מנכ"ל משרד הבריאות, הערב
צילום: כאן חדשות

פרופ' אש: המצב מדאיג, לא נקבע הרף שממנו נטיל הגבלות נוספות

לקראת הידוק התו הירוק: קבינט הקורונה יתכנס מחר בשל העלייה התחלואה • הצוות לטיפול במגיפות ידון היום במתן חיסון שלישי לצוותים רפואיים ולאוכלוסיות בסיכון בגילי 60 ומעלה • אתמול אובחנו 2,114 נדבקים בקורונה, מספר החולים במצב קשה - 212
דקלה אהרן שפרן
02 באוגוסט 2021
07:39
עודכן ב 17:14

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' נחמן אש, התייחס הערב (שני) לעלייה המתמשכת בתחלואה בנגיף קורונה. "המצב מדאיג, לא נקבע הרף שממנו נטיל הגבלות נוספות", אמר פרופ' אש והוסיף כי משרדו בוחן אם להדק את התו הירוק ומנסה שלא לפגוע במשק. בתוך כך, בשל בקשת משרד הבריאות להדק את הגבלת התו הירוק, מחר בשעה 17:30 יתכנס קבינט הקורונה במשכן הכנסת.

בין ההגבלות שיידונו בקבינט הקורונה מחר: החמרה של התו הירוק כך שיפעל בכל מקום ולא רק בהתקהלויות של יותר מ-100 אנשים. בנוסף תיבחן הטלת חובת עטיית מסיכות גם בחוץ בהתקהלויות של יותר מ-20 אנשים.

"אנו עדים למקרים של הדבקה בגלל חוסר הקפדה על בידוד", אמר פרופ' אש בתדרוך. באשר למבצע מתן החיסון השלישי לאוכלוסייה הבוגרת, אמר פרופ' אש כי באופן אינדיבידואלי ההשפעה על המחוסן היא תוך כמה ימים מקבלת החיסון. לדבריו, בראייה לאומית יהיה צורך לחכות שבועיים עד שלושה כדי לראות את האפקט ולראות אם ישנה ירידה בתחלואה הקשה. הוא הדגיש כי ישנה עלייה בתחלואה בחברה הערבית וקרא לציבור הערבי לצאת ולהתחסן.

ראש הוועדה המייעצת ל-FDA: "ההחלטה של ישראל על חיסון שלישי למבוגרים - טובה מאוד"

פרסום ראשון: יו"ר הוועדה המייעצת למנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) בנושא חיסונים אמר לכאן חדשות כי ההחלטה לחסן מבוגרים בישראל במנה שלישית היא "החלטה ראויה וטובה מאוד". כך דווח הבוקר (שני) בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן בכאן רשת ב.

פרופ' ארנולד מונטו הוסיף בריאיון לכאן חדשות כי הוא חושב שיש בישראל מספיק חיסונים נגד קורונה בשביל להוציא לפועל את מבצע המנה השלישית ונימק את חשיבתו: "אנחנו יודעים שאנשים מבוגרים יהיו חולים מאוד אם יידבקו. ישראל נעה קדימה".

מונטו ציין כי המצב בארצות הברית שונה מהמצב בארץ, כיוון שיש שם הרבה אנשים שעדיין לא התחסנו במנה הראשונה והשנייה. לדבריו, ממשל ביידן ייתן מנות בוסטר לתושבים בשלב מאוחר יותר. מנגד, הלילה הודיעה בריטניה כי תחל לחסן במנה שלישית נגד קורונה ב-6 בספטמבר - תחילה את גילי 70 ומעלה, ואחר כך גם בני 50 עד 70, מדוכאי חיסון ועובדי רפואה.  

עוד אמר יו"ר הוועדה המייעצת מונטו כי אין עדות מדעית לבעיה במתן מנה שלישית, ושהשאלה היא כמה חיסונים יש והאם יש דרך טובה יותר להשתמש בהם. הוא הוסיף שב-FDA בוחנים מתן מנה שלישית, לצד סוגיות כמו חיסון ילדים מתחת לגיל 12 ומתן אישור קבוע לחסונים - סוגיות שעשויות להיות בקדימות גבוהה יותר בסדרי העדיפויות של הבית הלבן.

בתוך כך, היום יתכנס הצוות לטיפול במגיפות וידון במתן חיסון שלישי לצוותים רפואיים, בין היתר גם במוסדות הגריאטרים, וכן לאוכלוסיות בסיכון בגילי 60 ומעלה. לפי נתוני משרד הבריאות, אתמול אובחנו 2,114 נדבקים חדשים בקורונה. שיעור הבדיקות החיוביות עמד על 2.95%. מספר החולים שמצבם קשה - 212. 

אתמול היה היום הראשון לחיסון במנה השלישית. 25 אלף בני אדם התחסנו בה נכון לאתמול, ו-200 אלף הזמינו תור בקופות החולים. במשרד הבריאות הדגישו כי למרות ההיענות הגבוהה בקרב בני 60 ומעלה, יש להגיע למספר מתחסנים מאוד גבוה כדי שהמנה השלישית תהיה אפקטיבית. לפי גורמים במערכת הבריאות, כדי להפחית את קצב העלייה במספר החולים במצב קשה צריך שלפחות מיליון בני אדם יתחסנו.

לפי ההערכות, מתחסן במנה שלישית יפתח אחרי שבוע עד עשרה ימים כמות נוגדנים הזהה לזו שהייתה לו אחרי המנה השנייה לפחות, ואולי אף יותר, כך מקווים. המשמעות היא שכל מתחסן בחיסון שלישי מוגן לאחר כשבוע פי 3-6 מפני תחלואה קשה מאשר כעת.

ובינתיים ביוון: הניסוי של התרופה הישראלית לקורונה מתקרב לסיום

לפני כחצי שנה נחשפו בכאן חדשות תוצאות מחקר של תרופה ישראלית לקורונה שפיתח פרופסור נדיר ארבר, חוקר סרטן מבית החולים איכילוב. התרופה, שניתנה לחולי קורונה בישראל, הראתה תוצאות מפתיעות והצליחה לרפא רבים מהם. מייד אחרי הפרסום, קיבל פרופסור ארבר הצעה להשקעה מממשלת יוון והזמנה לערוך גם שם את הניסוי.