מחאת החקלאים
צילום: מרכז השלטון המקומי

חקלאי מהערבה: "יש מי שעברו לגדל בירדן, זול שם"

דרור גדיש ממושב עין יהב לכאן רשת ב: "עלות העבודה בממלכה של עבדאללה - עשירית מישראל והמים לחקלאות חינם. לא יכולים לשאת את העול של המדינה על הגב שלנו" • ביקורת בקואליציה נגד פורר: גילה באיחור שצריך מו"מ עם החקלאים
כאן הלילה
02 באוגוסט 2021
02:11

סערת הרפורמה בחקלאות: ברקע אי ההסכמות מול שר החקלאות עודד פורר, נראה שיש חקלאים שמנסים למצוא פתרונות מעבר לגדר. בריאיון הלילה (שני) ליעקב אייכלר בתוכנית "כאן הלילה" ברשת ב, סיפר דרור גדיש, חקלאי ממושב עין יהב, כי חקלאים מהערבה התחילו לגדל סחורה בשטח ירדן - בעידוד הממלכה שם. "הריבונות מאפשרת לגדל שם בזול. עלות העבודה שם היא עשירית מאשר בישראל והמים לחקלאות הם חינם", אומר דרור.

"אבא שלי כרגע מתהפך בקברו, הוא היה החקלאי הראשון בערבה שהפריח את השממה בשנת 1959", ממשיך החקלאי גדיש. "אנחנו כמה מושבים וקיבוצים שמחזיקים את גבול ירדן ומנסים לשרוד. מה ליברמן רוצה, שזה יימחק על ידי ירקות מירדן, מטורקיה ומעזה? מה הם רוצים, שמישהו אחר יחזיק את האדמות האלה? אנחנו לא יכולים לשאת את העול של המדינה על הגב שלנו".

אמש נפגשו נציגי החקלאים עם השר פורר, אך כאמור לא הגיעו להסכמות, ויש שאמרו שאף חלה נסיגה במגעים. יש הסכמות עקרוניות עם מפלגות השמאל בקואליציה, ולפיהן עיקר הרפורמה תעבור בממשלה, אבל אותן מפלגות בכנסת יצביעו בעד רק בתנאי שייחתם הסכם עם החקלאים.

המשא ומתן נסב סביב היקפי הדרישות להדרגתיות בהפחתת המכסים או הגדלת התמיכות לחקלאים. כמו כן, דנים הצדדים בחשיפת מחירי רשתות השיווק, שלטענת החקלאים הן שמייקרות את מחירי הפירות והירקות. גורם בכיר בקואליציה מתח ביקורת על שר החקלאות ואמר כי גילה באיחור שנדרש משא ומתן. הוא טען כי אם היה פורר נמנע מהנחתת החלטה - היה אפשר להגיע להסכמות מראש.

שלשום מחו עובדי הענף נגד הרפורמה שמקדמים שר האוצר אביגדור ליברמן והשר פורר. מוחים חסמו כבישים, ותועדו זורקים ביצים על הכביש בצומת הגומא בצפון. במשרד החקלאות הגיבו לסרטון: "בעקבות מידע שהתקבל על כוונת מגדלי הביצים לחבל ביכולת אספקת הביצים לצרכן הישראלי לקראת חגי תשרי, הורה שר החקלאות לפתוח את יבוא הביצים מחו"ל ככל שיידרש, בפטור ממכס, כדי לספק את הביצים לאזרחי וילדי ישראל".