-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

קבינט הקורונה אישר: רשימת המדינות האסורות לטיסה מתרחבת

בריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה נוספו לרשימה, יוון נותרה בחוץ • התו הירוק חוזר מהשבוע הבא • עוד הוחלט: לא מחוסנים יצטרכו לממן עבור עצמם בדיקות קורונה מ-8 באוגוסט • ברקע דיון השרים: בנט ימסור הערב הצהרה
עמיחי שטיין ונוב ראובני
22 ביולי 2021
09:45
עודכן ב 18:33

קבינט הקורונה אישר היום (חמישי) את מתווה נתב"ג החדש: בריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה יתווספו לרשימת המדינות האסורות לטיסה, אלא באישור ועדת חריגים. יוון נותרה מחוץ לרשימה האדומה. המהלך צפוי להיכנס לתוקף מ-30 ביולי. ברקע דיון השרים, ראש הממשלה נפתלי בנט ימסור הערב הצהרה. 

ההחלטות המרכזיות של קבינט הקורונה

<> בריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה יתווספו לרשימת המדינות האסורות לטיסה

<> מחוסנים ששבו לארץ ישוחררו מבידוד לאחר קבלת תשובה שלילית לבדיקת קורונה, שיבצעו עם הנחיתה בנתב"ג

<> לא מחוסנים ששבו לארץ ישוחררו מבידוד של שבוע, לאחר שיבצעו בדיקת קורונה נוספת ביום השביעי שלאחר חזרתם מהארץ

<> מהשבוע הבא: הכניסה לאירועים עם יותר מ-100 משתתפים תתאפשר רק למחוסנים, מחלימים ובעלי תוצאת בדיקה שלילית מגיל 12 ומעלה

<> ילדים עד גיל 12 מוחרגים מהתו הירוק, אירועים עם פחות מ-100 משתתפים נותרו ללא הגבלות 

<> מ-8 באוגוסט התשלום עבור בדיקות קורונה ללא מחוסנים יהיה על חשבון הנבדק, למעט מנועי חיסון

ההבטחה הישראלית נגד הקורונה | האזינו לעוד יום 

לגבי מדינות אחרות, שאינן אדומות, הוחלט שמחוסנים יעברו בדיקת קורונה עם הנחיתה בארץ, ולאחר קבלת תשובה שלילית ישוחררו מבידוד. מי שלא התחסנו יעברו בדיקת קורונה עם הנחיתה בארץ, ייכנסו לבידוד של שבוע ולאחר קבלת תשובה שלילית נוספת לבדיקה שיבצעו ביום השביעי – הם ישוחררו מבידוד. 

מהשבוע הבא: התו הירוק חוזר

קבינט הקורונה אישר גם את מתווה התו הירוק לאירועים עם יותר מ-100 משתתפים, ויהיה תקף גם לחללים פתוחים. החל מיום חמישי הבא, הכניסה לאירועים עם יותר מ-100 איש תתאפשר רק למחוסנים, מחלימים ובעלי תוצאת בדיקה שלילית מגיל 12 ומעלה. מה עם ילדים עד גיל 12? הם מוחרגים מהתו הירוק, בשל לחץ שהפעילו ראשי ענף התרבות, ועל פי בקשת ראש הממשלה נפתלי בנט. 

מתווה התו הירוק יחול על אירועי תרבות וספורט, חדרי כושר, מסעדות וחדרי אוכל, כנסים, אטרקציות תיירותיות ובתי תפילה, והוא יובא לאישור הממשלה ביום ראשון הקרוב. הודגש כי אירועים מתחת ל-100 משתתפים נותרים ללא מגבלות כרגע. עוד החליטו השרים כי מ-8 באוגוסט התשלום עבור בדיקות קורונה ללא מחוסנים יהיה על חשבון הנבדק, למעט מנועי חיסון, ויבוצע במתחמי בדיקה ייעודיים שייפרסו ברחבי הארץ.

אתמול אובחנו 1,336 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עומד על 1.74%. מספר החולים במצב קשה עלה ל-72, מתוכם 19 במצב קריטי. מניין המתים עלה ל-6,455 בני אדם. 120 חוזרים מחו"ל אובחנו אתמול חיוביים לקורונה, בהם 21 ששבו מיוון, 18 מטורקיה ו-12 מבריטניה. היום צפויים לעבור בנתב"ג כ-41,500 נוסעים.

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור נחמן אש, אמר הבוקר לכאן רשת ב כי אנשי משרדו מנסים לפעול בצורה מידתית בנתב"ג באמצעות הוראות הבידוד, בדיקות קורונה ואיסור מינימלי ליציאה למדינות מסויימות - אבל "חלק מהציבור לא איתנו ולא נענה להמלצות לא לנסוע לחו"ל", כלשונו. בריאיון לתוכנית "דקל לוינסון" אמר פרופסור אש כי כשליש מהנדבקים בקורונה נדבקו בווריאנט הדלתא.

אתמול נכנס לתוקפו "התו השמח", לפיו באירועים של יותר מ-100 איש יש להציג תעודת מתחסן, תעודת מחלים או תוצאה שלילית של בדיקת קורונה. גם בפנים יש לעטות מסכות. האחראי לפקח על ההנחיות הוא ממונה קורונה מטעם המארגנים.