תחנת משטרה, ארכיון
צילום: הדס פרוש, פלאש90

"הפרה בוטה של זכויות": עצורים בילו לילה שלם על הרצפה, אזוקים בידיים וברגליים

שני גברים מלוד שנעצרו בחשד לפריצה לרכב הושארו ללון על רצפת תחנת המשטרה ברמלה כשהם כבולים - למרות שבית המעצר נמצא במרחק דקות נסיעה ספורות. שופט שיחרר אותם במעצר, ומתח ביקורת על המשטרה
איתי שיקמן
21 ביולי 2021
07:57

לילה שלם על רצפת תחנת המעצר: שני גברים, אחד בן 49 והשני בן 36, תושבי העיר לוד, נעצרו בסוף השבוע החולף בחשד לפריצה לרכבים. השניים נעצרו בשעת ערב והועברו לתחנת רמלה. הם קיבלו יעוץ מסנגור בסביבות השעה 23:30, ובמשטרה החליטו להשאירם במעצר כדי להביאם בבוקר בפני שופט.

אלא, שבמקום להעביר את השניים לחזקת שב"ס - כשמתקן הכליאה נמצא מרחק נסיעה של דקות ספורות מהתחנה, החליטו השוטרים להחזיק את החשודים בחדר המעצר של התחנה. הם הוחזקו כשהם כפותים בידיים וברגליים ומעבירים את הלילה על רצפת התחנה.

עו"ד אלעד גויגולד שייצג מטעם הסניגוריה הציבורית את החשודים, סיפר על המקרה: "שני החשודים מצאו עצמם מבלים לילה בתחנת המשטרה כשהם ישנים על הרצפה בתחנה ללא מזרן ובנוסף לזה הם היו גם אזוקים בידיים וברגליים. מדובר בפגיעה קשה בזכות לכבוד ולשלמות הגוף. כל זה מנוגד גם לחוק וגם לפסיקה. כל זאת כששניים וחצי קילומטרים מפרידים בין תחנת המשטרה לבית המעצר ניצן".

בבוקר, כשהם הובאו בפני השופט טל ענר מבית משפט השלום בראשון לציון, ביקשה המשטרה להאריך את מעצרם בארבעה ימים. השופט, שעמד להיעתר לבקשה, נחשף פתאום לתנאי המעצר שחוו השניים בלילה שחלף. נוכח העובדות הוא החליט לשחרר את החשודים בתנאים ובין היתר אמר בהחלטת השחרור: "מה שהכריע את הכף הוא ההפרה הבוטה של זכויות החשודים בהלנתם על רצפת תחנת המשטרה כשהם כבולים. להפרה זו לא יכול להיות צידוק, ולא שמעתי על כך הסבר כלשהו".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "עקב תקלה טכנית, לא נקלטו בשירות בתי הסוהר שני העצורים שהובאו בסיום חקירתם ועל כן נאלצו השוטרים להשאירם במהלך הלילה בתא שהיית עצורים בתחנה".