בדיקת קורונה
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מעבדות בדיקות הקורונה על סף קריסה

העומס מגיע לאחר שבתום גל התחלואה הקודם, והירידה המשמעותית במספר הנדבקים, מאות עובדי מעבדות פוטרו. במקביל, בפיקוד העורף מתכננים לפתוח בתקופה הקרובה עשרות מתחמי בדיקה נוספים
קטי דור ועמיחי שטיין
21 ביולי 2021
19:53

התפרצות זן דלתא: ברקע העלייה בתחלואה, מעבדות הבדיקות לגילוי קורונה נמצאות תחת עומס כבד ועל סף קריסה. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. במעבדות נערכים לעבודה גם במשמרות לילה, לקראת העלייה הצפויה במספר הבדיקות.

העומס מגיע לאחר שבתום גל התחלואה הקודם והירידה המשמעותית במספר הנדבקים, כ-200 עובדי מעבדות פוטרו, ובמעבדות דורשים שמשרד האוצר יקצה מחדש תקציב להחזרת העובדים. יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות, אסתר אדמון, אמרה לכאן חדשות כי "המעבדות יקרסו. זמן ההמתנה לתוצאות הבדיקה יגדל אם לא נקבל תוספת כוח אדם".

כמו כן, גורמים במערכת הבריאות אומרים שיש מחסור במאות חוקרים אפדמיולוגים. לפי אותם גורמים, בגלל מספר המאומתים הגבוה יש חקירות מסועפות עם עשרות מגעים, ואם לא יגויסו מאות חוקרים נוספים, יש חשש לפגיעה בקטיעת שרשראות הדבקה.

לצד העומס על המעבדות - יש גם עומס במתחמי הבדיקה, ובפיקוד העורף מתכננים לפתוח בתקופה הקרובה עשרות מתחמים נוספים ואף להכפיל את מספרם אם יהיה צורך.

כיום, על פי אתר פיקוד העורף, קיימים כ-50 מתחמים בערים וביישובים. בחלק מהמקרים ישנם שני מתחמים באותו מקום. אמש בוצעו יותר מ-80 אלף בדיקות, והמספר צפוי לעלות משמעותית בתקופה הקרובה.

בעקבות המספר הרב של הבדיקות התארך הזמן עד לקבלת תשובה. יש לציין כי תשובות לנבדקים עדיין נמסרות בטווח זמן של 48 שעות – אך מדובר בזמן רב יותר ממה שהיה עד כה.

מוקדם יותר אמר שר הבריאות ניצן הורוביץ בתדרוך לתקשורת כי בשבוע הבא ייפרסו עמדות לבדיקות קורונה מהירות שיופעלו על ידי מד"א וחברות אחרות. כמו כן, תהיה אפשרות לרכוש ערכות לבדיקה עצמית.