית ארד באליפויות העולם ב-2019 ו-2017, מדליית זהב באליפות אירופה ב-2020 ועשרות מדליות במכשירים השונים
למה אפשר לצפות: אשרם מגיעה לאולימפיאדה כתקווה הישראלית הגדולה למדליה. אחרי מחזור אולימפי שבו התברגה בשלישייה המובילה כמעט בכל תחרות עם האחיות אברינה מרוסיה, היא מצפה לעשות את זה גם בטוקיו. התרגלנו לראות אותה קוטפת מדליות עבור כל מכשיר כמעט בכל תחרות בה השתתפה, אבל באולימפיאדה התואר מחולק רק בקרב רב – שילוב הניקוד של כל המכשירים ביחד. דחיית האולימפיאדה בשנה עזרה לנציגות הבלרוסיות לסגור את הפער מאשרם ובתחרויות האחרונות הן גם עקפו אותה. נקודת החולשה של אשרם היא תרגיל הסרט, המכשיר הקשה ביותר בענף. למרות הפער שנסגר אשרם היא עדיין המועמדת המובילה לחזור מטוקיו עם מדלייה על הצוואר. 

ניקול זליקמן – התעמלות אמנותית

גיל: 20
מתי היא מתחרה: מוקדמות ב-6 באוגוסט, גמר ב-7 באוגוסט
הישגים: מדליית ארד באליפות אירופה ב-2019 בתרגיל החישוק, מדליית כסף כחלק מנבחרת היחידות באליפות העולם ב-2019.
למה אפשר לצפות: זליקמן עשתה סבב אולימפי מרשים אך הפערים שנוצרו בענף, תחת השליטה הבלעדית של הרוסיות ואשרם, השאירו אותה כמעט בלי מדליות. היא הייתה שותפה להישג של נבחרת היחידות באליפות העולם האחרונה והוכיחה שהיא שייכת לרמות הגבוהות. להיכנס לגמר עם 10 המתעמלות הטובות ביותר ייחשב עבורה כהצלחה, ונקווה לראות אותה בפריז 2024.

הנבחרת הקבוצתית בהתעמלות אמנותית

המשתתפות: אופיר דיין, יאנה קרמרנקו, יוליאנה טלגין, נטלי רייץ וקארין וקסמן
מתי הן מתחרות: 7 באוגוסט מוקדמות, 8 באוגוסט גמר
הישגים: מקום שישי באליפות העולם ב-2019, מדליית זהב בקרב רב באליפות אירופה ב-2020 ושתי מדליות כסף באותה אליפות. מדליית זהב בתרגיל המשולב באליפות אירופה ב-2021, מדליית ארד בקרב רב ותרגיל הכדורים באותה אליפות
למה אפשר לצפות: אירה ויגדורצ'יק, המאמנת שהפכה לסוג של סמל של הנבחרת, תסיים את תפקידה אחרי האולימפיאדה ותרצה לסיים עם טעם טוב. בניגוד לנבחרת ב-2016 שהייתה מועמדת למדליה, הפעם הציפיות קצת יותר נמוכות. התברגות בין 8 הנבחרות שיהיו בגמר יהיה הישג טוב מאוד של הנבחרת. 


מימין למעלה: מירון חירותי, יעקב טומרקין, דניס לוקטב, גל כהן גרומי, מתן רודיטי, מיכאל לייטרובסקי, רון פולונסקי ותומר פרנקל

שחייה

מירון חירותי – 50 מטר חופשי

גיל: 23
מתי הוא מתחרה: מוקדמות ב-30 ביולי
הישגים: שיאן ישראל ב-50 מטר חופשי ו-50 מטר פרפר
למה אפשר לצפות: מקצה הספרינט של השחייה הוא אף פעם לא צפוי, אתה מתחיל הכי חזק שלך ומגביר. חירותי קבע השנה 21.96, ושיאו האישי מהיר יותר ב-9 מאיות. אם הוא יצליח לשבור אותו עוד נראה אותו בין 16 השחיינים בחצי הגמר. טעות אחת, והוא לא יהיה בתמונה. 

