מבצע החיסונים של פייזר
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

רוב בוועדת החיסונים נגד מתן חיסון שלישי לקשישים

הסיבה: היעילות יורדת גם בקרב צעירים, והמתנה לחיסון המותאם לזן הדלתא שמפתחת פייזר • משרד הבריאות: יעילות החיסון במניעת תחלואה קשה ירדה במעט ל-91.4%, אך יעילותו במניעת הדבקה ירדה משמעותית - לכ-40%
קטי דור ונוב ראובני
22 ביולי 2021
20:58

רוב חברי ועדת החיסונים שדנה הערב (חמישי) במתן חיסון שלישי לקשישים הצביעו נגד המהלך, כך פורסם בחדשות הערב בכאן 11. 60% מחברי הוועדה הצביעו נגד המהלך.


השיקולים שעלו הם הם שיעילות החיסון יורדת עם הזמן גם בקרב צעירים. בנוסף, חברת פייזר מפתחת חיסון מותאם לזן הדלתא ויתכן שהוא יסתיים בעוד כחודשיים. הוועדה תמסור את המלצתה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, והוא אמור לקבל את ההחלטה אם לחסן את המבוגרים בחיסון שלישי או לא.

בתוך כך, משרד הבריאות פרסם הערב נתונים עדכניים על יעילות החיסון של פייזר. לפי הניתוח החדש, היעילות במניעת תחלואה קשה נותרת גבוהה  ועומדת על 91.4%, כך גם היעילות במניעת אשפוזים - 88%. אולם, המויעלות במניעת הדבקה ומחלה סימפטומטית - יורדת לכ-40%.


בניתוח ניתן לראות גם שוני ביעילות לפי מועד קבלת החיסון. עבור מי שחוסנו בחודש ינואר השנה - יעילות החיסון במניעת הדבקה ותחלואה יורדת לכ-16%. עם זאת - ההגנה במניעת אשפוזים ותחלואה קשה נותרת גבוהה - יותר מ-80%. במשרד מציינים שהחישוב עלול להיות מוטה עקב נטיה שונה לביצוע בדיקות בין הקבוצות השונות ובהשוואה ללא מחוסנים.