זדורוב בבית המשפט, ארכיון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

דרמה במשפט זדורוב: ישוחרר למעצר בית באיזוק אלקטרוני אחרי 15 שנה

זדורוב יישאר בביתו עם אזיק אלקטרוני, וייצא ממנו רק לצורך הדיונים בבית המשפט. הפרקליטות מבקשת לעכב את הביצוע לצורך הגשת ערעור. פרקליטו של זדורוב: חש סיפוק גדול, אך המטרה היא לזכות את זדורוב
חן ביאר ותמר אלמוג
03 באוגוסט 2021
09:06

הסיכוי האחרון של זדורוב | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

בית המשפט המחוזי בנצרת החליט הבוקר (שלישי) כי רומן זדורוב, שהורשע ברצח הילדה תאיר ראדה, ישוחרר למעצר בית במהלך המשפט החוזר שייערך לו. השופט קבע כי לאחר 15 שנים שבהן זדורוב יושב בכלא, יש צורך בנסיבות מיוחדות כדי להצדיק את המשך החזקתו מאחורי סורג ובריח, והמדינה לא עשתה זאת. על פי ההחלטה, זדורוב יישאר בביתו עם אזיק אלקטרוני, וייצא ממנו רק לצורך הדיונים בבית המשפט.

פרקליטו של זדורוב עורך הדין ירום הלוי אמר לאחר ההחלטה כי הוא חש סיפוק גדול, אך המטרה היא לזכות את זדורוב. הוא ביקש ארכה של עשרה ימים כדי לגייס את סכום הערבות - 150 אלף שקלים. לאחר מכן צפויה התביעה לבקש לעכב את שחרורו, כדי לערער על כך לבית המשפט העליון.

עו"ד שרון הר ציון מצוות התביעה של המדינה מסרה בתגובה להחלטת השחרור: "בתיק הזה יש סיכוי סביר להרשעה. אנחנו סבורים שהנאשם מסוכן ולכן ראוי שיישאר במעצר עד תום ההליכים".

מדובר למעשה במצב חריג מאוד בו נאשם ברצח משוחרר ממעצר, בלי תסקיר או בדיקה מוקדמת. שופט בית המשפט המחוזי קבע שמשום שמדובר במשפט חוזר - נקודת האיזון השתנתה, על כן המדינה לא הייתה צריכה להתנהל כאילו מדובר משפט רגיל, אלא להוכיח שיש נסיבות מיוחדות שמצדיקות מעצר. מדובר בקביעה עקרונית שלא בטוח שבית המשפט העליון יקבל.

לפני כשלושה חודשים נענה בית המשפט העליון לבקשתו למשפט חוזר. דיוני ההוכחות עצמם במשפט החוזר צפויים להתחיל רק אחרי החגים. כפי שפורסם בכאן חדשות, הפרקליטות מתכננת לבצע כמה השלמות חקירה נקודתיות.

רצח תאיר ראדה: ההודאה, ההרשעה וסימני השאלה

פרשת הרצח של תאיר ראדה הסעירה את המדינה מאז 2006. סימני השאלה, כמו השמועות, היו רבים. במסגרת החקירה תשאלה המשטרה כאלף איש שהיו בין כותלי בית הספר בקצרין בזמן הרצח. כשבוע לאחריו נעצר פועל הבניין רומן זדורוב, אזרח אוקראינה ששהה בארץ באשרת תייר. לאחר שמונה ימי חקירה הודה זדורוב ברצח בפני מדובב משטרתי, כשהמניע היה עלבונות שלכאורה הטיחה בו ראדה. בתוך ימים חזר בו מהודאתו - אבל אז שב והודה פעם נוספת.

יותר משלוש שנים וחצי אחר כך, בספטמבר 2010, הורשע זדורוב פה אחד ברצח בכוונה תחילה בהכרעת דין שהתפרשה על פני 456 עמודים. הוא ערער לעליון, ובהחלטה נדירה העליון החזיר את התיק למחוזי ב-2013, שם הורשע שוב, קצת פחות משנה לאחר מכן.

אלא שאז החלו לעלות ספקות סביב הרשעתו של זדורוב, שלאחר שערער שוב לעליון, הורשע בשנית, אך הפעם לא בפה מלא. השופט יורם דנציגר חשב שיש לזכותו ותמך בחקיקה שלפיה הרשעה ברצח צריכה להיות פה אחד. דנציגר אומנם לא חשב שזדורוב אדם תמים שנגרם לו עוול, אבל מבחינתו הראיות לא עברו את מה שמכונה "סף הספק הסביר".

משם החלה הסערה סביב התיק לצאת מכותלי בית המשפט. הסדרה "צל של אמת", ששודרה בהוט 8 ובה נטען שישנה רוצחת אחרת - אולה קרבצ'נקו (שנקראה א"ק), הובילה לסערה ברשתות החברתיות. התיק התנהל בזירה הציבורית בצורה שלא נראתה עדיין בישראל. אחרי המון כותרות ועיסוק תקשורתי נרחב בנושא, בקשתו של זדורוב למשפט חוזר התקבלה, בעקבות טביעת נעל שהתגלתה על מכסה האסלה בתא השירותים שבו נמצאה ראדה.