משרד האוצר מבחוץ

גורמים משפטיים בכירים: לצמצם את היקף הרפורמות כדי שיעבור בג"ץ

היועץ המשפטי לממשלה דן בטיוטה עם בכירי משרד האוצר והצביע על קשיים משפטים בכמה מרפורמות הדגל שמוביל המשרד
ליאל קייזר
21 ביולי 2021
07:46

גורמים משפטיים בכירים מותחים ביקורת על ההיקף החריג של טיוטת חוק ההסדרים שגיבש משרד האוצר ואומרים כי יהיה צורך לצמצם את היקף החוק והרפורמות הכלולות בו כדי שיוכל לעמוד במבחן בג"ץ. כך פורסם היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

היועץ המשפטי לממשלה ובכירי משרדו קיימו אמש דיון ממושך עם הדרג המקצועי במשרד האוצר שבו נבחנו הרפורמות הרבות שאמורות להיכלל בחוק ההסדרים. במהלך הדיון הצביע היועץ על קשיים משפטים בכמה מרפורמות הדגל שמוביל המשרד: כך למשל, ביחס לרפורמה להיטל אגרות גודש בגוש דן נטען שמנגנון הפיקוח הדיגיטלי על המשתמשים בדרך עלול לפגוע בזכותם לפרטיות באופן בלתי סביר, ושהמנגנון שיקנה הנחה למי שיתקינו אפליקציה עלול להפלות לרעה אנשים שלא משתמשים בטלפונים חכמים.

ביחס לרפורמה בייבוא נטען כי הרפורמה עדיין לא הוסדרה מול משרד הבריאות והיא עלולה לסתור אמנות בין-לאומיות שישראל חתומה עליהן. ביחס לרפורמות שאמורות לקצר את הליכי התכנון ולאפשר הסבה של משרדים לדירות מגורים נטען שהיא עלולה לפגוע בזכות הציבור להישמע, ועוד.

משרד האוצר נשלח לערוך מקצה שיפורים בטיוטת החוק ולהגיע להבנות עם המשרדים האחרים. לפי לוח הזמנים המתוכנן הממשלה אמורה לדון בתקציב בראשית אוגוסט, כלומר בעוד כשבוע וחצי.