מדליית זהב אולימפיאדת טוקיו 2020
צילום: רויטרס

כמה ספורטאים באמת משתמשים בחומרים אסורים?

לפי המספרים הרשמיים רק 0.6% מהאתלטים נתפסו, אך לפי הערכות יש הרבה יותר • בבדיקה אנונימית שנערכה בכמה אליפויות 43.6% הודו שהשתמשו בסמים • את הנתונים מטוקיו נוכל לדעת רק בעוד שמונה שנים
מאיה ראכלין
29 ביולי 2021
22:22

כמו בכל אירוע ספורט גדול, בוועד האולימפי טוענים שבדיקות הסמים בטוקיו הן המקיפות שבוצעו אי פעם. עדיין, ההערכות הן שבין 40-10% מהספורטאים - מרמים. חלקם משתמשים בסטרואידים, או באריתרופויאטין, הורמון שמעודד יצירת תאי דם אדומים. אחרים בסמים שאנחנו עדיין לא מכירים. כולם ישתמשו בשיטות חדשות כדי לטשטש את העקבות.


כנראה הם עושים את זה די טוב, אפשר לראות במספרים הרשמיים: ב-2018, השנה האחרונה שממנה יש נתונים - מתוך 263 אלף בדיקות דם ושתן, רק 0.6% הובילו לסנקציות נגד ספורטאים. אבל גם מנהל הסוכנות הבינלאומית למאבק בסמים בספורט מאמין שהמספרים גבוהים יותר. הוא טען שמתוך עשרה ספורטאים מובילים, לפחות אחד משתמש בסמים, זאת אומרת ש-90% התחמקו מעונש.

היו כאלה שהחליטו פשוט לשאול את הספורטאים. ב-2011 שאלו בעילום-שם משתתפים באליפות העולם באתלטיקה, ובמשחקים הפאן-ערביים. יותר מ-43% הודו שהם השתמשו בסמים בשנה שחלפה. אם נתרגם את האחוז לטוקיו, נעריך ש-4,800 אתלטים מרמים עכשיו. אבל זאת רק הערכה.

מתי נגלה אם היא מדויקת? עוד שנים. שמונה, ליתר דיוק - זה הזמן שלוקח לפרסם את הנתונים מהמשחקים אולימפיים. האולימפיאדה האחרונה שממנה יש לנו נתונים היא לונדון. שם 139 ספורטאים נפסלו, או לא השתתפו בגלל בדיקות סמים חיוביות. 39 מהם כבר זכו במדליות, 13 במדליות זהב.

המדינות "המסממות", אלה ששלחו את מספר הספורטאים הגבוה ביותר שנפסל היו אוקראינה, בלארוס, ובראשן – רוסיה, עם 46 מתעמלים שנפסלו. הנתון הזה הוא קצה הקרחון. בשנים האחרונות נחשפו ממדי המערכת לסימום אתלטים ברוסיה, וזה הוביל להשעיה של רוסיה מהאולימפיאדה הנוכחית. אבל, איכשהו נראה שההשעיה הזאת נותרה על הנייר. ורוסיה היא חלק בלתי נפרד מהתחרויות.