ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

פעם שלישית פייזר | הזווית

עכשיו זה נראה קרוב מתמיד: אחרי המלצת ועדת החיסונים במשרד הבריאות על מנה נוספת למבוגרים, רה"מ בנט יקיים הבוקר דיון בנושא עם השר הורוביץ ובכירים במערכת הבריאות. בינתיים הגבלות התו הירוק חזרו הלילה לחיינו והתחלואה ממשיכה להתפשט. ואם זה לא מספיק - מה נעשה בלי מתי כספי?
מערכת כאן חדשות
29 ביולי 2021
07:47

בוקר טוב, זה הזמן למצוא את תעודת המתחסן או להוריד שוב את אפליקציית "רמזור" לטלפון שלכם, כי ההיסטוריה (וההיסטריה) שוב חוזרת על עצמה. הלילה, קצת לפני חצות, הודיע צוות הטיפול במגיפות שמייעץ למשרד הבריאות כי הוא ממליץ לתת מנת חיסון שלישית לאוכלוסייה המבוגרת. ההמלצה הועברה למנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, שצפוי לקבל החלטה בימים הקרובים.

אתמול דיווחה גילי כהן בתוכנית "קלמן ליברמן" בכאן רשת ב, כי בנט תומך במתן חיסון שלישי לאוכלוסייה המבוגרת. הבוקר הוא צפוי להיפגש עם שר הבריאות הורוביץ ובכירי מערכת הבריאות לקראת ההכרעה בנושא.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי לוועדה המייעצת הוצגו נתונים לפיהם יעילות החיסון ירדה ל-80% עד 85% הגנה מתחלואה קשה, כשהיעילות יורדת ככל שעובר הזמן ממתן החיסון השני. בנוסף, בקרב אלו שהתחסנו בחודשים דצמבר וינואר נראית כבר דעיכה חיסונית.

מה אומרים הנתונים בשטח? השבוע פורסם בחדשות הערב כי צוות מומחים מהאוניברסיטה העברית פרסם אזהרה לפיה מספר החולים במצב קשה עלול להגיע עד אמצע אוגוסט ל-400 ובתסריט פסימי להתקרב ל-1,000 בתחילת ספטמבר. התחזית הזו היא של אותם חוקרים שהזהירו שנחצה את רף 100 החולים במצב קשה עד אמצע אוגוסט - והמציאות לצערנו הקדימה גם אותם.

בנוסף, צוות המומחים ניסה לבדוק עד כמה החיסון יעיל במניעת תחלואה קשה, ועשה את זה בהשוואה בין גל התחלואה השני בחודש יולי בשנה שעברה לבין הגל הנוכחי. לפי הניתוח שערכו, בזמן שמספר המאומתים מיום ליום הופך לדומה בשני גלי התחלואה, יש פער בין שני הגלים במספר החולים במצב קשה. מכך החוקרים מסיקים שהחיסון יעיל ב-80% במניעה של תחלואה קשה.

ומה אומרים בפייזר? חברת התרופות האמריקנית הודיעה אתמול כי מנת חיסון שלישית מחזקת מאוד את רמת ההגנה גם מפני זן דלתא. לפי נתונים שפרסמה אתמול החברה, רמת הנוגדנים בקרב בני 18 עד 55 הייתה גבוהה פי 5 לאחר שקיבלו את מנת החיסון השלישית, ופי 11 בקרב בני 65 עד 85.

זה הזמן להזכיר - מנהל המזון והתרופות האמריקני טרם העניק לחברה אישור חירום למתן מנת חיסון שלישית. מוקדם יותר החודש הודיע ה-FDA כי מי שחוסן בשתי מנות לא יידרש לקבל חיסון נוסף נכון לעכשיו, אם כי המנהל האמריקני מוכן למהלך כזה אם וכאשר יוכח מדעית שהוא נדרש.

באופן לא מפתיע, פייזר צפויה להיות המרוויחה הגדולה של מבצע חיסונים נוסף. אתמול פרמסה פייזר את התחזית הכלכלית שלה להמשך 2021, כשלהערכתה היא צפויה להרוויח 33.5 מיליארד דולר מהכנסות, הודות למכירת החיסונים לקורונה שפיתחה עם חברת "ביונטק". מדובר בעלייה של כמעט 29% לעומת התחזית שפרסמה בתחילת השנה, שעמדה על 26 מיליארד דולר.

אבל עד שכולנו ניקרא שוב "לתת כתף", הלילה בחצות חזרו לחיינו הגבלות התו הירוק. הן יחולו במקומות סגורים ופתוחים שבהם יותר מ-100 אנשים. לבני 12 ומעלה הכניסה תהיה רק למחוסנים ומחלימים ולמציגי בדיקה שלילית.

כצפוי, לא מעט בעלי עסקים הביעו כבר דאגה באשר לאכיפת ההגבלות ולהשלכות שאותן הם עלולים שוב לחוות. חלקם חוששים שמדובר רק בצעד ראשון לקראת הגבלות חריפות יותר שיגיעו בהמשך. אחרים דורשים מהממשלה פיצוי נוכח הניסיון המר שחוותה פרנסתם מהסגרים וההגבלות בחורף האחרון.

בינתיים יש מי שהחליט שהתו הירוק, עבורו, הוא קו אדום. הזמר והיוצר מתי כספי ששוהה בתקופה האחרונה עם משפחתו באיטליה, הודיע אתמול שהחליט לבטל את סיבוב ההופעות שלו בישראל בשל מגבלות הקורונה. בפוסט שפרסם אתמול בפייסבוק כתב: "לא אשתף פעולה עם דיקטטורה או פשיזם. אני מעדיף לאכזב את עצמי ולא להופיע, מאשר לאכזב אפילו שני אנשים שירצו לבוא להופעותיי ולא יתאפשר להם כי לא התחסנו".

אז מה אומרים? ככה זה כשכוכב אחד מעז.