t
ליל האסון בהר מירון, ארכיון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

תחקיר: המשטרה שכרה איש אבטחה, לכאורה חסר ניסיון רלוונטי, ליועץ בחקירת האסון במירון

ועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון כבר החלה בעבודתה, ובמקביל במשטרה בחרו מומחה שאמור לייעץ להם בניסיון להבין את שרשרת הכשלים הבטיחותיים שהובילו לאסון. הבעיה היא, שהמומחה שנבחר בהליך המכרז אינו מהנדס בטיחות, אין לו רקע רלוונטי באירועים מסוג זה, ועלותו הייתה חשובה יותר מכישוריו ומניסיונו – שגם הם בסימן שאלה
אורן אהרוני
21 ביולי 2021
21:44
עודכן ב 23:22

האם במשטרת ישראל תפרו לכאורה מכרז למומחה בתיק החקירה של האסון במירון? תחקיר כאן חדשות, שפורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11, מציג תמונה שממנה עולה ריח לא טוב בהתנהלות המשטרה בעניין, וגם שאלות לא פשוטות על ההליך והקריטריונים המוזרים.

צפו בתחקיר מתוך חדשות הערב

ב-30 באפריל, ליל ל"ג בעומר, התרחש האסון במירון. 45 בני אדם נהרגו באחד האסונות הגדולים שידעה המדינה. חודש אחר כך פרסמה המשטרה מכרז - לחוות דעת מומחה בתיק החקירה של האסון. המומחה אמור לעזור לקבוע מה גרם לאסון, לתוצאותיו, ולבחון את הרשלנות הפלילית ככל שהתקיימה.

ב-20 ביוני החליטה הכנסת על הקמת ועדת חקירה ממלכתית לאסון במירון. כמה ימים אחר-כך החליטה פתאום המשטרה לבטל את המכרז. "ישבתי והכנתי הצעה מפורטת", אמר ד"ר אמיר פרי, לשעבר יו"ר אגודת מהנדסי בטיחות. "הרגשתי שהם מאוד זקוקים לחוות דעת מקצועית. ואז אני מקבל פנייה נוספת מהמשטרה, ואומרים - המכרז לא נכון, לא קיים, לא יכול להיות, אנחנו מבצעים תיחור בין שלושה גורמים, ואתה אחד מהם".

לקדם אין תואר מהנדס בטיחות, ונדגיש - במשטרה אפילו לא חשבו שזה תנאי נדרש. איך הוא יוכל לדוגמה לייעץ איך לחקור את המהנדס שהיה באסון במירון, שלו יש תואר שני בהנדסה?

תיחור הוא בעצם תחרות. במקום שהרבה אנשים יגישו הצעות, המשטרה בוחרת בעצמה מי נוח לה שיגיש. ד"ר פרי ישב לכתוב את התיחור. היו לו יומיים בלבד, נטו, להגיש את מועמדותו. "הבקשה להצעת מחיר מתקבלת אצלנו ב-29 ביוני (יום שלישי) בבוקר ונותנים לך להגיש את המכרז עד 4 ביולי (יום ראשון). כלומר יש שישי ושבת, ומותר לך לשאול שאלות עד יום חמישי בלבד", סיפר פרי. "אני מגיע ביום חמישי למצב שבו אין לי את מי לשאול. ביום שישי יוצר איתי קשר אחד החוקרים ושואל אותי אם הגשתי, ואמרתי לו שיש לי המון שאלות. הוא ענה שמישהו התקשר, וכמובן שאף אחד לא התקשר".

ב-5 ביולי פרי קיבל הודעה שלא זכה. ואז כשהבין מי הזוכה, עלו סימני שאלה נוספים. הזוכה הוא איש האבטחה גיא קדם. לקדם אין אפילו תואר מהנדס בטיחות, ונדגיש - במשטרה אפילו לא חשבו שזה תנאי נדרש. איך הוא יוכל לדוגמה לייעץ איך לחקור את המהנדס שהיה באסון במירון, שלו יש תואר שני בהנדסה?