יעקב טומרקין – 100 מטר גב

גיל: 29
מתי הוא מתחרה: מוקדמות ב-25 ביולי
הישגים: מקום שביעי באולימפיאדת לונדון 2012, מדליית כסף באליפות אירופה ב-200 מטר גב ב-2016, ומדליות ארד ב-100 ו-200 מטר גב ב-2012.
למה אפשר לצפות: השחיין הוותיק, שמחזיק גם בהישג הישראלי הטוב ביותר במשחקים האולימפיים, השיג את הקריטריון כששחה 53.80 שניות במקצה אך לא עמד בקריטריון הישראלי. למרות זאת הוחלט באיגוד השחייה לצרף אותו בכל זאת למשלחת והוא גם יהיה מנושאי הדגל בטקס הפתיחה. שיא ישראל שלו עומד במקצה הזה על 53.60 ונראה שיהיה לו קשה להתקרב אליו הפעם. 

גל כהן גרומי – 100 מטר פרפר ו-200 מטר מעורב אישי

גיל: 19
מתי הוא מתחרה: 28 ו-29 ביולי
הישגים: היה בנבחרת השליחים שזכתה בזהב ב-200X4 מטר חופשי באליפות אירופה לנוער ב-2018, ארד באליפות אירופה לנוער ב-200 מטר מעורב אישי ב-2019
למה אפשר לצפות: כהן גרומי, עוד אחד מהשחיינים הצעירים המבטיחים שגדלים פה, הגיע לתחרות הקרטריון האחרונה חדור מטרה. בתחרות ברומא הוא הצליח בתוך יומיים לנפץ שני שיאים אישיים ולהשיג בהם קריטריון לטוקיו. מקום בחצי הגמר כנראה שלא יהיה לו, אבל כשהוא בא ממוקד הוא יכול לנפץ שוב איזה שיא. 

דניס לוקטב – 200 מטר חופשי

גיל: 21
מתי הוא מתחרה: מוקדמות ב-25 ביולי
הישגים: מדליית ארד ב-200 מטר חופשי במשחקים האולימפיים לנוער ב-2018. סגן אלוף אירופה לנוער ב-2018 ושיאן ישראל במשחה זה
למה אפשר לצפות: רק לפני קצת יותר מחודש שבר לוקטב את השיא הישראלי והעמיד אותו על 1:46.97. תוצאה שמראה שישראל עדיין רחוקה מהטופ העולמי במשחה הזה, אבל שיפור של השיא פעם נוספת יהיה הישג מרשים. בנוסף הוא ישתתף בנבחרת השליחים ב-200X4 שתנסה להעפיל לגמר. 

מיכאל לייטרובסקי – 100 מטר גב

גיל: 21
מתי הוא מתחרה: מוקדמות ב-25 ביולי
הישגים: מקום 12 באליפות העולם ב-50 מטר גב ב-2019
למה אפשר לצפות: באליפות ישראל בחודש שעבר קבע לייטרובסקי את שיאו האישי במקצה זה 53.84 והשיג במאית שנייה את הקריטריון לאולימפיאדה. בתקווה שהוא יצליח לשבור אותו שוב ואולי לאיים על שיאו של טומרקין מ-2017.

רון פולונסקי – 200 מטר מעורב אישי

גיל: 20
מתי הוא מתחרה: מוקדמות ב-28 ביולי 
הישגים: סגן אלוף אירופה ב-200 מטר מעורב אישי ב-2019
למה אפשר לצפות: ב-2019 קבע פולונסקי שיא נוער ישראלי חדש במקצה זה ואת הקריטריון למשחקים האולימפיים בטוקיו. הוא עדיין רחוק ביותר משנייה משיאו של גל נבו שנקבע לפני 12 שנה. התקווה היא שהוא יעשה צעד נוסף לקראתו. 

