חולה קורונה יווני שמטופל בתרופה הניסיונית

"כמו באגדות": המסע המבטיח של התרופה הישראלית לקורונה ביוון

בלעדי: הניסוי שנעשה ביוון עם התרופה שפיתח פרופסור נדיר ארבר ומתקרב לסיומו. בישראל מגייסים חולים להשתתפות בשלב האחרון של המחקר
קטי דור
01 באוגוסט 2021
22:08
עודכן ב 23:50

לפני כחצי שנה נחשפו בכאן חדשות תוצאות מחקר של תרופה ישראלית לקורונה שפיתח פרופסור נדיר ארבר, חוקר סרטן מבית החולים איכילוב. התרופה, שניתנה לחולי קורונה בישראל, הראתה תוצאות מפתיעות והצליחה לרפא רבים מהם. מייד אחרי הפרסום, קיבל פרופסור ארבר הצעה להשקעה מממשלת יוון והזמנה לערוך גם שם את הניסוי.

צפו בכתבה מתוך חדשות הערב

הניסוי ביוון נערך על 90 חולי קורונה במצב קשה וכעת הוא בשלבי סיום. התוצאות הראשוניות דומות לאלו שהתקבלו באיכילוב. נכון לעכשיו, יותר מ-93% מהחולים קשה שמקבלים את התרופה משתחררים אחרי חמישה ימים מבית החולים.

ברקע העלייה בתחלואה הקשה בישראל, הניסוי בשלב הבא והמשמעותי ביותר של התרופה מתחיל בימים אלה. חולים ראשונים כבר גויסו, כשהמטרה היא להגיע ל-150 חולים בישראל וביוון גם יחד.

דרכו של פרופסור נדיר ארבר במסע הזה החלה לפני כשנה, בשיא המגפה, כשעל החיסונים אפשר היה רק לחלום. הוא הציע אפשרות שהמולקולה שאותה הוא חוקר כבר 25 שנים לצורך טיפול במחלת הסרטן, עשויה לשמש כתרופה לקורונה.

"אחד הסיבוכים של הקורונה הוא שפתאום מערכת החיסון משתוללת. אנחנו בדיוק מטרגטים לשלב הזה ומחזירים את מערכת החיסון למצב הבסיסי שלה עם המולקולה CD24", מסביר פרופסור ארבר. המולקולה הביולוגית הזו קיימת באופן טבעי בגוף ואחראית על ויסות המערכת החיסונית. כשתאי סרטן מתחילים להתפשט, הם משתמשים במולקולה הזו ומתחפשים אליה, כדי שהגוף יזהה את הסרטן בטעות כמולקולה ידידותית ולא יילחם בהם.

בקורונה, ה-CD24 יודעת להרגיע את הסיבוך הכי קשה של הקורונה, הסערה של מערכות הגוף כשהמערכת החיסונית משתוללת. אם מחדירים אותה לריאות על ידי אינהלציה, היא משפרת את תפקודן באופן מיידי - ואת מצב חולה הקורונה. "פחדתי מאד לתת את זה לחולה הראשון", סיפר פרופסור ארבר. "זו אחריות".

"הכול עובד חלק, רוב החולים יכולים להשתחרר ביום של סיום התרופה"

לפני כחצי שנה סיים פרפסור נדיר ארבר את השלב הראשון של המחקר באיכילוב. מתוך 30 חולים במצב בינוני וקשה, 29 השתחררו לביתם בתוך שלושה עד חמישה ימים. החולה ה-30 השתחרר לאחר שבוע. "הכול עובד חלק, אנחנו מאוד מרוצים מהתרופה", אמרה מנהלת אגף חולי הקורונה בבית החולים סוטיריה באתונה, פרופסור גריפליה פולקו. "אנחנו כמעט מוכנים לסיים את המחקר. מצבם של רוב החולים שלנו השתפר במהירות. הם התחילו עם מחלה מתונה, ומהר מאוד הצורך שלהם בחמצן פחת. רוב החולים יכולים להשתחרר ביום של סיום התרופה".

פרופסור ארבר נפגש עם ראשי מדינות וחוקרים מכל העולם. ממונה הקורונה, פרופסור נחמן אש, אמר כי ראש הממשלה היווני חתם, האיחוד האירופי אישר ויוון בינתיים מימנה ב-7 מיליון יורו את המחקר בשלושה בתי החולים הכי גדולים ביוון. החוקר הראשי הוא מקבילו, ממונה הקורונה היווני פרופסור סוטיריוס ציודרוס. את התואר השני שלו עשה הממונה היווני בהארוורד, ושם גם עבד. "אנחנו מאוד אופטימיים, ראינו את התרופה בפעולה בשטח", אמר ציודרוס לארבר בביקורו. "למרות שצריך לחכות לתוצאות הבדיקה, הרושם הראשוני שלנו הוא שזה עובד טוב".

"לא הגיוני שאנחנו מצאנו את זה, הרי כל העולם מחפש תרופה, ודווקא אנחנו?", אומר פרופסור ארבר, שגם לו יש פרפרים בבטן. "כמו שהפועל מכניסים שער בדקה ה-90. זה לא יכול להיות. תכף יבואו השופטים ויקחו לנו את הניצחון. זה כתוב באגדות, לא במציאות".