-
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

צעירה התלוננה על אונס בסיני, במקום לגבות עדות - השוטרת זימנה לחקירה על הפרת בידוד

אווה וז'אנה צללו עם מדריכים מקומיים. אווה סיפרה כי כשנשארה לבד עם המדריך, הוא אנס אותה באלימות. הצעירות שבו לארץ בהנחיית המשטרה, פנו לביה"ח - ונתקלו באטימות. בנוסף לזימון לחקירה, השוטרת קנסה את ז'אנה שליוותה את אווה. המשטרה: "לא בוצעה אכיפה בתחום הקורונה לקורבן העבירה, אלא היא זומנה לתחנה לבירור הנסיבות ברגישות המתבקשת"
איתי שיקמן
01 באוגוסט 2021
11:30

צעירה התלוננה כי נאנסה בסיני ושבה לישראל לבקשת המשטרה, ניגשה עם שובה לחדר אקוטי בבית החולים וולפסון. בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב פורסם הבוקר (ראשון) כי השוטרת שהוזמנה לגבות עדות - זימנה את הצעירה לחקירה על הפרת בידוד, וקנסה את חברתה ששבה איתה מסיני וליוותה אותה לבית החולים. 

לפני כשלושה שבועות הגיעו אווה וז'אנה חברתה (שמות בדויים) לסיני. הן לקחו מדריכי צלילה מקומיים ובשלב מסוים, כשנפרדו במים, אווה סיפרה כי מדריך הצלילה אנס אותה באלימות. היא הצליחה להשתחרר וחזרה לחברתה.

אחרי שעזבו את אתר הצלילה, טלפנו הביתה ואמה של אחת מהן פנתה למשטרה. שוטרי תחנת רחובות, שהגיעו לבית האם, שוחחו עם הצעירות בטלפון והנחו אותן להחליף מלון ולחזור בהקדם לישראל. השתיים ביצעו בדיקת קורונה בסיני וחצו בחזרה לארץ.

מאילת נסעו השתיים עם רכבן מיד לבית החולים קפלן ברחובות, אלא ששם אין חדר 4, חדר אקוטי, לטיפול בנפגעות תקיפה מינית והן הופנו לבית החולים וולפסון בחולון. בית החולים עודכן כי מדובר בחוזרות מסיני.

לפי הנוהל, עובדת סוציאלית זימנה משטרה למקום, אך במקום לגבות עדות, השוטרת שבדקה את פרטיהן של אווה וז'אנה תהתה מדוע הן לא בבידוד ובמקום לגבות את עדותן על האונס, היא קנסה את ז'אנה ב-5,000 שקלים על הפרת בידוד ואווה זומנה לחקירה בתום ימי הבידוד.

בריאיון לקרן נויבך בתוכנית סיפרה ז'אנה כי כשאווה הגיעה לתחנת המשטרה, השוטרים שיחררו אותה הביתה לאחר שהבינו כי השוטרת בבית החולים טעתה. "השוטרת אמרה לנו - 'אני מצטערת שזה מה שאני אומרת, אבל זה לא מעניין אף אחד ואתן צריכות להיות בבידוד'. המשטרה צריכה להיות המפלט, אבל הופכת להיות הפחד עצמו. אתם רוצים שנבוא להתלונן? תגובה כזו גורמת לאנשים לפחד", אמרה ז'אנה.

מהמשטרה נמסר: "בניגוד לנטען, לא בוצעה אכיפה בתחום הקורונה לקורבן העבירה, אלא היא זומנה בתום ימי הבידוד לתחנה לבירור הנסיבות ברגישות המתבקשת. זה המקום להדגיש כי האכיפה כלפי החברה המלווה בוצעה כדין ועם זאת, עניינה הועבר לבחינה מקצועית בדבר ביטול הדוח בהתאם לנסיבות המיוחדות".