-
צילום: אי-פי

כוח עבודה של מיליארדים: לאן נעלמות הדבורים?

הן אחראיות לרוב הגידולים החקלאיים בעולם - האם יש להן תחליף? | ההסכת חיות כיס
חיות כיס עם דנה פרנק
06 באוגוסט 2021
14:23

בדירה בה גדלתי, ובה אמא שלי מתגוררת ב-29 השנים האחרונות, כמעט הכול אותו דבר. רק משהו קטן מאוד וכמעט בלתי נראה, נעלם. סביב חצר הבית שלי על כל עצי הפרי שלה, אין דבורים. וכשאין דבורים, גם אין פירות. כשהייתי ילדה, היו המון דבורים בכל מקום, וכל ארטיק שאכלתי - אכלתי בתחרות עם דבורים רעבות, שזמזמו והאביקו. זה היה ברקע כל הזמן, אף אחד לא שם לב שהן שם, אבל עכשיו כשהן אינן, אנחנו  מתגעגעים אליהם מאוד. 

האזינו לפרק בהסכת חיות כיס

לא רק אנחנו ועץ הפסיפלורה בחצר הבית מתגעגעים לדבורים, המחסור שלהן מורגש בכל העולם, והן מתמעטות בקצב רצחני. מדובר בבעיה בסיסית הרבה יותר. זה לא הם, זה אנחנו. למין האנושי אין בעיית דבורים, לדבורים יש בעיה עם המין האנושי, שמפריעה להם כבר אלפי שנים.

מה שקרה לאמא שלי בגינה קרה בקנה מידה גדול פי כמה וכמה בארצות הברית. בחורף 2005, כוורן גדול הגיע לכוורת שלו וגילה ש-80% ממנה, ריקה. הוא לא היה לבד. עוד ועוד כוורנים גילו את אותה תופעה. "התחיל מצב מאוד מוזר", מספרת דוקטור ויקי סורקר, חוקרת דבורים. "בכוורות נשארה קבוצה קטנה של דבורים ומלכה, ורוב הדבורים נעלמו. משהו מנע מהן לחזור הביתה". התופעה הלכה והתרחבה וגם קיבלה שם- תסמונת המושבה המתמוטטת.

התופעה התחילה בארה"ב והתפשטה. מאז אותו חורף טראומטי, הדבורים ממשיכות להתמעט. בסקר משנת 2020 בו השתתפו 470 אלף מגדלי דבורים אמריקאים, עלה כי הפחת השנתי הממוצע במספר הדבורים היה 40%. בנבאדה, מספר הדבורים ירד ב-72%. בישראל, על פי נתוני מועצת הדבש - שליש מהדבורים נעלמות מדי שנה.

עד שאותה תופעה הלכה והתרחבה, דבורים לא היה נושא שמגיע לחדשות, ואנשים התייחסו לדבורים כדבר מובן מאליו. אבל בשנים האחרונות כשנודע שהדבורים נעלמות, הן נעשו מאוד פופולריות. מחרק שמהווה מטרד עבור מרבית האנשים, הדבורים נהיו סמל לנזקים סביבתיים ולעדות לפגיעה של האדם בטבע. כעת, לאהוב דבורים משמעותו - אנחנו אקולוגים, אכפת לנו. מישל אובמה התחילה לגדל דבורים בבית הלבן, ואנשים מגדלים דבורים על הגג של דיזינגוף סנטר. לאהוב דברים הפך לטרנד, אבל מאחוריו יש בעיה אמיתית.

טלפונים סלולרים או טפיל מאסיה, מה גורם לדבורים להיעלם?

בעקבות תופעת ההיעלמות של הדבורים, התפרסמו סיבות מגוונות שיסבירו אותה. החדשות איימו שמדובר במחלה, בהמשך נאמר שגורמים אחרים אשמים כמו ריסוס, עיור, שימוש בטלפונים סלולריים ושינויי האקלים. דוקטור סורקר מסבירה שאכן אין הסבר אחד. לדבריה, כל החיים המודרנים הם קצת יותר מדי בשביל הדבורים. 

ולמה באמת אכפת לנו? לא בגלל הדבש או השעווה שאנחנו אוהבים, אלא בגלל ההאבקה. פעולת ההאבקה היא הסיבוב הקטן של הדבורה בתוך פרח שמדביק אליה אבקה זכרית, אותה היא משחררת בהזדמנות הראשונה בפרח נקבי. על פי נתוני האו"ם, דבורים מפרות כ-80% מהגידולים החקלאיים בעולם. תחשבו על זה רגע, 80% מהאוכל שאנחנו מגדלים, תלוי בחרק שהולך ונעלם. 

פעם דבורים היו גידול חקלאי נוח ויעיל - שגר ושלח. מולטיאורגניזם חכם בטירוף, כלומר קבוצת חרקים שעובדת כחלק אחד שמתפעל את עצמו, ואנחנו יכולים לבוא פעם ב.. ולקחת דבש. בחסות השינויים הכבירים שבני האדם עשו לטבע - העיור, ההדברה והשאר, אופי הגידול הזה השתנה.

