-
צילום: רויטרס

משרד החוץ האמריקני על החרם של בן אנד ג'ריס: עמדתנו לגבי ה-BDS ברורה

בעוד שחוק החרם לא רלוונטי במקרה הזה, אם זכיין ישראלי יסרב למכור לאוכלוסיות מסוימות – דוגמת יהודה ושומרון – הוא חשוף לתביעות אזרחיות. תביעה מול החברה העולמית בארה"ב לא נמצאת כרגע על הפרק, ולכן ישראל בוחנת כלים נוספים, לא משפטיים
תמר אלמוג
20 ביולי 2021
21:13
עודכן ב 21:45

משרד החוץ האמריקני הגיב הערב (שלישי) לסערה סביב ההחלטה של בן אנד ג'ריס להפסיק למכור את מוצריה בהתנחלויות ביהודה ושומרון. "עמדתנו לגבי ה-BDS ברורה, הארגון שם את ישראל למטרה. נמשיך לפעול עם ישראל נגד ניסיונות דה-לגיטימציה. לא ניכנס לשיקוליה ועינייניה של חברה פרטית", נמסר מטעם משרד החוץ האמריקני.

החרם של רשת בן אנד ג'ריס עורר סערה בישראל, אך בפועל לא עומדות בפני המדינה אפשרויות רבות להתמודדות עם ההחלטה. חוק החרם, שעבר בכנסת ב-2011, לא חל במקרה הזה. הסיבה היא שהחוק מתייחס למי שמסית או קורא לחרם נגד ישראל – ולא למי שמחרים בעצמו. 

עם זאת, סעיף בחוק אחר שאוסר על אפליה במתן שירותים ומוצרים, יכול להוות פתרון למאבק בחרם. ככלל, החוק קובע שאם זכיין ישראלי מסרב למכור לאוכלוסיות מסוימות – לדוגמה מיהודה ושומרון – הוא עלול למצוא עצמו בבית משפט כשנגדו תביעות אזרחיות שהגישו אותם התושבים שהוא מסרב למכור להם. ועדיין מדובר במצב לא פשוט. אין תקדימים ברורים למקרה זה, אך סעיף החוק קיים. החוק הזה מחייב כל זכיין ישראלי, לא משנה מה נכתב בחוזה מולו. 

גם בקרב מול חברת האם האמריקנית, לישראל אין הרבה אפשרויות משפטיות. בחלק ממדינות ארצות הברית יש חוקים מתאימים שמאפשרים לממשל של אותה מדינה להחליט שהוא לא יקנה או יעבוד עם בן אנד ג'ריס. תביעה ישראלית ישירה נגד החברה בארצות הברית נראית פחות סבירה כרגע, ולכן הממשלה בוחנת גם כלים אחרים, לא משפטיים. 

חברת הגלידות הודיעה אתמול על הפסקת מכירת מוצריה ביהודה ושומרון ובירושלים. הודעת ההחרמה הגיעה מטעם חברת בן אנד ג'ריס העולמית, אבל חברת בן אנד ג'ריס ישראל היא גוף עצמאי, והודיעה שהיא מנותקת מעמדה זו. זכיין החברה בארץ, אבי זינגר, ביקש בציוץ בטוויטר לא להחרים את המוצרים - אלא להיפך: להמשיך ולרכוש את הגלידה עד למועד תום הזיכיון למכירת המוצר בסוף 2022.

סמנכ"ל בן אנד ג'ריס ישראל, אורי קנדלר, הבהיר בריאיון לכאן רשת ב: "אנחנו עצמאיים לגמרי, החברה פרטית, הכספים נשארים בארץ". לדבריו "אין רווח שעובר לארצות הברית. אנחנו משתמשים רק בשם ומתכונים. מי שקונה בן אנד ג'ריס תומך בנו, בתושבי הדרום. הוא לא נותן אגורה לשונאי ישראל ב-BDS". בתוך כך, בן אנד ג'ריס ישראל הודיעה כי חל גידול של יותר מ-21% במכירות הגלידה בארץ ביחס ליום רגיל.