בשיחת טלפון עם קדם עצמו שאלנו אותו אם הוא יכול לייעץ בחקירת האסון על אף שאין לו תואר מהנדס. בתשובה אמר קדם: "הניסיון שיש לי הוא ניסיון רב שנים בתחום של ניהול בטיחות, ניהול אבטחה ואירועי תרבות". כששאלנו איזה אירועים חקר קדם, שמתקרבים לאירוע כמו ההילולה במירון והאסון שהתרחש בה, השיב קדם כי הוא מבקש שלא להתראיין בגלל רגישות הנושא.

בעבר שידרנו כתבה והראינו בה שכל אחד בישראל יכול להיות יועץ בטיחות. כך לדוגמה בשיחה עם יצחק צוקר, שהיה יועץ הבטיחות באסון בהר הרצל, שבו נהרגה סגן הילה בצלאלי, אמר לנו צוקר, שהורשע בגרימת מוות ברשלנות כי אין דבר כזה הסמכות של יועץ בטיחות: "אין הסמכות ליועץ. אין תואר, אין הסמכה, אין שום דבר".

כשמסתכלים בדפי התיחור והמכרז רואים על מה שמו במשטרה את הדגש. האם על המקצועיות והאיכות? התשובה היא לא, העיקר – המחיר

ניסינו לברר עם גיא קדם לאילו אירועים המוניים, שהשתתפו בהם עשרת אלפים איש הוא ייעץ, ואילו חקירות עשה בעבר, אם בכלל, שמכשירות אותו לתפקיד. "יש לי הרבה מאוד אירועים שחלק גדול מהם מעל עשרת אלפים איש", אמר לנו קדם בשיחת טלפון. אך כשביקשנו דוגמאות, קדם סירב לספק כאלה, שוב בטענה כי הוא אינו מעוניין להתראיין בנושא.

אז פנינו למשרד לביטחון הפנים והם ביקשו לא להגיב ולא להיות מעורבים בכתבה. פנינו למשטרה והם אמרו: "בניגוד גמור לנטען, נשוא פנייתך עמד בכל תנאי המכרז כפי שהתבקש מעבר לכך, מהטעמים הברורים איננו מפרטים על אודות נתוניו האישיים של כל מועמד".

הלאה, ניגשנו להצעה וראו זה פלא - גיא קדם קיבל ציון 100 מתוך 100. ציון מושלם. התנאים שהמשטרה הציבה קצת מוזרים. 15 נקודות מתוך 15 על ניסיון, 3 מתוך 3 על היותו מרצה. אפילו ביקשו ניהול של אירוע ספורט, וגם כאן - 5 מתוך 5.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

"האם ניתן להשוות את האירוע במירון לאירוע ספורט?", תוהה בפנינו ד"ר פרי. "אי אפשר להשוות את הרחבה במירון לאצטדיון. התחושה מאוד תמוהה, מה המשטרה רצתה להשיג? חוות דעת מומחה או תשובות שמתאימות לצרכיה".

וזה לא הסוף. כשמסתכלים בדפי התיחור והמכרז רואים על מה שמו במשטרה את הדגש. האם על המקצועיות והאיכות? התשובה היא לא, העיקר – המחיר. "ביחס שבין האיכות למחיר, המחיר קיבל 70% בהצעה, האיכות רק 30%", אומר פרי. 

לפני כשבוע החליט היועץ המשפטי לממשלה להקפיא את כל החקירות בגלל הקמת ועדת החקירה, ואולי מוטב כך. אם אלה הקריטריונים ואלו הדרישות מהיועץ, סימן שאלה גדול אם החקירה המשטרתית הייתה מובילה לחקר האמת.

ממשטרת ישראל נמסר: "לאור הדחיפות להפעלת מומחים באתר הוחלט על הביצוע תיחור. הליך התיחור הופנה ל-3 יועצים פוטנציאליים שאותרו על ידי המחלקה המקצועית. היועצים שנבחרו להשתתף בהליך התיחור, נבחרו על פי על פי הכשרתם וניסיונם המקצועי".