תומר פרנקל – 100 מטר פרפר

גיל: 20
מתי הוא מתחרה: מוקדמות ב-29 ביולי 
הישגים: אלוף אירופה לנוער ב-100 מטר חופשי ב-2018, וחלק מנבחרת השליחים שזכתה בזהב ב-200X4 באותה תחרות
למה אפשר לצפות: באליפות ישראל האחרונה קבע פרנקל 51.81 ושבר את השיא הישראלי. אם יצליח לשפר את התוצאה אולי נוכל לראות אותו מתברג ל-16 בחצי הגמר. 

מתן רודיטי – שחייה ל-10 קילומטר במים פתוחים

גיל: 22
מתי הוא מתחרה: 5 באוגוסט
הישגים: מקום חמישי באליפות אירופה ב-2018, אלוף ישראל
למה אפשר לצפות: רודיטי יעשה היסטוריה בטוקיו כשיהיה לישראלי הראשון שמשתתף בתחרות השחייה במים פתוחים. הסיכוי שיגיע למקום גבוה הוא לא גדול, אבל נקווה להופעה מכובדת.


מימין: אביב ברזלי, אנדי מורז, אנסטסיה גורבנקו שלי בובריצקי ועדן בלכר

אנסטסיה גורבנקו – שחייה ב-200 מטר מעורב אישי ו-100 מטר חופשי

גיל: 17
מתי היא מתחרה: בין 26 ביולי עד 30 ביולי
הישגים: אלופת אירופה ב-200 מטר מעורב אישי השנה, מדליית זהב במשחקים האולימפיים לנוער באותו מקצה ב-2018 ומחזיקה בתשעה שיאים ישראלים
למה אפשר לצפות: ההבטחה הגדולה של השחייה הישראלית עשתה השנה כבר היסטוריה עם מדליית הזהב מאליפות אירופה. היא קבעה קריטריון בארבעה משחים שונים כשהעיניים יהיו נשואות אל ה-200 מטר מעורב אישי. שם היא תאבק על מקום בגמר ואולי אפילו להגיע להישג הישראלי הטוב ביותר בענף באולימפיאדה. אם היא תמשיך ככה, פריז 2024 יכולה להיות אולימפיאדה בלתי נשכחת עבורה ועבור הספורט הישראלי. 

אנדראה מורז – 100 מטר חופשי

גיל: 29
מתי היא מתחרה: 28 ביולי מוקדמות, חצי הגמר ב-29 ביולי
הישגים: שיאנית ישראל ב-100, 200 ו-400 מטר חופשי
למה אפשר לצפות: באפריל השנה קבעה מורז שיא ישראלי חדש במשחה הזה כשעצרה את השעון על 54.19 שניות. זו התוצאה ה-16 בטיבה בעולם מתחילת השנה. אם היא תצליח לשפר אותו, נוכל אולי גם לראות אותה בחצי הגמר. 

אביב ברזלי – 200 מטר גב

גיל: 19
מתי היא מתחרה: 29 ביולי מוקדמות, 30 ביולי חצי הגמר
הישגים: אלופת ישראל ושיאנית ישראל ב-200 מטר גב
למה אפשר לצפות: בתחרויות הקריטריון להעפלה לאולימפיאדה ברזלי נתנה הכל כדי להצליח להגיע לתוצאה, אבל הייתה רחוקה ממנו ב-31 מאיות. השיא הישראלי שקבעה בתחרות האחרונה ברומא עומד על 2:10.76 דקות. איגוד השחייה הבינלאומי החליט להעניק לה הזמנה לאולימפיאדה, ועכשיו חובת ההוכחה עליה. האם היא תצליח שוב לשבור את שיאה? 

