נבחרת ישראל לאחר הענקת המדליה, היום
צילום: רויטרס

מאמן נבחרת הג'ודו סמדג'ה על הביקורות: "מכות מתחת לחגורה"

אורן סמדג'ה לכאן חדשות: "אתה מצפה שהעם שחיבק אותנו ימשיך לעשות את זה גם כשלא תמיד מצליח" • שגיא מוקי: "אם הייתי שוקע בתחושות הלא פשוטות שהיו לפני כמה ימים לא הייתי מנצח. כל אחד פה נתן את הנשמה בשביל המדינה" • נבחרת הג'ודו זכתה במדליית הארד בטקס חגיגי בטוקיו
יואב בורוביץ׳, שליח כאן חדשות לטוקיו, וליאן וילדאו
31 ביולי 2021
14:24
עודכן ב 20:19

היסטוריה בטוקיונבחרת ישראל בג'ודו זכתה היום (שבת) במדליית ארד באולימפיאדה. הג'ודאים הישראלים גברו על נבחרת הוועד האולימפי של רוסיה בתחרות הקבוצתית 1:4 בקרב בבית הניחומים. 

בריאיון הערב לחדשות השבת, שיתף מאמן הנבחרת אורן סמדג'ה בשמחה הגדולה אחרי הניצחון ובאותה נשימה התייחס לביקורת הקשה שספגו על רקע ההפסדים. "הגענו לפה גדולים, עם עוצמה וכוח. ידענו שיש לנו שבעה ימים מאוד מתישים וקשים", סיפר סמדג'ה.

הוא התייחס לביקורת של "מישהי מהוועד האולימפי", שלדבריו הפריעה לו במיוחד. "הביקורת הגיעה בצורה מאוד מכוערת, אנחנו בשליחות מדינת ישראל. אתה מצפה שהעם שחיבק אותנו מאוד ימשיך לעשות את זה גם כשלא תמיד מצליח. הביקורת שקיבלנו הייתה מכה מתחת לחגורה".

גם חבר הנבחרת, אלוף העולם שגיא מוקי, שיתף בתחושותיו מהתחרויות בריאיון לחדשות השבת. "זה אחד הרגעים המאושרים בחיי", אמר. "אם הייתי שוקע בתחושות הלא פשוטות שהיו לפני כמה ימים לא הייתי מצליח לנצח. כל אחד פה נתן את הנשמה בשביל המדינה".

את הניצחונות רשמו שגיא מוקי, רז הרשקו, פיטר פלצ'יק ותמנע נלסון-לוי. זו המדליה ה-11 של ישראל מאז החלה להשתתף במשחקים האולימפיים, השישית בענף הג'ודו והשנייה באולימפיאדה הנוכחית. כל אחד מ-12 הספורטאים והספורטאיות בנבחרת יקבל מהוועד האולימפי בישראל מענק של 50 אלף שקלים. המאמנים יחלקו סכום של 250 אלף שקלים.

נבחרת הג'ודו על הפודיום במעמד חלוקת המדליות, היום (צילום: רויטרס)

בריאיון לכאן חדשות, אמרה הג'ודאית תמנע נלסון-לוי, שהבטיחה את המדליה לישראל: "זאת חוויה מטורפת לנצח בקרב המכריע על מעצמת ג'ודו. לא ניצחנו אותם - ריסקנו אותם!". הג'ודאי שגיא מוקי אמר: "אחרי הכישלונות האישיים - התעלינו על עצמנו".. פיטר פלצ'יק הוסיף: "הוכחנו לכל הילדים בישראל שאפשר להגשים חלומות".

לורה, אמה הנרגשת של נלסון-לוי, אמרה לכאן חדשות: "כשהיא קפצה - אני קפצתי. זה בדם שלה. היא בחרה את זה, היא רצתה את זה". האם המאושרת סיפרה על הדרך הארוכה שעברה בתה כדי להגשים את חלום הילדות ואמרה שנהגה לקחת בעצמה שלושה אוטובוסים לכל כיוון כדי להתאמן במכון וינגייט.


ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד שלח ברכות חמות לנבחרת ואמר כי יש בה אלופות ואלופים. שרת התחבורה מרב מיכאלי אמרה כי ככה זה כשנשים וגברים נלחמות ונלחמים יחד. "זוכים במדליה מרגשת וחשובה במיוחד, קבוצתית ולאומית במובן הכי יפה של המילה". במדליית הזהב בתחרות הג'ודו הקבוצתית זכתה צרפת בזכות ניצחון על יפן: ארבע אחת

מוקדם יותר, קצת לפני השעה 06:00 (שעון ישראל), הפתיעו חברי הנבחרת הישראלית כשגברו על נבחרת איטליה 3:4 ועלו לשלב רבע הגמר. שם הביסה נבחרת צרפת את ישראל 3:4, כשבקרב המכריע הביסה ג'ודאית צרפתית את גילי שריר מישראל.

בשלב הראשון של בית הניחומים השתתפו הג'ודאים טוהר בוטבול, לי קוכמן, פיטר פלצ'יק ותמנע נלסון לוי שניצחו את יריביהם, וכן רז הרשקו וגילי שריר שהפסידו לברזילאים. בשלב רבע הגמר השתתפו לוי-נלסון, שריר וקוכמן שניצחו את יריביהם וכן בוטבול, הרשקו ואורי ששון שהפסידו לצרפתים.

בהכנת הידיעה השתתף סולימאן מסוודה