-
צילום: הוועד האולימפי בישראל

הפליט שהגיע עד לטוקיו - ורוצה לייצג את ישראל

הרץ הסודני ג'מאל עבדלמאג'י ברח מרצח העם בדארפור לישראל, וייצג את נבחרת הפליטים בריצת 5,000 מ' בטוקיו 2020. בריאיון לכאן רשת ב הוא מספר: "אם יגידו שרוצים שייצג את ישראל, אגיד כן, זה החלום שלי"
ליאן וילדאו

ג'מאל עבדלמאג'י, פליט מדארפור שמתגורר בתל אביב, זכה להיות חלק ממשחקי טוקיו 2020, כשהצטרף לנבחרת הפליטים באולימפיאדה. עבדלמאג'י, שהשתתף בריצת 5,000 מ', סיפר על החוויה האולימפית בריאיון בכאן רשת ב: "לרוץ בטוקיו זה ממש מרגיש כיף, נהניתי מכל רגע שהתחריתי, והייתה חוויה מדהימה". 

האזינו לריאיון עם ג'מאל עבדלמאג'י

ג'מאל בן ה-27, יליד סודן שנמלט מרצח העם בדארפור שיפר את שיאו האישי ב-12 שניות במוקדמות ריצת 5,000 מ' וקבע תוצאה מצוינת של 13:42.98, כשסיים במקום ה-23 מתוך 37 רצים. ג'מאל התייחס לשיפור השיא האישי: "אני מרגיש שעוד לא התחלתי אפילו. לדבר זה לא חוכמה, אבל זה מה שאני מרגיש עם עצמי. אתמול הייתי יכול לרוץ יותר טוב מזה, פשוט נדהמתי קצת מהתחרות". 

אביו של ג'מאל נרצח ברצח העם בדרפור כשהיה ילד. ג'מאל נשאל אם הוא עדיין סוחב עמו את האירוע הקשה, גם כשהוא מתחרה באירוע הספורט הגדול בעולם: "שאתה בתחרות או משהו שאתה צריך להיות פיזית ומנטלית רגוע, אז אתה שוכח מדברים שמורידים לך את המוטיבציה". על כך הוסיף: הייתי רוצה שהוא יראה אותי היום משתתף באולימפיאדה, זה היה החלום שלי, למרות שאימא שלי לא יודעת מה זה אולימפיאדה".

ג'מאל מלווה על ידי הוועד האולימפי בישראל משנת 2018 ומקבל מלגה חודשית מהוועד האולימפי הבינלאומי. הוא התייחס גם לאפשרות שייצג את ישראל בעתיד ולא את נבחרת הפליטים: "אי אפשר לדעת, אולי מחר יגידו לך שתקבל אזרחות. מאוד הייתי רוצה, אין לי שום בעיה. אם היום או מחר יגידו שרוצים שאייצג את ישארל אגיד כן, זה החלום שלי. אני מרגיש ישראלי בכל דבר אז צריך לתת משהו בחזרה למדינה".