מדליית זהב אולימפיאדת טוקיו 2020
צילום: רויטרס

איך נראים חיי המדליסטים בעולם אחרי הזכייה?

אחרי ההישגים באולימפיאדה זה הזמן לבדוק איך מדליה משפיעה על החיים
מאיה ראכלין
02 באוגוסט 2021
22:41

רובנו המוחלט כנראה לא נזכה במדלית זהב אולימפית. אם בכל זאת התמזל מזלכם, מזל טוב. מדליית הזהב שבה זכית מעניקה לך את התואר "אלופה אולימפית" והוא נשאר לנצח. שווייה של המדליה עצמה, מוערך בכ-2,600 שקלים.  אם ייצגת את נבחרת ישראל, תקבלי מהוועד האולימפי מענק של חצי מיליון שקלים.המקבילה שלך מנבחרת ארצות-הברית תקבל בערך רבע מהסכום הזה.

מהצד השני, עומדת סינגפור. שם מדליית זהב מסדרת לזוכה בה כמה שנים בלי דאגות. אבל מה קורה אחרי המענקים והעמידה על הפודיום? בהנחה שאתם לא סימון ביילס, יוסיין בולט או מייקל פלפס הבאה, צריך להתחיל לחשוב.

בשבועות הראשונים, תהיי עסוקה בתכניות אירוח וכתבות ובטח תקבלי גם שער בעיתון. מרי לו-רטון, המתעמלת שעשתה היסטוריה עם שני ציונים מושלמים, נשארה בתודעה זמן רב, בתור "המותק של ארצות-הברית". היא הייתה הפרצוף של קו הלבשה, של אנרג'ייזר, מוצרי שיער, ואפילו מקדונלדס. היום, אחרי שהשתתפה בעונה העשרים ושבע של "רוקדים עם כוכבים", עדיין רואים אותה מדי פעם בטלוויזיה בתפקיד פרשנית התעמלות. ריאליטי, הוא כנראה חלק בלתי נפרד מהקריירה, אם תרצי להישאר כוכבת. מברוס, עכשיו קייטלין ג'נר, ועד ירדן ג'רבי, ספורטאים מוצאים עצמם על המסך.

אבל בעבור אלפי אלופים אולימפיים, ביום שאחרי הזכייה הם יחזרו לאוניברסיטה, או יחפשו עבודה. הדרך הבטוחה אולי תוביל אותך, כמו רבים וטובים לפניך, להיות מאמנת בתחומך, יועצת לאתלטים או פרשנית ספורט. גם זה לא תמיד קל. מריצה מק'קלנדון, קיבלה מדליית כסף בשחייה באתונה, וחשבה שזה גם כרטיס הכניסה שלה לבייג'ינג. אבל זה לא קרה, והיא פרשה.

בגיל 26, היא הייתה צריכה לחפש את העבודה הראשונה שלה. היא סיפרה ש"החלק הכי מאיים היה להרכיב רזומה. מדליה אולימפית לא עוזרת כשעומדים מול משאבי אנוש". נדרשה לה שנה למצוא עבודה. כי מתברר שהמדלי֫ה האולימפית, עם כל הכבוד שמגיע איתה, עוד לא עוזרת לשלם את החשבונות.