יותם אוקון

"במקום ללמד מדעים – דיבר על סקס": העדויות נגד המורה מת"א

הורים ותלמידים לשעבר של יותם אוקון מספרים איך תלונות על הטרדות מיניות והתעמרות לכאורה דווחו לביה"ס, אך לא נעשה דבר – "הבת שלי פנתה ליועצת, שיעור לאחר מכן המורה שאל 'מי הלשין?'"
איתי שיקמן
22 ביולי 2021
21:39

עדויות חדשות מבית הספר בתל אביב שבו לימד המורה יותם אוקון – החשוד בביצוע עבירות מין בנסיבות אונס באחת מתלמידותיו, בת 12 בלבד – מגלות שלצוות החינוכי דווחו לפחות ארבעה מקרים קודמים של הטרדות מיניות לכאורה או התעמרות של המורה בתלמידות ותלמידים בבית הספר. העדויות פורסמו היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. 

רוני (שם בדוי), שבתה למדה אצל אוקון, תיארה מקרה שבו הוא בעט בישבנה של הילדה כשישבה על הרצפה בכיתה, ואז השחיל את אצבעותיו בתנועה מגונה דרך אצבעותיה. רוני סיפרה על ההתעלמות של בית הספר מהמקרה, לאחר שבתה התלוננה בפני הצוות. "היא פנתה ליועצת והובטח לה שהנושא יטופל מול המורה. בשיעור לאחר מכן המורה שאל מי הלשין עליו". 

בעדות נוספת, תלמיד לשעבר של אוקון סיפר לכאן חדשות: "הוא לא ראה הבדל בין מורה לתלמיד. במשך שיעורים שלמים הוא היה מדבר על סקס במקום ללמוד מדעים".

מבית הספר נמסר: "אנחנו מכחישים מכל וכל פניות עבר שכללו חשדות לפגיעה מינית שהועברו למי מצוות בית הספר. נהפוך הוא, מרגע שהגיע לבית הספר מידע קונקרטי, הוא פעל ללא דיחוי ובהלימה לנהלים". 

עם פרסום שמו של אוקון כחשוד במעשים, תלמידה שלו לשעבר העלתה סרטון ברשת החברתית טיקטוק, שבו היא סיפרה שהמורה נתן לה "יחס מיוחד" וקראה לבנות נוספות להתלונן. תלמידה לשעבר נוספת הגיבה לסרטון וכתבה: "כל הפעמים שהוא היה תופס לי את השומן בבטן ומעיר שהחולצה שלי קצרה מדי... תודה לאל שהוא נעצר". 

 מתוך סרטון הטיקטוק שהעלתה תלמידה של אוקון לשעבר

מוקדם יותר פורסמו בכאן חדשות התכתבויות שניהל המורה עם התלמידה לפני כחצי שנה. בין השאר הוא כתב: "בטח תהיי עסוקה... זה גורם לי לפנטז על דברים משוגעים... להיפגש בחטף ולהשתובב". 

בית משפט השלום בתל אביב האריך אתמול בחמישה ימים את מעצרו של אוקון, בן ה-37. מאז ביצוע המעשים בשלהי 2020 ותחילת 2021, המורה עזב את בית הספר. ממשרד החינוך נמסר: "אנו רואים בחומרה מקרים של פגיעות מיניות. מיד עם קבלת הדיווח אודות התנהגותו של המורה עבודתו הופסקה לאלתר, והוא נחסם במערכות המשרד".