הרבנות הראשית בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אחרי מערך הכשרות: שר הדתות מתכנן רפורמה בגיור

פרסום ראשון: כהנא יבקש לאפשר גיורים שאינם בשליטת הרבנות הראשית • יועצו של כהנא: "לפי ההסכם הקואליציוני רבני עיר יחזרו לגייר"
שמואל רוזנר
21 ביולי 2021
09:39
עודכן ב 14:25

הסערה הבאה? שר הדתות מתן כהנא עובד בימים אלה על רפורמה נוספת שעלולה לעורר מחלוקת בתחום יחסי הדת והמדינה. בדומה לרפורמת הכשרות שעליה הכריז אתמול, השר כהנא יבקש להעביר רפורמה בתחום הגיור, שתאפשר גיורים שאינם בשליטת הרבנות הראשית. מהלך זה נמצא בשלבי תכנון מתקדמים, וקיים סיכוי שיוצג לציבור כבר בשבועות הקרובים.

בריאיון לאסתי פרז בתוכנית בחצי היום אמר שר המודיעין אלעזר שטרן כי המהלכים בגיור הם בשורה של שינוי, "לא יכול להיות שכשאתה בא להתגייר במדינת ישראל לא שואלים אותך מה אתה מוכן לעשות למען העם היהודי", אמר והסביר כי הוא מקווה שרבני הערים יבינו שחשוב לשאול מתגיירות ומתגיירים שאלות נוספות מעבר לשאלות הלכתיות, דוגמת הדלקת אור בשבת.

על רפורמת הכשרות אמר שטרן: "אני כואב את המציאות שלאורך שנים יותר מידי בעלי עסקים אומרים שכשרות זו שחיתות, כמובן שלא כולם. הדרך שבה מתנהל המערך הזה צועקת 'אני מבקשת רפורמה'", אמר וטען כי רבני הרבנות הם אינם יהודים יותר טובים מגוונים אחרים ביהדות.

האזינו לריאיון עם השר אלעזר שטרן בכאן רשת ב

יועצו של כהנא, הרב שי ויצמן, התייחס לפרסום בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב: "זה על הפרק - לפי ההסכם הקאולציוני רבני עיר יחזרו לגייר, כמו שהיה בשנות ה-90. על הגיור ממונה משרד ראש הממשלה, אך כל הגורמים כבר שוקדים על המלאכה". ויצמן התייחס גם לרפורמת הכשרות ואמר: "אנחנו מקווים שהרפורמה תיכנס לחוק ההסדרים הקרוב ותתחיל אחרי תקופת מעבר". עוד התייחס לאפשרות שהרבנות תיקח חלק ברפורמת הכשרות, למרות התנגדותה: "גם לפתיחת אזורי רישום לנישואין הם התנגדו בהתחלה. 

האזינו לריאיון עם הרב שי ויצמן בכאן רשת ב

רפורמה זו של כהנא מגיעה לאחר הודעת משרדי האוצר והדתות אתמול על קידום רפורמה במערך הכשרות. על פי הרפורמה המתוכננת, תאגידים פרטיים יוכלו להתחרות זה בזה במתן תעודות כשרות ברחבי הארץ, בהתאם לכללי כשרות אחידים שתקבע מועצת הרבנות הראשית. 

האזינו ל"רבנות במחלוקת" | "עוד יום"

במצב הנהוג כיום, הרבנות הראשית קובעת את כללי הכשרות ורבני הערים מקצים משגיחים לבתי עסק ויצרני המזון הישראלים. בכך, הם למעשה היחידים שמוסמכים לתת תעודת כשרות בתחום שיפוטם. על פי הרפורמה, שאמורה להיכנס לתוקף בתוך כשנה, הרבנות תהפוך לרגולטור שייקבע כללי כשרות בכמה מדרגים וחומרות, ובתי העסק והיצרנים יוכלו לבחור מאיזה ספק כשרות לרכוש את השירות.

האזינו לריאיון עם ח"כ יעקב אשר בכאן רשת ב

ח"כ יעקב אשר מיהדות התורה מתח הבוקר ביקורת על הרפורמה במערך הכשרות בריאיון עם קרן נויבך בכאן רשת ב. בתוך כך השווה את הפיקוח של הרבנות על הכשרות לפיקוח של משרד הבריאות: "כשרות ובריאות זה אותו דבר. מבחינתנו אדם שלא אוכל כשר - זה מוות רוחני". בהמשך אמר: "אומרים הרבנות תפקח מלמעלה. אם מתן כהנא לא סומך על הרבנות כרבנות, איך הוא סומך עליה כפיקוח?"