נתניהו בחניכת הצוללת אח"י רהב, 12.01.16
צילום: רויטרס

בג"ץ על פרשת הצוללות: התמונה לגבי קבלת ההחלטות מדאיגה, ראוי לבדוק במישור הציבורי

אותה תמונה שמצטיירת לפי בית המשפט היא שצה"ל ומשרד הביטחון נדחקו הצידה - ולצד זאת דחו השופטים את העתירות להקים ועדת חקירה ממלכתית או ועדת בדיקה ממשלתית בפרשה: "ההחלטה מסורה לממשלה" • שר הביטחון גנץ: "‏הביקורת מחייבת בדיקה מעמיקה, אמשיך להוביל יחד עם שותפיי לממשלה את הקמת ועדת החקירה הממלכתית"
תמר אלמוג
22 ביולי 2021
17:19

בית המשפט העליון דחה היום (חמישי) שלוש עתירות בהן התבקש להורות על הקמת ועדת חקירה ממלכתית או ועדת בדיקה ממשלתית בפרשת כלי השיט והצוללות. לצד זאת, ציינו השופטים כי התמונה הנוגעת לתהליכי קבלת ההחלטות בקרב הרשויות בפרשה היא מדאיגה - וכי לספקות אלה ראוי שיינתן מענה במישור ציבורי.

למעשה, הפריד בית המשפט העליון בין שאלת הסמכות המשפטית להתערב בהחלטה על הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות לבין השאלה אם ראוי בכלל להקים ועדת חקירה. השופטים עמדו על כך שמבחינה משפטית ההחלטה על הקמת ועדת חקירה מסורה לממשלה, והתערבות בית המשפט בהחלטה זו היא חריגה ונדירה - אך כי ראוי לחקור את הפרשה. מעבר לכך, אין תקדים למקרה שבו בית המשפט הורה לממשלה להקים ועדת חקירה - לא בנושאי מלחמה וביטחון, לא בנושאי מינהל תקין וחשד לשחיתות ציבורית, לא בנושאים כלכליים ואף לא בנושאים פוליטיים.

בית המשפט ציין כי מהחומר שהוצג, עולה תמונה שלא עומדת בסטנדרטים ראויים של מנהל תקין, וכי נחשפו ליקויים המחייבים הפקת תובנות ולקחים בנוגע להליכי הרכש הביטחוני במדינה. אותה תמונה שמצטיירת לפי בית המשפט היא שצה"ל ומשרד הביטחון נדחקו הצידה ואת מקומם תפס המל"ל, שלא נערכה עבודת מטה מסודרת ושהתקבלו החלטות המנוגדות לעמדת צה"ל ומשרד הביטחון, ששניהם התנגדו לרכישת צוללות נוספות. 

חוץ מהעתירה לבג"ץ בנוגע לפרשת הצוללות, נדחו שתי עתירות נוספות שהוגשו: פרשת העמלות, הידועה כתיק 3000, במסגרתה כבר הוגש כתב אישום והשנייה - פרשת המניות, לגביה נקבע כי לא מדובר באחד מאותם מקרים חריגים המצדיקים להתערב בהחלטת היועמ"ש אביחי מנדלבליט שלא לפתוח בחקירה פלילית.

בית המשפט עמד על כך שעסקת מכירת המניות דווחה על ידי נתניהו בזמן אמת למשרד מבקר המדינה ולוועדת ההיתרים. עוד ציין בית המשפט שמקובלים עליו נימוקי מנדלבליט שהתבססו על ההנחה שנתניהו אכן קיבל טובת הנאה משמעותיות ממיליקובסקי, ואולם לא נמצאה כל אינדיקציה לכך שנתניהו קיבל טובת הנאה בעד פעולה הקשורה בתפקידו.

שר הביטחון בני גנץ הגיב על פסק הדין ואמר כי ימשיך להוביל, יחד עם שותפיו בממשלה, הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות וכלי השיט. לדברי גנץ, הביקורת של בג"ץ על הליקויים בפרשה ועל המצב שבו צה"ל ומערכת הביטחון נדחקו הצידה בתהליכי קבלת ההחלטות, מחייבת בדיקה מעמיקה של הנושא.

לפני כשבוע, סיכמו שר הביטחון גנץ ושר המשפטים גדעון סער לבחון ביחד את האפשרות של הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות וכלי השיט. הדיונים ועבודת המטה יעשו בין משרדיהם, וביחנו את הצעתו של שר הביטחון גנץ. היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ישתתף בתהליך, בהתחשב במשפט הפלילי שמתנהל בהקשר לפרשה זו.