נמל התעופה בן גוריון, השבוע
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

נשקל: מחוסנים שישובו ממדינות באזהרת מסע חמורה לא יידרשו לבידוד

משרדי הבריאות, התחבורה והמל"ל בוחנים סיווג כל המדינות תחת אותה קטגוריה. אם המהלך יאושר: מחוסנים ומחלימים יוכלו לבצע בדיקה ארבעה ימים לאחר נחיתתם ובכך להימנע מבידוד • עלייה במספר החולים במצב קשה - 81, ירידה במספר המאומתים
נוב ראובני
23 ביולי 2021
07:15
עודכן ב 10:00

משרדי הבריאות, התחבורה והמל"ל התבקשו לבחון אמש בישיבת קבינט הקורונה אפשרות במסגרתה כל מדינות העולם יהיו תחת אותו סיווג ומחוסנים שישובו מהן לא יידרשו לשהות בבידוד. כך פורסם הבוקר (שישי) בתוכנית "הבוקר הזה" עם אילאיל שחר בכאן רשת ב.

במצב הנוכחי, ישנן מדינות שמוגדרות ברמת סיכון מרבית והטיסה אליהן אסורה, אלא באישור חריג. מלבדן, ישנן יותר מ-20 מדינות שמוגדרות באזהרת מסע חמורה, בהן איחוד האמירויות וקוסטה ריקה, שהשבים מהן, מחוסנים ומחלימים גם יחד, מחוייבים בבידוד מלא. קבוצה שלישית כוללת בתוכה מדינות באזהרת מסע לא חמורה, שהשבים מהן מחוייבים לבידוד של 24 שעות עד קבלת תוצאה שלילית של בדיקת קורונה.

על פי הפרסום, בישיבת הקבינט אמש עלתה אפשרות לפיה ישונה אופי הסיווג של המדינות, כך שתהיה קבוצה אחת של מדינות אסורות, וקבוצה שנייה של כל שאר המדינות. על פי האפשרות שהועלתה בישיבה, אדם מחוסן או מחלים מקורונה יוכל להסתפק בביצוע בדיקה נוספת, למשל ארבעה ימים לאחר ששב לישראל - וכך להימנע מבידוד. האפשרות הנבחנת עלתה מתוך רצון להיטיב עם מחוסנים ולעודד התחסנות, ומתוך רצון לייצר מגבלות או הנחיות שמצד אחד אינן מגבילות את הציבור ומאידך שומרות על ניטור, בקרה וזהירות.

בתוך כך, משרד הבריאות עדכן כי 1,263 מאומתים אובחנו ביממה החולפת - ירידה קלה מאתמול. בנוסף, חלה עלייה במספר החולים במצב קשה - 81 בני אדם ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על 1.83%.

אמש אישר קבינט הקורונה את מתווה נתב"ג החדש, לפיו בריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה יתווספו לרשימת המדינות האסורות לטיסה, אלא באישור ועדת חריגים. יוון נותרה מחוץ לרשימה האדומה. המהלך צפוי להיכנס לתוקף ביום שישי הבא (30 ביולי).

באשר למדינות אחרות, שאינן אדומות, הוחלט שמחוסנים יעברו בדיקת קורונה עם הנחיתה בארץ, ולאחר קבלת תשובה שלילית ישוחררו מבידוד. מי שלא התחסנו יעברו בדיקת קורונה עם הנחיתה בארץ, ייכנסו לבידוד של שבוע ולאחר קבלת תשובה שלילית נוספת לבדיקה שיבצעו ביום השביעי – הם ישוחררו מבידוד.

בתום ישיבת הקבינט, ראש הממשלה נפתלי בנט בהצהרה לתקשורת כי "זן הדלתא מדבק הרבה יותר. אנחנו רוצים שכל הישראלים ילכו להתחסן, סרבני החיסון מסכנים את כולנו". ראש הממשלה הוסיף כי "אם מיליון אזרחים יחליטו שלא להתחסן, זה יאלץ שמונה מיליון אזרחים נוספים להסתגר בבתים". בנט קרא לציבור המבוגר להתנהל ביתר זהירות ולהיפגש עם הנכדים באוויר הפתוח ועם מסכות. עוד הדגיש את החשיבות של עטיית מסכה בחלל סגור. "זו חובה חוקית ולא המלצה", הוא הבהיר.