עדן בלכר ושלי בובריצקי – שחייה אמנותית

גיל: בלכר בת 23 ובובריצקי בת 20
מתי הן מתחרות: 2 באוגוסט התרגיל החופשי, 3 באוגוסט התרגיל הטכני ו-4 באוגוסט הגמר
הישגים: השתיים היו חלק מהנבחרת הקבוצתית שזכתה במדליית ארד באליפות אירופה השנה
למה אפשר לצפות: צמד הישראליות העפיל לאולימפיאדה מהמקום השישי בתחרות ההזדמנות האחרונה, בענף שנשלט בצורה בולטת מאוד על ידי הרוסיות והיפניות. 12 מתוך 22 הצמדים יעלו לגמר, בלכר ובובריצקי יקוו להפתיע ולמצוא את עצמן שם. 

נבחרת הבייסבול

מתי הם מתחרים: ב-29 ביולי נגד קוריאה הדרומית, ב-30 ביולי נגד ארצות הברית

הישגים: העפלה היסטורית לאולימפיאדה

למה אפשר לצפות: הנבחרת הישראלית היא ללא ספק החלשה ביותר בטורניר האולימפי, שבו יש רק 6 נבחרת. כך שחצי מהמשתתפות יחזרו עם מדליה על הצוואר. שיטת המשחקים גם יכולה ליצור מקום להפתעות והעובדה שליגת ה-MLB בארה"ב נמשכת והשחקנים בה לא יגיעו לאולימפיאדה, מקטין מאוד את הפערים בין הנבחרות. 


מימין: נויה ברעם, קטי ספיצ'קוב, שחר טיבי, שי קקון, יואב כהן וענת לליאור

קטי ספיצ'קוב – שיט בדגם RS:X

גיל: 20
מתי היא מתחרה: השיוט הראשון ב-25 ביולי, שיוט המדליות ב-31 ביולי
הישגים: סגנית אלופת העולם ב-2019 ו-2021, סגנית אלופת אירופה ב-2020
למה אפשר לצפות: אחרי מחזור אולימפי סוער בסביבת ספיצ'קוב, השייטת המבטיחה תנסה להסיר את סימני השאלה והלחץ. ספיצ'קוב הוכיחה שהיא יודעת להתעלות ברגעים החשובים והיא אחת הספורטאיות עם הפוטנציאל הגדול ביותר לחזור עם מדליה. היא תקווה לממש את הפוטנציאל הזה ואחרי הרבה שייטות מבטיחות, לחזור עם הישג מרשים מאוד. 

יואב כהן – שיט בדגם RS:X

גיל: 21
מתי היא מתחרה: השיוט הראשון ב-25 ביולי, שיוט המדליות ב-31 ביולי
הישגים: אלוף אירופה ב-2020
למה אפשר לצפות: עד שפרצה מגפת הקורונה כהן כבר היה בטוח שהוא יצפה במשחקים האולימפיים מהבית. אך בעקבות הדחייה באיגוד החליטו לפתוח את התחרות מחדש בינו לבין שחר צוברי, והוא הסתער על ההזדמנות. זכייה באליפות אירופה ומקום חמישי באליפות העולם הוביל לשוויון והצוות המקצועי הכריע לטובת כהן. השיט הצעיר חולל מהפכה בנבחרת ומגיע לאולימפיאדה במומנטום טוב בתקווה שיתבטא גם בתוצאות, ואולי פרידה ראויה מדגם ה-RS:X שיוחלף באולימפיאדה הבאה. 

נויה ברעם ושחר טיבי – שיט במפרשית 470

גיל: בר עם בת 25 וטיבי בת 23
מתי הן מתחרות: השיוט הראשון ב-28 ביולי ושיוט המדליות ב-4 באוגוסט
הישגים: ברעם הגיעה למקום 4 באליפות העולם ב-2019 וטיבי הגיעה למקום שביעי באליפות אירופה באותה שנה
למה אפשר לצפות: צמד השייטות, ברעם בתפקיד ההגאית וטיבי כאשת הצוות, ישתפו פעולה באחד הדגמים הוותיקים ביותר בענף. באליפות העולם האחרונה השתיים שיתפו פעולה והגיעו למקום ה-13, ובאליפות אירופה סיימו במקום ה-14. השתיים יקוו לימים טובים יותר בים שאולי יקרבו אותם למקום בשיוט המדליות.

