מפעל בן אנד ג'ריס בבאר טוביה
צילום: רויטרס

הרצוג: "החרם נגד ישראל – סוג חדש של טרור"

הנשיא אמר על רקע החלטת בן אנד ג'ריס להפסיק למכור את מוצריה בשטחי יו"ש • השרה שקד ביקרה במפעל: נעשה הכול לשנות את ההחלטה
דנה ירקצי
21 ביולי 2021
10:44
עודכן ב 17:49

החרם של בן אנד ג'ריס על ההתנחלויות: הנשיא יצחק הרצוג אמר היום (רביעי) כי החרם נגד ישראל הוא סוג חדש של טרור, זאת על רקע החלטת החברה. בטקס האזכרה הממלכתי לנשיאי וראשי ממשלות ישראל שהלכו לעולמם: "החרם נגד ישראל הוא סוג חדש של טרור, טרור כלכלי, טרור המנסה לפגוע באזרחי ישראל ובכלכלת ישראל. אין לי ספק שכל ראשי הממשלה וכל נשיאי ישראל לדורותיהם, היו מגיבים בחריפות לקריאות החרם המתועבות נגד ישראל ונגד אזרחי ישראל". 

שרת הפנים איילת שקד אמרה היום כי הממשלה תעשה הכול כדי שחברת בן אנד ג'ריס תשנה את החלטתה שלא לשווק את מוצריה ביהודעה ושומרון ובמזרח ירושלים. בסיור בקו הייצור במפעל בבאר טוביה אמרה שקד כי הנהלת בן אנד ג'ריס בחרה לתמוך בטרור ובארגונים אנטישמיים במקום להיות נאמנה לזכיין ישראלי אשר מהווה מופת ודוגמה ליצרן גלידה ישראלי.

סמנכ"ל בן אנד ג'ריס ישראל, אורי קנדלר, הבהיר אתמול בריאיון לכאן רשת ב: "אנחנו עצמאיים לגמרי, החברה פרטית, הכספים נשארים בארץ". לדבריו בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה", "יש הסכם מאוד ישן, אין רווח שעובר לארה"ב. אנחנו משתמשים רק בשם ומתכונים. מי שקונה בן אנד ג'ריס תומך בנו, בתושבי הדרום. הוא לא נותן אגורה לשונאי ישראל ב-BDS". בתוך כך, בן אנד ג'ריס ישראל הודיעה כי חל גידול של יותר מ-21% במכירות הגלידה בארץ ביחס ליום רגיל.

חברת הגלידות הודיעה שלשום על הפסקת מכירת מוצריה ביהודה ושומרון ובירושלים. הודעת ההחרמה הגיעה מטעם חברת בן אנד ג'ריס העולמית, אבל חברת בן אנד ג'ריס ישראל היא גוף עצמאי, והודיעה שהיא מנותקת מעמדה זו. זכיין החברה בארץ, אבי זינגר, ביקש בציוץ בטוויטר לא להחרים את המוצרים - אלא להיפך: להמשיך ולרכוש את הגלידה עד למועד תום הזיכיון למכירת המוצר בסוף 2022. ההחלטה עוררה סערה ברשתות ובמערכת הפוליטית כשרבים קראו להחרים את מוצריה של החברה בתגובה להחלטה. ראש הממשלה נפתלי בנט, כינה אותה "החלטה שגויה מוסרית". 

משרד החוץ האמריקני הגיב אתמול לסערה סביב ההחלטה של בן אנד ג'ריס להפסיק למכור את מוצריה בהתנחלויות ביהודה ושומרון. "עמדתנו לגבי ה-BDS ברורה, הארגון שם את ישראל למטרה. נמשיך לפעול עם ישראל נגד ניסיונות דה-לגיטימציה. לא ניכנס לשיקוליה ועינייניה של חברה פרטית", נמסר מטעם משרד החוץ האמריקני.