בית חולים
צילום: פלאש 90

איך מתבטאת העלייה במאומתים במספר החולים במצב קשה?

מספר הנדבקים החזוי מעורר דאגה, אך מניין המאושפזים עולה באופן מתון הרבה יותר • גם במספר המונשמים אנחנו יכולים לראות ירידה, במיוחד בקרב מחוסנים • כך שהמספרים מראים סיבה טובה לאופטימיות | מה אומרים המספרים
נוב ראובני
22 ביולי 2021
07:36

מספר הנדבקים היומי ממשיך לעלות בעקביות, אך השאלה שנותרה באוויר היא איך המגמה תשפיע על מניין החולים שבמצב קשה. כדי לבחון את זה נביט  קודם כל נביט על תחזיות ההדבקה לעתיד הקרוב. ביום שלישי האחרון אובחנו כ-1,400 מאומתים חדשים, ומקדם ההדבקה עמד על 1.4. זה אומר שבכל תשעה ימים מספר המאומתים מכפיל את עצמו. בקצב הזה – בתחילת אוגוסט נגיע לכ-3,000 מאומתים חדשים ליום, וזה ילך ויעלה.


התחזית היבשה נראית מדאיגה. ועוד יותר נוכח הדיווחים על ירידה ביעילות החיסון – גם נגד הדבקה וגם נגד תחלואה קשה ואשפוז. אבל המספרים אחרים מספרים סיפור אחר.

מ-1 ביוני, כשהתחיל להתפשט בישראל זן דלתא, ועד יום רביעי האחרון – התווספו כ-194 "חולים במצב קשה" בסך הכול. אם כך, היינו מצפים לראות זינוק ניכר במספר הכולל של המאושפזים במצב קשה, נכון? אלא שהעלייה במספר החולים הכולל די מתונה. אחד ההסברים האפשריים הוא שחולים במצב קשה נשארים במצב הזה פחות זמן מבעבר.

יש עוד עניין, חשוב לא פחות - מדד המונשמים. בתחילת יוני היו 26 מונשמים בבתי החולים, וברביעי האחרון היו רק 12. במילים פשוטות – למרות העלייה במספר החולים במצב קשה, אנחנו לא רואים עלייה במספר המונשמים, אלא אפילו ירידה.

עכשיו נכניס למשוואה את מה שקוראים בעגה המקצועית "הסטטוס החיסוני" של החולים. כמה מהם מחוסנים וכמה לא התחסנו. מכלל המאושפזים במצב קשה היום, כ-60, יש שיעור גבוה של מחוסנים – 65%. לכאורה, מדאיג. אבל, בקרב המונשמים – אנחנו רואים שרק רבע מהם מחוסנים.

אז מה אומרים המספרים? האמת שקשה מאוד לומר. מוקדם לדעת מה תהיה המשמעות הקלינית, של העלייה הנוכחית בתחלואה ושל זו הצפויה. אבל, המספר הנמוך של מונשמים, לפחות בינתיים, והעובדה שרובם לא התחסנו – הם סיבה טובה לאופטימיות.