-
צילום: אלכס קולומויסקי, פלאש 90

פרסום ראשון: הממשלה תדחה את הקיצוצים ל-2023, הגירעון יגדל

שר האוצר הציג לראשי הסיעות תוכנית להגדלת הוצאות הממשלה בתקציב 2022. הסכום שהוצג לא כולל את הדרישות התקציביות הנוספות של משרד הביטחון, או את הדרישות הקואליציוניות של השותפות בקואליציה
שאול אמסטרדמסקי
20 ביולי 2021
19:45
עודכן ב 20:38

מרוץ נגד הזמן לאישור התקציב: שר האוצר אביגדור ליברמן הציג לראשי הסיעות תוכנית להגדלת הוצאות הממשלה בתקציב 2022 – כך שהקיצוצים יידחו ל-2023 והגירעון יגדל. כך פורסם היום (שלישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. השר ליברמן ומנכ"ל משרדו רם בלינקוב הציגו ביום חמישי האחרון לראש הממשלה ולראשי סיעות הקואליציה את מספרי התקציב לשנתיים הקרובות ולשנים שאחר כך.

שקיפות בפנסיה התקציבית בצה"ל ויד חופשית למנהלי בתי הספר: עיקרי התוכנית הכלכלית לשנתיים הקרובות

לפי המצגת של משרד האוצר, כל התחייבויות הממשלה אמורות להסתכם ב-450 מיליארד שקלים בשנת 2022, זאת בזמן שתקרת ההוצאה המותרת בחוק עומדת על 439 מיליארד שקלים. הפתרון של האוצר הוא להגדיל את התקרה המותרת ב-11 מיליארד שקלים, ואגב כך להגדיל את הגירעון. עם זאת, הסכום הזה לא כולל את הדרישות התקציביות הנוספות של משרד הביטחון, או את הדרישות הקואליציוניות של השותפות בקואליציה. אם התקציב לא יעבור – ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד לא ישמש ראש ממשלה. 

בסוף חודש דצמבר 2020 הכנסת אישרה את הצעות החוק שיאפשרו שימוש של המדינה בתקציב המשכי, ותמיכה באוכלוסייה שנפגעה בשל משבר קורונה. ההצעות קבעו את המסגרת לתקציב ההמשכי של 2021 על בסיס מגבלת ההוצאה של 2020, ואפשרה את המשך "רשת הביטחון הכלכלית" בתקופת הקורונה, גם בהיעדר תקציב מאושר.