שי קקון – שיט בדגם לייזר רדיאל

גיל: 18
מתי היא מתחרה: השיוט הראשון ב-25 ביולי ושיוט המדליות ב-1 באוגוסט
הישגים: מדליית ארד באליפות העולם עד גיל 19
למה אפשר לצפות: השייטת הצעירה השיגה את הכרטיס בתחרות ההעפלה האחרונה שנערכה באפריל השנה. אחרי ההישג באליפות העולם, התקווה היא שקקון תצליח להתמודד ברמה הגבוהה, ובעיקר להשתפשף לקראת פריז 2024.

ענת לליאור – גלישת גלים

גיל: 21
מתי היא מתחרה: מתחילה להתחרות ב-25 ביולי
הישגים: סגנית אלופת אירופה פרו ג'וניור 2018 בליגת הגלישה העולמית
למה אפשר לצפות: ענף גלישת הגלים מגיע להופעת בכורה בטוקיו ושיטת התחרות יכולה לשחק לטובתה של לליאור. בסיבוב הראשון קיבלה הישראלית הגרלה קשה והיא תהיה בבית עם האוסטרלית סטפני גילמור שזכתה שבע פעמים באליפות העולם. לליאור תנסה להיות בין ה-16 שיעפילו לשמינית הגמר ואולי להפתיע בשלב הנוק אאוט.

מימין: עומר שפירא, שלומי חיימי, מישה זילברמן, אבישג סמברג וקסניה פוליקרקובה

אבישג סמברג – טאקוונדו

גיל: 19
מתי היא מתחרה: 24 ביולי
הישגים: אלופת אירופה בשנת 2020
למה אפשר לצפות: הלוחמת הישראלית פרצה בשנה האחרונה עם מדליית הזהב באליפות אירופה והשגת הקריטריון לאולימפיאדה בתחרות ההזדמנות האחרונה. הוועד האולימפי הוסיף לקטגוריית המשקל שלה ספורטאית איראנית גולה מנבחרת הפליטים. בגלל התוספת סמברג תתחרה בסיבוב הראשון מול פורטו-ריקנית כשהמנצחת תפגוש את התאילנדית שמועמדת למדליית זהב. בניגוד לג'ודו בטקוונדו מגיעות לבית הניחומים הספורטאיות שהפסידו לצמד שהגיע לגמר. כך שאם תנצח בסיבוב הראשון, סמברג תהיה בסיכוי טוב במרחק של קרב בודד מהמאבק על הארד. 

עומר שפירא – רוכבת אופניים, מרוץ כביש ומרוץ נגד השעון

גיל: 26
מתי היא מתחרה: 25 ביולי במרוץ הכביש, 28 ביולי במרוץ נגד השעון
הישגים: אלופת ישראל חמש פעמים ברצף בין 2017 ל-2021. מקום 13 באליפות העולם נגד השעון
למה אפשר לצפות: הרוכבת הישראלית הבכירה, מקבוצת קניון SARM, מגיעה למשחקים האולימפיים מהמקום ה-84 בעולם. על אף שעל פניו נראה שמדובר בענף אינדיווידואלי, במרוץ הכביש יש יתרון גדול לנבחרות המגיעות כקבוצה – ושם ההולנדיות פייבוריטיות ברורות. שפירא תקווה להשתלב בקבוצת הבריחה ואולי להרוויח מההפקר, אבל היא צפויה להתקשות לסיים במיקום גבוה. במרוץ נגד השעון המצב משתנה, פה אין קבוצה ואין עזרה, כל אחת לעצמה. מתוך 26 המשתתפות אפשר לקוות שהיא תצליח להתברג בחצי העליון. 

