t
-
צילום: אלכס קולמויסקי, פלאש 90

לאחר מרתון דיונים: הממשלה אישרה את תקציב המדינה

העלאת גיל הפרישה לנשים, ייעול מערך הכשרות ופרויקט המטרו בגוש דן – אלו הרפורמות שאישרה הממשלה • בנט: "לאחר שלוש שנים של קיפאון, ישראל חוזרת לעבוד" • משרד הבריאות יקבל תוספת של 5 מיליארד שקלים לתקציב
ליאל קייזר
02 באוגוסט 2021
07:10
עודכן ב 09:16

אחרי מרתון דיונים: הממשלה אישרה הבוקר (שני) את תקציב המדינה לשנים 2022-2021. התקציב לשנת 2021 יעמוד על כ-432.5 מיליארד שקלים ובשנה שלאחר מכן על כ-452.5 מיליארד. לאחר שאושר בממשלה, התקציב יעבור לאישור הכנסת.

הרפורמות העיקריות הכלולות בתקציב: תוספת ניכרת לתקציב משרד הבריאות, עידוד והרחבת השתתפות בתעסוקה, פיתוח תשתיות תחבורה, דיור, אנרגיה וטכנולוגיה, עידוד התחרות במשק, ייעול המגזר הציבורי והפחתת הרגולציה. עוד נקבע כי הגרעון יעמוד על 6.8% השנה, ובשנה הבאה יהיה 3.9%. 

ליל הסחטנות הגדול: איך מאשרים תקציב? | האזינו לעוד יום

עיקרי נושאים שאושרו במסגרת התקציב

> תוכנית לפתיחת המשק לייבוא: שתכלול בין השאר אפשרות לייבא מוצרים שעומדים בתקן בין לאומי ומשווקים באירופה, ללא צורך בהתאמות לרגולציה הישראלית וללא צורך באישורים מוקדמים. 

> העלאת גיל הפרישה לנשים: שיעמוד על 65 בתוך 11 שנים.

> רפורמה בחקלאות: שתפתח את הענף לייבוא יחד עם השקעות הון בחקלאים. 

> ייעול מערך הכשרות: שוק הכשרות ייפתח לתחרות כדי להוביל להוזלת ההוצאה הפרטית על צריכת מזון. 

> קידום פרויקט "המטרו" הגוש דן.

>  בנקאות פתוחה: חוק חדש יחייב גופים פיננסיים להעביר מידע של לקוחות לגופים טכנולוגיים, בהסכמת הלקוחות. הגופים החדשים יוכלו להציג ללקוחות איזה שירותים פיננסיים הם צורכים, כמה בדיוק הם משלמים עליהם וכמה הם יכולים לחסוך אם יעברו לספק אחר.

> נלחמים בפקקים: משנת 2024 תחל גביית תשלום בכניסה לגוש דן בשעות עומס. 

> ייצוא קנאביס: רפורמה חדשה תפעל להסרת חסמי הייצוא הקיימים ותאפשר לחברות הקנאביס להרחיב ולגוון את קהל הלקוחות. 

> בתחום החינוך: מנהלי בתי הספר יקבלו יותר סמכויות במישור התקציבי, הפדגוגי וביחס לארגון הלימודים. התוכנית תיושם באופן הדרגתי ותחול בפריסה ארצית בתוך ארבע שנים. 

> מעבר לאנרגיה ירוקה: כדי לקדם משק חשמל ירוק יוסרו שורה של חסמים על אנרגיה מתחדשת, תגובש תשתית למעבר לתחבורה חשמלית ותחל התייעלות אנרגטית במשרדי ממשלה. 

ראש הממשלה נפתלי בנט אמר בתום ההצבעה על אישור התקציב: "לאחר שלוש שנים של קיפאון, ישראל חוזרת לעבוד. התקציב משקף דאגה לכלל אזרחי ישראל ולא משרת אף אינטרס מגזרי צר". שר האוצר אביגדור ליברמן הוסיף: "הבאנו בשורה ענקית לאזרחי המדינה. הרפורמות שאישרנו מתמקדות בראש ובראשונה בהורדת יוקר המחיה - צעדים אותם נרגיש בכיס מהר מאוד". 

עם תוספת של 5 מיליארד שקלים - אלו הסיכומים מול מערכת הבריאות

התקציב אושר לאחר שמשרדי האוצר והבריאות הגיעו להסכמות ביניהם. לפי הסיכום, משרד הבריאות יקבל תוספת של חמישה מיליארד שקלים – שהם כשני מיליארד שקלים יותר, נוסף על הגידול הקבוע בתקציב שעומד על כשלושה מיליארד. 

עיקרי הסיכום מול משרד הבריאות 

> תוכנית לשיקום מערך בריאות הנפש: שכוללת הקצאת 400 מיליון שקלים לבינוי ושיפוץ מרכזי בריאות הנפש ובתי חולים פסיכיאטריים. מרכזי הטיפול יועברו מבתי חולים פסיכיאטריים למסגרות בקהילה. 

> סל התרופות יעמוד על 600 מיליון שקלים – גידול של 100 מיליון שקלים ביחס לשנים האחרונות. 

> שישה מכשירי MRI יוצבו בקופות חולים בפריפריה. 

> הגדלת תקציב בתי החולים הציבוריים לכ-500 מיליון שקלים. 

> הגדלת כוח האדם: כ-270 מושבים נוספים ייפתחו לסטודנטים לרפואה וכ-1,500 מקומות לאחים ואחיות בכל שנה, שיוכשרו במוסדות אקדמיים ישראליים. 

> תורנות המתמחים בפריפריה תקוצר מ-26 ל-16 שעות במחלקות מלר"ד, פנימית, ילדים, נשים, נוירולוגיה ורדיולוגיה. 

מנכ"ל משרד האוצר רם בלינקוב אמר הבוקר בריאיון לרן בנימני בכאן רשת ב שמשרד הבריאות קיבל תוספת שעונה על חלק גדול מצרכיו. הוא התייחס לביקורת על העלאת המיסים הצפויה בתקציב הקרוב ואמר: "אנחנו לא עוסקים במס הכנסה, מס חברות וכו', המיסים היחידים שאנחנו מטפלים בהם משפיעים על התנהגות. אנחנו רוצים שאנשים יצרכו פחות סוכר, שיהיו בריאים יותר". מנכ"ל האוצר ציין שבניגוד לטענות, המהלך דווקא יסייע לשכבות החלשות, ולא יפגע בהן. "אני מעריך שהרגישות למחיר תגרום לאנשים להפחית את הביקוש ולהפוך לבריאים יותר", הוא הסביר. 

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל האוצר רם בלינקוב לכאן רשת ב

על מחאת החקלאים נגד הרפורמה בענף אמר בלינקוב כי המהלך ייטיב עם האזרחים ועם החקלאים, שיהנו בתמיכות ומענקים בכשני מיליארד שקלים. הוא ציין כי הושגה הסכמה גם בעניין גיל הפרישה לנשים, והוא יהיה 65. לדבריו ההעלאה תהיה מדורגת ותיפרס על פני 11 שנים. בלינקוב העריך כי בעוד כחודש תאשר הכנסת את התקציב בלי שינוי של ממש. 

רוצים לחלק מאות מיליארדי שקלים? הנה ההזדמנות שלכם