כוכבי וגנץ
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בסביבתו של גנץ לוחצים להכשיר את התוספת הפנסיונית למשרתי קבע - ללא חקיקה

כמיליארד שקלים מהתוספת לתקציב הביטחון יופנו לטובת המענק הבלתי חוקי לפנסיות • לשכת שר הביטחון: "אנו פועלים ליישום החלטת רה"מ, שרי הביטחון והאוצר ונפעל לפי הנחיות היועמ"ש"
ליאל קייזר
04 באוגוסט 2021
21:58

בסביבת שר הביטחון בני גנץ מפעילים בימים האחרונים לחץ על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כדי שיאפשר להעביר בהחלטת ממשלה בלבד את הכשרת התוספת הפנסיונית - שניתנה לאורך שנים למשרתי הקבע. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11.

התוספת ניתנה באופן בלתי חוקי גם לשיטת מנדלבליט. שר הביטחון סיכם עם שר האוצר אביגדור ליברמן ועם ראש הממשלה נפתלי בנט, שלפיו משרתי הקבע ימשיכו לקבל את התוספת הזאת, שהעלות שלה נאמדת ביותר ממיליארד שקלים בשנה, ושהמהלך יוכשר. אלא שלפי היועץ המשפטי לממשלה כל החלטה של הממשלה בעניין הזה אמורה להיות מעוגנת בחקיקה, במסגרת החוקים שמסדירים את הפנסיות של משרתי הקבע.

בשביל מה הרמטכ"ל מודיע שהוא מוכן "לעזוב הכול"?

במערכת הביטחון חוששים שאם המהלך הזה ידרוש חקיקה הוא לא יזכה לתמיכה בכנסת לנוכח הביקורת הציבורית על העלויות האדירות של הפנסיות של משרתי הקבע. מדובר במענק שנקרא הגדלות הרמטכ"ל שאמור היה להינתן כבונוס, באופן חריג, ובפועל משולם כמעט לכל הפורשים משירות קבע. לפי ההסדר החדש שגובש מי שהתוספת משולמת לו ימשיך לקבל אותה ומי שמשרת היום והוא בן פחות מ-40 יקבל תוספת לפנסיה של 7%-11%.

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "אנו פועלים ליישום החלטת ראש הממשלה, שר הביטחון ושר האוצר ונפעל לפי הנחיות היועץ המשפטי לממשלה".