שלי-אן פרייזר-פרייס
צילום: אי-פי

למה הגיל הממוצע של הספורטאים האולימפיים עולה?

באולימפיאדה לוס אנג'לס ב-1980 הגיל הממוצע של המשתתפים היה 22.5, בטוקיו - 27 | איך זה קורה? ומדוע הוועד האולימפי רוצה להצעיר את המשחקים?
יואב זהבי
06 באוגוסט 2021
10:52

בימים האחרונים אנחנו רואים על הפודיום מדליסטים צעירים במיוחד, אפילו בני 12, אבל הגיל הממוצע של המשתתפים במשחקים דווקא הולך ועולה. בדיוק כמו שתוחלת החיים בעולם עולה, בארבעת העשורים האחרונים גם גילם של הספורטאים האולימפיים הולך ועולה.

במשחקים בלוס אנג'לס בשנת 1980 היה גילם הממוצע 22.5, בטוקיו - 27. המדע, התזונה, הרפואה ואורח החיים שהשתנה מאפשרים לספורטאים רבים למשוך את הקריירה שלהם ולהגיע להישגים גם בגיל מבוגר. קחו למשל את האצנית הג'מייקנית שלי אן פרייזר פרייס, היא בת 34, אבל זה ממש לא מנע ממנה לזכות בשבת במדליית כסף בריצה ל-100 מטרים.

פרייזר פרייס זכתה ביותר תארים בריצה הזאת מכל ספורטאית אחרת והיא מותג, כזה ששווה הרבה מאוד כסף - ארבעה מיליון דולרים, ולכן כדאי לשמר אותו. המותג הזה יכול להרשות לעצמו מעטפת מצוינת של סוכנים, מאמנים, פיזותרפיסטים ורופאים, שמרוויחים הרבה מאוד כסף ולכן משתלם לתחזק את הקריירה שלה כמה שיותר זמן.

בוועד האולימפי הבין-לאומי ערים לעניין הגיל העולה ומנסים "להצעיר" את המשחקים – בעבור הספורטאים, אך בעיקר בעבור הצופים. הם מנסים להעלות את הרייטינג בקרב בני נוער. ענף הסקייטבורד נכנס למשחקים בדיוק בשביל זה, והוציא מתוכו את המדליסטית האולימפית הצעירה ביותר זה 85 שנים, קוקונה היראקי היפנית - בת 12 - שזכתה במדליית כסף.

אז בטוקיו אפשר לראות טווח גילים רחב במיוחד של ספורטאים, מ-12 שנים ועד 66. אך למרות הרצון להצעיר את המשחקים בעזרת ענפים חדשים שבהם הגיל הממוצע נמוך, את התקדמות המדע ואת הקפיטליזם קשה מאוד לנצח, ולכן סביר שמגמת ההזדקנות תימשך.