שלומי חיימי – מרוץ אופני הרים 

גיל: 32
מתי הוא מתחרה: 26 ביולי
הישגים: אלוף ישראל 8 פעמים, מקום 29 באולימפיאדת ריו 2016
למה אפשר לצפות: חיימי מקבוצת "ישראל סייקלינג אקדמי" השיג את מקומו באולימפיאדה בפעם השנייה, אחרי הופעת הבכורה בריו. הפעם הוא יקווה לא לסבול מפנצ'רים בדרך ולסיים במקום גבוה יותר מזה שרשם לפני חמש שנים. 

קסניה פוליקרקובה – בדמינטון יחידות

גיל: 31 
מתי היא מתחרה: שלב הבתים מתחיל ב-24 ביולי עד 28 ביולי
הישגים: מדליות ארד קבוצתיות בזמן שייצגה את רוסיה, אלופת ישראל ושמינית גמר במשחקי אירופה ב-2019
למה אפשר לצפות: פוליקרקובה מגיעה למשחקים האולימפיים מהמקום ה-58 בעולם. היא קיבלה הגרלה קשה ושובצה בבית עם ההודית סינדו, מדליסטית הכסף מריו אחת הספורטאיות הפופולריות ביותר בענף והמועמדת לזכייה בזהב, וצ'אונג מהונג קונג. רק אחת מהן תעלה לסיבוב הבא. 

מישה זילברמן – בדמינטון יחידים

גיל: 32
מתי הוא מתחרה: שלב הבתים מתחיל ב-24 ביולי עד 28 ביולי
הישגים: ארד במשחקים האירופים במינסק ובגרנד פרי אליפות ארה"ב הפתוחה, דורג בשיאו במקום ה-39
למה אפשר לצפות: השחקן הוותיק שאפשר לומר שבמשך שנים החזיק את הענף על כתפיו, מגיע לאולימפיאדה השלישית שלו. הוא מדורג במקום ה-47 בעולם ולא צפוי לעלות לשמינית הגמר. 


מימין: רן שגיב, סרגיי ריכטר, שחר שגיב ואיתי שני

שחר ורן שגיב – טריאתלון 

גיל: 26 ו-24
מתי הם מתחרה: 26 ביולי
הישגים: שחר זכה במדליית ארד באליפות אירופה עד גיל 23 ב-2016, רן זכה במדליית ארד באליפות העולם עד גיל 23 ב-2019
למה אפשר לצפות: האחים שחר ורן שגיב הבטיחו את מקומו באולימפיאדה במקומות ה-38 ו-58 עם פרסום הדירוג האולימפי וניכוי המדינות שהגיעו למכסת המשתתפים המותרת. השניים ינסו לצלוח את התחרות המפרכת, ולהתברג בחצי העליון בין המסיימים.

סרגיי ריכטר – קליעה ברובה אוויר ממרחק 10 מטר

גיל: 32
מתי הוא מתחרה: 25 ביולי 
הישגים: אלוף אירופה ב-2013, זהב במשחקים האירופיים ב-2019 ומקום 14 במשחקים האולימפיים בריו
למה אפשר לצפות: ריכטר הוא הספורטאי הראשון שהבטיח קריטריון למשחקים בטוקיו באחד הענפים הכי שבהם הפערים בין הצלחה לכישלון מאוד צמודים. שמונה מתוך 50 המשתתפים יעפילו לגמר, שלפעמים ההבדל יכול להיות על עשירית נקודה. באולימפיאדה הקודמת היה ריכטר רחוק 1.7 נקודות מההישג הזה, הפעם הוא יקווה להצליח יותר. בגמר הכל מתאפס, והשמיים הם הגבול. 

איתי שני – קשתות 

גיל: 22
מתי הוא מתחרה: 23 ביולי – מוקדמות 
הישגים: 5 פעמים אלוף ישראל
למה אפשר לצפות: שני שהשיג את הקווטה לטוקיו ברגע האחרון יהיה הספורטאי הישראלי הראשון שיתחרה, עוד לפני טקס הפתיחה. עד היום הוא לא רשם הישגים משמעותיים בזירה הבינלאומית. הצלחה מפתיעה במוקדמות יכולה להציב אותו במקום טוב לקראת שלבי ההדחה ואולי גם בהמשך. 