היום, דבורים הן קצת יותר כמו תרנגולות. אף אחד לא מדבר על ההיכחדות של תרנגולות, כי כל עוד אמהות יבטיחו לילדים שלהן עוף לשבת אין סיכוי שאין יכחדו. אנחנו לא מצפים לראות תרנגולות בטבע, ויותר מזה - כדי שתרנגולות יוכלו להתקיים בתוך המערכת החקלאית שלנו הן זקוקות לטיפול מלא מרץ, ואנחנו לא מצפים שהן תסתדרנה לבד. בניגוד לתרנגולות דבורים אי אפשר לגדל בתוך כלוב בלי לתת להן לצאת לעולם הרחב. 

"מה שטיפש אחד עושה - עשרה חכמים לא יוכלו לתקן"

"אם נשים אותן בקופסה עם אוכל, הן ימותו. הן חייבות לצאת החוצה" מסבירה דוקטור סורקר. "בחוץ, אי אפשר לשלוט במה שיקרה - חומרי ההדברה שיכולים לפגוע בה, המזון שהן יאספו, הטמפרטורה בחוץ. אי אפשר לעקוב אחרי דבורה עם מצלמה, והאדם מוצא דרכים מגוונות לעשות להן את החיים מסובכים מאוד".

דוקטור סורקר מצטטת את האימרה, שמה שטיפש אחד עושה - עשרה חכמים לא יוכלו לתקן. ובאמת, לפני בערך 100 שנים חקלאי אחד עשה בלי להתכוון, מעשה מאוד מטופש. הוא הפגיש דבורים אסייתיות ואירופאיות, על גבול רוסיה סין. כשלעצמו, זה לא דבר כל כך חריג, ובני אדם משנעים כוורות מאז ומעולם, לדוקטור סורקר למשל יש בחצר הבית כוורת בת 4,000 שנה שנמצאה בבית שאן והיו בה דבורים מהרי האטלס.

אבל אותו חקלאי בראשית המאה ה-20 לא ידע שהוא איפשר לטפיל אסייתי - הוורואה - להתפשט לשאר העולם. הדבורים האסייתיות הסתדרו איתו לא רע, אבל דבורי שאר העולם מתחסלות על ידו בשיטתיות. כיום, למעט מקומות כמו אוסטרליה או איים מבודדים אחרים אליהם לא נכנס אותו טפיל, הדבורים מתחסלות. 

לא רק דבש ועוקץ - איך הדבורים הפכו להיות סחורה מבוקשת?

"אם אתה לא מאמין בבורא עולם, אתה מתקשה לא להאמין כשאתה רואה איך הדבורה בנויה". אומרת סורקר. "האם ידעתם שהגוף של הדבורה משתנה כדי להתאים מה שהכוורת צריכה באותו הרגע? היא יכולה לפתח בלוטות שיאפשרו לה לעשות כל דבר שצריך - לייצר דונג, לעשות צוף, ואז לוותר על הבלוטות האלה ולחזור לתפקיד שעשתה קודם".

הדבורים הן יצור מגניב מאוד, ולא רק. הן יעילות בצורה יוצאת דופן. בעידן שלנו, הדבורים לא מאביקות על הדרך, הן עובדות בזה. לפי נתוני מועצת הדבש, עבודתן של הדבורים אחראית לשלושה מיליארד שקלים מהתוצר החקלאי של ישראל. נוצרה תעשייה בה החקלאים משלמים לדבוראים על שירותי ההאבקה, מה שיכול לעלות בין 100 ל-100 אלף שקלים בעונה. לפי ההערכות, שוק ההאבקה הבינלאומי נע בין 255 ל-570 מיליארד דולרים. התיעוש של ההאבקה הכי בולט במקום אחד ובזמן אחד - פריחת השקד בקליפורניה. 

תעשייה של 11 מיליארד דולרים: הסיבה שבגללה צריך להפסיק לשתות חלב שקדים

זו הסיבה בגללה צריך להפסיק לשתות חלב שקדים, עוד היום. בכל ארצות הברית יש כ-2.8 מיליון כוורות, ומיליון וחצי מהן משונעות כל שנה כדי להפרות את השקדיות בקליפורניה, שם גדלים 80% מהשקדים בעולם, תעשייה של 11 מיליארד דולרים.

בין 2008 ל-2018 עלתה צריכה חלב השקדים ב-350%. בכל עונה דבורים מתות שם בכמויות. יש לכך כמה סיבות, גם העובדה ששקדים הם אחד הגידולים שדורשים הכי הרבה ריסוס, וגם עצם המפגש עם דבורים רבות אחרות שמדביקות אותן בווירוסים. בעונת ההאבקה של 2019-2018 לבדה, מתו כ-50 מיליון דבורים, יותר מכל העופות והדגים שנאכלים בארצות הברית באותה תקופה. זהו מעגל אכזרי, כי התעשייה משלמת הון לדבוראים, הרבה יותר ממה שירוויחו  ממכירת דבש למשל, אז הם ממשיכים להגיע.

זה לא חייב להיות ככה. בגלל הפחת המשמעותי בדבורים יש מקומות בעולם שעברו להאבקה אנושית. בסאן למשל, התפרסמו תמונות של סיניות שיושבות על עץ עם מכחול קטן ומעבירות אבקה קפידה. הסיניות הגיעו לאחוזי ההאבקה טובים בהרבה מבדבורים, כי גם במיטבן - דבורים הן לא מכונת ההאבקה הכי יעילה ביקום. בטבע יש עוד הרבה מאביקים, כמו הרוח. ועדיין - אם אנחנו רוצים לשמור על עץ הפסיפלורה בחצר של הבית, כדאי שנדע שהדבורים הן לא רק מטרד קטן ומזמזם.