סיני תור - מתוך "דוקותיים"

דוקותיים | "לראות טוב בעולם ובאנשים": זמר הגבעות שעבר למגדל ברמת השרון

37 שנה סיני תור חי בקריית ארבע וחברון, עד שהחיים לקחו אותו לרמת השרון בעקבות המשפחה. מה זה "כפר לגובה", ואיך השכנים מגיבים כשהוא מנגן במעלית?
איתי אשר
27 ביולי 2021
12:14

לכל הסרטונים של סדרת הרשת "דוקותיים" >>

סיני תור לא רצה שנסע לצלם אותו בחברון, ולא הסכים גם שנתעד אותו בקרית ארבע. הוא ממש התנגד לרעיון והעדיף שנלך להסתובב אתו ברמת השרון, עיר מגוריו, או  בתל אביב. בכללי, הוא לא רצה גם שנצלם אותו בשום מקום שמזכיר באיזו שהיא צורה את איך שמסתכלים עליו בדרך כלל. "זה לא אני", הוא הסביר, "זה כבר לא קשור אליי".

סיני תור גם לא רצה שנדבר על "חתונת השנאה", הכינוי שניתן לחתונה שנערכה בשנת 2015 ובה נראו נערי גבעות רוקדים לצלילי "שירי נקמה" בעודם מנופפים בכלי נשק ותמונתו של הפעוט עלי דאוובשה, שנשרף למוות בפעולת טרור יהודי. הזמר בחתונה הזאת היה סיני תור; בעקבות האירוע הוא נאשם בהסתה.

"הגעתי לשם לשמח חתן וכלה", הוא מדגיש, "כל האירוע הזה הוצא מהקשרו, דימיונות".

כוכב על בחברון. סיני תור, מתוך "דוקותיים".

נפגשנו בדירה שלו ברמת השרון. הוא עבר לכאן אחרי 37 שנים בקרית ארבע, עיר הולדתו. המעבר הזה מלב ליבה של ההתיישבות היהודית מעבר לקו הירוק אל הכרך "הצפונבוני", כפי שמכנים אותו כיום פולטיקאים רבים - ריתק אותי. אלה הרי שתי פלנטות שונות לחלוטין, וברור שזה הסיפור.

הוא עבר לרמת השרון בעקבות גרושתו ואם ילדיו שבחרה לעבור להתגורר כאן ליד הוריה. הם בהורות משותפת וסיני נישא בינתיים בשנית. הוא גר כאן במגדל רב קומות ומסביר לי שזה "כפר לגובה". 

כבר ביציאה מהדירה שלו, ואחרי שהצלחתי לשכנע אותו לנסוע לחברון, ברור שסיני לא נפרד מהגיטרה שלו. היא תמיד אתו. בכניסה למעלית הוא מתחיל לשיר ומאותו רגע הוא לא מפסיק. זו הדרך שלו להתבטא.

בדרך לחברון סיני מתלונן: הוא לא אוהב כשאני מורה למיכאל הצלם לצלם שוטים הקשורים לסכסוך הישראלי פלסטיני: עמדות שמירה, כלי רכב צבאיים, מחסומים, מוניות פלסטיניות. הוא חושש שגם אני אציג אותו כזמר של נוער הגבעות והימין הקיצוני. אני מסביר לו שזה נחוץ ומנסה להרגיע אותו.

בקרית ארבע ובחברון ברור שסיני תור הוא כוכב על. כולם כאן מכירים אותו והוא, כך נראה - נהנה מכל רגע ולא מפסיק לשיר: חיילים, שוטרי משמר הגבול, מתנחלים ומבקרים אקראיים במערת המכפלה נוהרים לעשות איתו סלפי. במעיין "אברהם אבינו" מבקש ממנו מישהו עם קעקוע ענק של ערן זהבי על הרגל שישיר שירי נקמה. סיני מסרב.

לא זמר של מתנחלים, אלא של עם ישראל כולו. סיני תור, מתוך "דוקותיים".

שבוע אחרי, אנחנו נפגשים שוב ויוצאים לסיבוב בתל אביב. כאן אף אחד לא מבקש סלפי עם סיני וגם לא שישיר שירי נקמה. בחברון הוא פופולרי בהרבה, זה בטוח. בעוד שעה יש לו הופעה בכיכר הבימה הנקראת "Unite in Babylon":  מעגלי שירה מקודשת שבהם סיני לוקח חלק. זמרים ונגנים יושבים על רצפת הרחבה הגדולה ושרים שירים מהמקורות ממש בלב הבבילון.

מאות צופים מגיעים ומעבים את המעגל. כולם רוקדים כאן באקסטזה ושרים שירי הלל להשם יתברך. זה מרגש וסוחף. גם על סיני ניכר שהוא מתרגש. ככה בדיוק הוא רצה שנצלם אותו: לא הזמר של הימין הקיצוני ושל המתנחלים. אלא זמר של עם ישראל כולו.

איתי אשר

לכל הסרטונים של סדרת הרשת "דוקותיים" >>