שירות התעסוקה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

למרות ביטול דמי החל"ת - עלייה מתונה בשיעור האבטלה

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה במחצית הראשונה של חודש יולי לא נרשמה ירידה בהשוואה לחודש יוני
דנה ירקצי
02 באוגוסט 2021
12:59

למרות החלטת שר האוצר אביגדור ליברמן לבטל את מתן דמי החל"ת החל מ-1 ליולי - לא נרשמה ירידה בשיעור האבטלה במחצית הראשונה של החודש, ואף נרשמה עלייה מתונה בהשוואה לחודש יוני. כך עולה היום (שני) מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בסקר כוח אדם שמתפרסמים היום.

שיעור האבטלה הצר, הכולל את המובטלים והבלתי מועסקים בגלל משבר הקורונה, עמד על 6.7% במחצית הראשונה של חודש יולי, שהם 280 אלף בני אדם, כשבמחצית השנייה של חודש יוני השיעור עמד על 6.6% שהם 274 אלף בני אדם.

שיעור האבטלה הרחב הכולל את המובטלים, הבלתי מועסקים בגלל משבר הקורונה ומפוטרים שמקום עבודתם נסגר בגלל משבר הקורונה עמד על 9% שהם 383 אלף בני אדם, כשבמחצית השנייה של חודש יוני השיעור עמד על 8.8% - 376 אלף בני אדם.

בחודש יוני שר האוצר אביגדור ליברמן הודיע כי הענקת דמי האבטלה לעובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום בתקופת הקורונה תסתיים בסוף חודש יוני. בהודעת משרד האוצר צוין כי "יינתן מענה נקודתי נוסף למובטלים בני 45 ומעלה, וכן מענה להעסקה גמישה עבור עובדים שטרם יכולים לשוב לתעסוקה מלאה, כגון ענפי התיירות".

שר האוצר ליברמן ציין בהודעתו את שיעור האבטלה הנמוך - 7.5%, ואת פתיחת המשק המלאה."יש כיום מעל 130 אלף משרות פנויות במשק, ולכן ברור כי מדיניות החל"ת הרוחבית כבר איננה נכונה עבור המשק. יחד עם זאת יש עדיין מספר מצומצם של ענפים מוגבלים, מובטלים בגילאים מבוגרים, אוכלוסיות מוחלשות, נשים בהריון ומורי דרך- חשוב לא להפקיר אותם, לכן איתרנו פתרונות נקודתיים עבורם. מגוון הפתרונות רחב, דוגל בעידוד היציאה לעבודה וכולל בין היתר חל"ת גמיש והכשרות מקצועיות", כתב ליברמן.