ח"כ אבתיסאם מראענה

ח"כ מראענה: "חיינו מצוין גם בלי נטפליקס. צריך לדאוג ליצירה המקורית"

בעקבות פרסום דוח פולקמן לאסדרת שידורי הטלוויזיה בישראל, ח"כ מראענה ומואטי יגישו הצעת חוק שתחייב השקעה ביצירה מקורית גם בשירותי הסטרימינג
גואל פינטו, כאן תרבות
03 באוגוסט 2021
09:14

לפני שבוע פורסם דוח ועדת פולקמן לאסדרת שידורי הטלוויזיה בישראל. בלב הדוח עומד שיעור ההשקעה שגופי השידור יחויבו לשלם על הפקות מקור. היוצרים הביעו ביקורת על כך שהוועדה המליצה להפחית את ההשקעה של הטלוויזיה המסחרית בהפקות מקור, אולם רועי פולקמן, שעמד בראש הוועדה, טען כי ההפחתה תהיה רק בתחום הבידור, ואילו בסוגה העילית של דרמות ותוכן תיעודי תהיה עלייה. על רקע זה, חברות הכנסת אמילי מואטי ואבתיסאם מראענה (העבודה) הגישו הצעת חוק לאסדרת השידורים גם בסטרימינג, שדורשת מגופים כמו נטפליקס להשקיע בתוכן ישראלי מקורי כתנאי לכך שישדרו בישראל.

"אנחנו רוצות תוכן מקורי וטוב, שלא כל אחד שנכנס לשוק יוכל לשדר מה שבא לו בלי פיקוח", אומרת ח"כ מראענה, בריאיון ל"גם כן תרבות" עם גואל פינטו ברשת כאן תרבות. "לא נאפשר לכוחות השוק לדרוס את עולם התוכן האיכותי של היוצרות והיוצרים המקומיים. סליחה, בשוק המזון - תגיד 'אני לא אפקח, כל מי שמייבא המבורגר וצ'יפס שיעשה מה שהוא רוצה'? אתה לא תתן לילדים שלך לאכול כל דבר. אתה לא רוצה שהחברה שלנו תצרוך תוכן לא ראוי, פוגעני, שכולו פרסומות וריאליטי. אתה רוצה לשבת מול הטלוויזיה ולקבל תוכן איכותי. תכני הדוקו והעלילתי שלנו מהטובים בעולם, ואת הדבר הזה צריך לשמר. כמו שאנחנו נלחמים על הלחם שלנו - התרבות היא הלחם והנשמה שלנו, וצריך לא לעשות הקלות לטייקונים, כולל סלקום, פרטנר והכבלים".

לדברי ח"כ מואטי, "נטפליקס לא נמצאים כאן סתם, זה לא פרויקט התנדבותי. הם מרוויחים מזה המון ואני חושבת שצריך להגיע גם מולם להסדר שיכבד אותנו ואותם. זה לא לעמוד מולם ולדרוש שאם לא אז תעופו לנו מהעיניים. יש לנו אינטרס שהם יהיו כאן, אבל גם להם יש אינטרס אחרת הם לא היו כאן. זה לא שהם לא חובבי ציון שנורא רוצים לשדר לנו תכנים".

מראענה: "אנחנו מדינה קטנה אבל מבחינת תוצרי התרבות והאמנות שאנחנו מייצרים כאן זה משהו שצריך לדאוג לו. אם לא מתאים לנטפליקס, חיינו מצוין בלי נטפליקס - ונמשיך לחיות מצוין עם מה שהיצירה המקורית ומה שהערוצים בישראל משדרים לנו. האם החיים שלי הרבה יותר טובים בעידן נטפליקס? לא, ממש לא, ולא צריך לפחד מזה".