-
צילום: נאסר אשתייה, פלאש 90

מחקר: התחסנתם מזמן? הסיכוי שלכם להידבק כפול

מחקר שנערך בקופת חולים לאומית אמד את הסיכוי להידבק בקורונה בקרב שתי קבוצות - מחוסנים יותר מחמישה חודשים, ומחוסנים שהתחסנו לפני פחות מחמישה חודשים
ליאל קייזר
26 ביולי 2021
03:19
עודכן ב 06:04

האם יעילות החיסון אכן יורדת עם הזמן, או שהנגיף חזר להתפשט כי זן הדלתא עמיד בפני החיסון? והאם צריך חיסון שלישי? כבר כמה שבועות השאלות האלה מעסיקות את כולנו וגם את מקבלי ההחלטות. מחקר שנערך בקופת חולים לאומית ושתוצאותיו מתפרסמות היום, מנסה לענות לפחות על חלק מהן.

28,064 מבוטחים מחוסנים של הקופה נבדקו בבדיקות קורונה בחודשיים האחרונים. 423 מהם, 1.5% מהנבדקים, נמצאו חיוביים. בלאומית מיקמו כל אחד מהנבדקים על ציר הזמן ובדקו כמה זמן חלף מאז שכל אחד מהם התחסן במנת החיסון השנייה. חצי מהם התחסנו במנה השנייה לפני יותר מ-142 ימים, בערך חמישה חודשים, וחצי מהם לפני פחות מחמישה חודשים.

אחר כך ניגשו לבדוק מה קרה לשיעור ההדבקה ככל שחלף הזמן. המספרים אומרים ששיעור ההדבקה בקרב הנבדקים שהתחסנו לפני יותר מחמישה חודשים היה גבוה באופן ניכר משיעור ההדבקה אצל מי שהתחסנו לפני פחות מחמישה חודשים - והעובדה הזאת נכונה בלי קשר לגיל הנבדקים.

כך למשל, בקרב הנבדקים בני 60 ומעלה - שיעור הבדיקות החיוביות אצל אלה שהתחסנו לפני פחות מחמישה חודשים היה 1%. בעוד ששיעורן אצל מי שהתחסנו לפני יותר מחמישה חודשים היה כפול - 2%. כלומר, כמעט פי שניים נדבקו בקרב מי שהתחסנו מוקדם יותר.

גם בקרב בני 40 עד 59 המספרים מראים שיעור הדבקה כפול אצל ראשוני המחוסנים. אצל הנבדקים בני פחות מ-39, התוצאות מראות שיעור הדבקה של פי 1.6.

קו החמישה חודשים נבחר משום שמחצית מהנבדקים התחסנו לפניו ומחציתם אחריו, אבל החוקרים של לאומית מבהירים שהם רואים עלייה בסיכון להידבקות כבר בחלוף שלושה חודשים ממועד החיסון.

שיעורי ההדבקה בקרב המחוסנים במחקר הזה אומנם עולים ככל שחולף הזמן ממועד החיסון, אבל חשוב להבהיר שמדובר במספרים קטנים מאוד, אחוז או שניים מכלל המחוסנים. כלומר, רוב רובם יצאו שליליים.

ובכל זאת החוקרים אומרים - התוצאות האלה אמורות לפחות לעמוד לנגד עיניהם של מקבלי ההחלטות כשהם שואלים את עצמם אם יש צורך לחסן את כולנו במנת חיסון שלישית, ואם כן – מתי.