-
צילום: אי-פי

מגרש ביתי: הזינוק במדליות של מארחות האולימפיאדה

יפן קטפה בינתיים 21 מדליות זהב, במקום השלישי אחרי סין וארצות הברית. במשחקים האולימפיים בריו לפני חמש שנים היא הייתה במקום השישי בדירוג הזה. מאיה ראכלין בדקה וספרה את המדליות של כל המארחות של המשחקים האולימפיים ויודעת: למה זה לא מפתיע?
מאיה ראכלין
05 באוגוסט 2021
08:30

המדינה המארחת, יפן, קטפה בינתיים 21 מדליות זהב, והיא ניצבת במקום השלישי אחרי סין וארצות הברית. במשחקים האולימפיים בריו לפני חמש שנים, רחוק מהמגרש הביתי, יפן הייתה במקום השישי בדירוג הזה. אבל זה לא מפתיע.

באולימפיאדת סידני – אוסטרליה, המארחת, זכתה ב-58 מדליות לעומת 41 באולימפיאדה הקודמת. יוון זכתה במגרש הביתי בשלוש מדליות יותר מאשר אלה שהביאה בסידני. והסיפור חוזר על עצמו בבייג'ינג, כשהסינים יצאו עם 37 מדליות יותר מאשר באולימפיאדה הקודמת. גם בבריטניה ובברזיל, זה קורה, אולי בממדים קטנים יותר - אבל העלייה ברורה.

נסכם - בממוצע, המדינה המארחת זוכה ב-20 מדליות יותר בשנה שבה היא מארחת. אבל, למה זה קורה? היו חוקרים שאמרו שהקהל המקומי מעודד את המשתתפים. יש כאלה שהניחו שמאחר שבוחרים את המדינות המארחות עשור מראש, הן משקיעות גם בספורטאים, כדי לזכות בכבוד גם על הפודיום.

אבל לא. מסתבר שהתשובה היא בסטטיסטיקה, והיא קצת מבאסת. מדינה מארחת שולחת בדרך כלל יותר ספורטאים למשחקים. כמה יותר? בממוצע - כמעט 176. גם כי שומרים למארחת מקום בתחרויות קבוצתיות, וגם כי בחלק מהענפים יש הקלות למתחרים המקומיים.

אז מספר המשתתפים הוא שגדל, והמדליות, בהתאמה. אם נבדוק את מספר המדליות מסך כל המשתתפים, נראה אפילו מגמת ירידה בחלק מהמקרים של המדינות המארחות. מה אפשר ללמוד מזה על יפן? האמת - לא המון. בעיקר כי המגפה העולמית משבשת את כל ההערכות של המומחים.

אבל כבר עכשיו, זכו היפנים ב-39 מדליות. וכשיש עוד ארבעה ימים למשחקים, אפשר להניח שגם היפנים ישיגו מהאולימפיאדה במצטבר מספר שיא של מדליות.