דוכן פירות בשוק מחנה יהודה
צילום: ליבה פרקש, פלאש 90

ליברמן ופורר מקדמים: ענף החקלאות ייפתח לייבוא

לקראת מהפכה במחירי הירקות והפירות? שרי האוצר והחקלאות יפחיתו את המכסים לכלל המוצרים במטרה להוזיל אותם. החקלאים יפוצו ב-2.3 מיליארד שקל. החקלאים זועמים - ביום ראשון: שביתת אזהרה בכל המועצות האזוריות
ליאל קייזר ואיציק זוארץ
21 ביולי 2021
12:59

שר האוצר ליברמן ושר החקלאות עודד פורר יקדמו במסגרת התקציב הקרוב תוכנית שנועדה להוזיל משמעותית את מחירי הפירות, הירקות והביצים בישראל - כך פורסם היום (רביעי). התוכנית נועדה לפתוח את ענף החקלאות לייבוא נרחב, במטרה להגביר את התחרות בו, דרך הפחתה רוחבית של מכסים עבור כלל מוצרי הפירות והירקות ותבוצע לפי מתווה הדרגתי. 

הפחתה מיידית של המכסים תחול על רשימה של מספר מוצרים, בהם ביצים, אבוקדו, שום, אפונה, שעועית, תאנים, אננס וארטישוק. בענף הלול המכסים על ייבוא ביצים יבוטלו באופן מיידי עם כניסת הרפורמה לתוקף.

הממשלה צפויה לפצות את החקלאים במסגרת הרפורמה בהיקף כולל של 2.3 מיליארד שקל דרך העברת תמיכות ישירות. כמו כן, תשקיע המדינה מאות מיליוני שקל במחקר ופיתוח בתחום החקלאות כדי לסייע לחקלאים הישראלים להיות תחרותיים, וכן תגדיל את מכסת העובדים הזרים בחקלאות. במשרד האוצר מעריכים שהרפורמה תחסוך למשק הישראלי 2.7 מיליארד שקלים מדי שנה, ו-840 שקלים בממוצע למשק בית ישראלי מדי שנה.

התוכנית של ליברמן ופורר עוררה זעם בקרב החקלאים ובמועצות האזוריות, שהכריזו על שביתת אזהרה ביום ראשון הקרוב. על השביתה הוחלט עלייה פה אחד באסיפה של מרכז השלטון האזורי, המייצג את 54 המועצות האזוריות ברחבי הארץ. 

שר החקלאות עודד פורר התייחס לביקורת בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב ואמר: "יצרנו פה תוכנית מאוזנת שמצד אחד תחסוך למשק בית 840 שקלים בשנה ומצד שני תחזיר את החקלאות הישראלית לקדמת הבמה". פורר הוסיף כי החקלאות הישראלית נותרה עשורים מאחור בגלל "אותן מועצות חקלאיות שלא אפשרו לה להתפתח" וכי משרדו ומשרד האוצר ישקיעו מיליארדים בתמיכות ישירות לטובת החקלאים, ובמענקי חדשנות ופיתוח.