אלברטו משען – רכיבה על סוסים

גיל: 42
מתי הוא מתחרה: 3 באוגוסט בתחרות הקפיצות האישית ו-6 באוגוסט מוקדמות קבוצתי
הישגים: ארד במשחקים הפאן-אמריקניים ב-2011, השתתף בשתי אולימפיאדות
למה אפשר לצפות: הרוכב הוותיק והסוסה שלו "קוזה נוסטרה" מגיע למשחקים האולימפים השלישיים שלו. את המשחקים בריו 2016 הוא פספס אחרי שעלה לארץ וחיכה עד שתסתיים תקופת הצינון שלו. בלונדון הוא הגיע למקום החמישי אך סיכוייו להגיע לגמר קטנים. 

אשלי בונד – רכיבה על סוסים

גיל: 36
מתי היא מתחרה: 3 באוגוסט בתחרות הקפיצות האישית ו-6 באוגוסט מוקדמות קבוצתי
הישגים: מקום 113 באליפות העולם ב-2018
למה אפשר לצפות: בונד והסוס דונאטלו היא הבכירה מבין המשלחת הישראלית בענף. היא מדורגת במקום ה-108 בעולם ועברה לייצג את ישראל ב-2018. זאת תהיה האולימפיאדה הראשונה שלה אבל הסיכוי שלה להתברג בגמר מתוך 75 המשתתפים לא גדולה. 

טדי ולוק – רכיבה על סוסים

גיל: 23
מתי הוא מתחרה: 3 באוגוסט בתחרות הקפיצות האישית ו-6 באוגוסט מוקדמות קבוצתי
הישגים: מקום שלישי בגרנד פרי ארבעה כוכבים בארה"ב ומקום 6 בגרנד פרי חמישה כוכבים בספרד
למה אפשר לצפות: ולוק והסוסה אמסטרדם לא היו אמורים להיות באולימפיאדה. הוא הרוויח מההפקר אחרי שדניאל בלומן, הרוכב הבכיר של הנבחרת, לא קיבל אזרחות ישראלית לסוסה שלו ונפסל. כך שסיכוייו להתברג בגמר לא גבוהים מדי. 

די ג'י וולדמן – רכיבה על סוסים 

גיל: 36
מתי היא מתחרה: 3 באוגוסט בתחרות הקפיצות האישית ו-6 באוגוסט מוקדמות קבוצתי
הישגים: מקום 20 באליפות העולם ב-2018
למה אפשר לצפות: וולדמן מגיעה לאולימפיאדה כשהיא מדורגת במקום ה-279 בעולם. יחד עם הסוס קווינסלנד E זו תהיה האולימפיאדה הראשונה שלה. היא צפויה להיות על תקן המחליפה במשחקים, ואולי לעזור לנבחרת להצליח להשיג מקום בגמר. קל זה לא יהיה.

דוד ליטבינוב – הרמת משקולת

גיל: 28
מתי הוא מתחרה: רביעי 4 באוגוסט
הישגים: מדליית ארד בגביע העולם ברומא 2020
למה אפשר לצפות: מרים המשקולות הישראלית לא נכנס למשלחת לטוקיו בדקה ה-90 אלא בתוספת הזמן של הארכה. חמישה ימים לפני פתיחת המשחקים הוא קיבל את הכרטיס אחרי שהנציג הבזילאי נפסל בעקבות בדיקת סמים חיובית. בהרמת משקולות המתחרים מחולקים לשתי קבוצות, אלה הפחות טובים מתחרים בצהריים והבכירים בערב. ליטבינוב יתחרה בקבוצה הראשונה, ויקווה להשיג תוצאה שאולי תדרג אותו בחצי העליון בדירוג הסופי.