-
-

"פרוטקשן - שנאת חיי": מפקד מחוז צפון נלחם בתופעה שמשגעת את התושבים

בשבועות האחרונים גוברים בצפון הארץ האירועים הפליליים הקשורים בתופעת גביית דמי החסות. לפני שבועיים התגאתה המשטרה בשני מעצרים של שוטר לשעבר שכיום יש בבעלותו חברת אבטחה ושל בעלי מסעדה, אבל השניים שוחררו. בריאיון בלעדי, מספר מפקד מחוז הצפון במשטרה על ההתמודדות עם התופעה הקשה
רובי המרשלג
26 ביולי 2021
23:25
עודכן ב 12:54

בימים אלה הוא סוגר שנתיים בתפקיד. קצין שלא ניתן להתעלם מנוכחותו וגם לא מהאירועים הסוערים שאותם הוא מנסה למגר. שמעון לביא, מפקד מחוז הצפון במשטרה, קיבל הצעות לקידום. הוא דחה אותן בטענה שלא יחסל כאן כמה רעות חולות הוא לא ילך לשום מקום.

צפו בריאיון המלא עם מפקד מחוז הצפון במשטרה, ניצב שמעון לביא

הוא ייזכר כמי שתחת פיקודו נספו במירון 45 בני אדם. בצעד יוצא דופן בציבוריות הישראלית, הוא מיהר לקחת אחריות. היום כשהכול מצוי תחת חקירה, הוא מסרב להתייחס לאסון. הוא היה רוצה להיזכר כמי שהכריז מלחמת חורמה על מה שממרר יותר מכול את חיי התושבים בצפון, גביית דמי החסות והמאבקים בין הכנופיות שעוסקות בכך. רק בחודש האחרון נספרו כמעט עשרה מקרים, בהם ירי על מסעדות והצתת כלי רכב של מטיילים.

"שום דבר הוא לא מקרי. המוטיב המרכזי זה לומר למשטרה: תרדו מעל הגב שלנו", אמר ניצב לביא לכאן חדשות. "הדי-אן-איי של הארגונים בטובא הוא מאוד פשוט. ברגע שהמשטרה מקיימת נגדם פעילות אכיפה משמעותית, הם פשוט פוגעים באזרחים". לדבריו, הניסיון של העבריינים הוא לגרום ללחץ ציבורי. "אין פה זבנג וגמרנו, יש פה מאבק חשוב מאוד. ברגע שאתה מנסה לשנות את נקודת האיזון, אתה צריך להבין שיהיו מכות בכנף. מה שהיה לנו בשבועיים האחרונים זה אותן מכות בכנף שאני מדבר עליהן".

לאחרונה פשטה המשטרה על טובא-זנגריה ושהתה שם שבועות ארוכים בכוחות גדולים. לביא העביר את לשכתו לראש פינה הסמוכה לכמה חודשים. למרות זאת, הפשיעה לא עצרה. בימים אלה הוא מקדם שינוי חקיקה - מה שלא הולך בכוח, ילך במוח. "מה שאנחנו מציעים כחקיקה, זה להכניס את חוק השמירה כעבירת מקור בחוק למאבק בפשיעה המאורגנת", אמר ניצב לביא. "אנחנו יודעים שהכסף הזה מניע ארגוני פשיעה. באופן הזה, הענישה תהיה עד עסר שנות מאסר. אנחנו נפגע אנושות בארגוני הפשיעה".