ארכיון
צילום: כאן חדשות

מסתמן: היועמ"ש יאפשר סמכויות נרחבות לוועדת חקירת פרשת הצוללות

היועמ"ש צפוי להעניק לוועדה מרחב פעולה גדול יותר מאלה שכבר אישר, אולם לא חופש פעולה מוחלט. עם זאת, מנדלבליט צפוי להתנגד לכל עיסוק שנוגע לתיק הפלילי שלגביו הוגשו כתבי אישום
תמר אלמוג
22 ביולי 2021
23:53
עודכן ב 06:11

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט צפוי לצמצם את ההגבלות על ועדת חקירה בעניין פרשת הצוללות וכלי השיט - אם זו תוקם. כך פורסם הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. על פי הפרסום, היועמ"ש צפוי להעניק לוועדה מרחב פעולה גדול יותר מאלה שכבר אישר, אולם לא חופש פעולה מוחלט.

לפני כמה חודשים, כאשר שר הביטחון בני גנץ הודיע על הקמת ועדה, הבהיר היועמ"ש כי זו אינה יכולה לעסוק בנושאים שנוגעים לחקירת תיק 3000 שעוד התנהלה אז. כעת, עם הגשת כתבי האישום בפרשה, התיק תחום וברור יותר לכן, גם אם לא יעסקו בנושאים שבתיק, תהיינה לוועדה סמכויות נרחבות יותר. עם זאת, היועמ"ש צפוי להתנגד לכל עיסוק שנוגע לתיק הפלילי שכאמור יש בו כתבי אישום.

מוקדם יותר דחה בג"ץ את העתירות שביקשו להקים ועדת חקירה ממלכתית או ועדת בדיקה ממשלתית בפרשה. השופטים אמרו כי אמנם יש שורה של תמיהות שלא ניתנה להן תשובה, וכי לכאורה, התמונה הנוגעת לתהליכי קבלת ההחלטות בקרב הרשויות מדאיגה - אך לספקות האלה ראוי שיינתן מענה במישור הציבורי. "הקמת ועדת חקירה ממלכתית", כך נכתב, "עניין הוא לממשלה לענות בו, לא לבית המשפט".

שר הביטחון גנץ הגיב על פסק הדין באומרו כי ימשיך להוביל, יחד עם שותפיו בממשלה, הקמת ועדת חקירה ממלכתית לפרשת הצוללות וכלי השיט. לדברי גנץ, הביקורת של בג"ץ על הליקויים בפרשה ועל המצב שבו צה"ל ומערכת הביטחון נדחקו הצידה בתהליכי קבלת ההחלטות, מחייבת בדיקה מעמיקה של הנושא.