המחאה באיראן
צילום:אי-פי

דיווחים: שיבושים ברשת האינטרנט הסלולרית באיראן

השיבושים מיוחסים לניתוקים ברשת בגלל מהומות שפרצו במחאה במחוז ח'וזסתאן על מחסור באספקת המים ושגבו חייהם של לפחות שלושה אנשים
איתמר מרגלית
22 ביולי 2021
08:34

דיווחים באיראן: שיבושים נרחבים ברשת האינטרנט הסלולרית במדינה משעות הלילה (חמישי) בעקבות מהומות שפרצו במחוז ח'וזסתאן בהפגנות על מחסור באספקת המים. מהומות שגבו חייהם של לפחות שלושה אנשים. ביום שלישי נותקה הגישה לאיטרנט מהסלולר בערים הואז ושאדגאן בצל המחאה, שבין היתר נקראו בה קריאות "מוות לחמינאי". כוחות הביטחון ירו גז מדמיע לעבר המפגינים.

אמש התייחס דובר מחלקת המדינה האמריקנית, נד פרייס, להפגנות באיראן ואמר כי ארצות הברית עוקבת מקרוב אחר הדיווחים לפיהם כוחות הביטחון האיראניים יורים לעבר מפגינים. "אנו תומכים בזכותם של האיראנים להתאסף ולהפגין בצורה שלווה, ללא פחד מאלימות או מעצר שרירותי על ידי כוחות הביטחון", אמר פרייס.

בשבוע שעבר הואשמו בבית משפט פדרלי בניו יורק ארבעה אזרחים איראנים בקשירת קשר לחטוף את העיתונאית והסופרת האמריקנית-איראנית, מאסי עלינג'אד. מדובר במהגרת מאיראן המתגוררת בברוקלין, שידועה בביקורת שלה על הפרת זכויות האדם במולדתה. ארבעת הנאשמים הם סוכני מודיעין או סוכנים חשאיים של איראן. העיתונאית פרסמה בעבר מאמרים שמתחו ביקורת על הפרות זכויות האדם על ידי המשטר האיראני, ובשנה שעברה אף כתבה כי המשטר מתכוון לחטוף אותה.

לפני שבועיים קרס אתר האינטרנט של משרד התחבורה והעיור של איראן ולאחר מכן  התפוצץ חפץ בלתי מזוהה בפארק בצפון טהראן. בנוסף, דווח על שיבושים קשים בתנועת הרכבות במדינה בגלל מתקפת סייבר. פרטי הקשר של המנהיג העליון עלי ח'מינאי פורסמו כמספר לבירור התקלה.