t
מפילת רקטה בצפון
צילום: אי-פי

למרות ירי חיזבאללה: בישראל מנסים להגיע לרגיעה

שר הביטחון גנץ ביקש מארה"ב לפעול להפסקת הירי מלבנון - והציע סיוע הומניטרי. בישראל מבינים שחיזבאללה, שהתלבט אם לירות, ירה בכוונה לשטחים פתוחים כדי לא לפגוע באזרחים • סגנו של נסראללה: "ישראל צריכה להישאר מורתעת. אם לא – אנו ערוכים להגיב" • 19 רקטות שוגרו לעבר ישראל. חיזבאללה פרסם תיעוד לירי
כתבי כאן חדשות
06 באוגוסט 2021
13:10
עודכן ב 20:40

למרות הירי החריג ולקיחת האחריות של חיזבאללה, צה"ל לא מתכוון להסלים את המצב בצפון. בתוכנית "השבוע" בכאן 11 דווח הערב (שישי) כי צה"ל מאותת שלא יחריף את תגובותיו אם ארגוני הטרור יחדלו מלירות לעבר ישראל.

19 רקטות שוגרו הבוקר מלבנון לשטח ישראל. שלוש מהן נחתו בשטח לבנון, עשר יורטו על ידי כיפת ברזל ושש נפלו בשטחים פתוחים ברמת הגולן. לא נגרם נזק ולא היו נפגעים. שר הביטחון בני גנץ שוחח עם שר ההגנה האמריקני וביקש כי ארצות הברית תפעל להפסקת הירי מלבנון. גנץ הציע סיוע הומניטרי ללבנון.  

חיזבאללה פרסם תיעוד של ירי הרקטות

מקורות ישראליים מסרו כי בחיזבאללה התלבטו אם לירות לצפון. תחילה סברו שאין מקום להגיב כדי לא לדרדר את המצב הרגיש בלבנון, אך בסופו של דבר החליטו כן לבצע ירי - אך כזה שאינו מכוון ליישובים ישראליים. סגנו של מנהיג חיזבאללה, נעים קאסם, אמר לערוץ "אל מיאדין" הלבנוני ש"על ישראל להבין היא צריכה להיות מורתעת,  ואם לא, אז אנחנו ערוכים להגיב". לדבריו, מה שארגון הטרור עשה היום הוא תגובה על תוקפנות שכל העולם ראה, ואי אפשר לשתוק עליה.

גורם ביטחוני בישראל מסר: "צה"ל פועל בימים האחרונים בתקיפות נרחבות בלבנון, לרבות ירי ארטילרי ותקיפות תשתית באמצעות מטוסי קרב, כפי שלא בוצע שנים. מערכת הביטחון מכינה אופציות נוספות לתגובה באמצעים שונים, גלויים וסמויים, בהתאם להתפתחויות. המשך הפעולות יהיה בהתאם לצרכים המבצעיים, ולוחות הזמנים שנוחים לישראל". 

מוקדם יותר היום העבירו בישראל מסר מרגיע, לפיו אין כוונה להביא להסלמה ביטחונית חריפה בגבול הצפוני. כמו כן, גורם בחיזבאללה אמר לעיתון אל-ערבי אל-ג'דיד כי גם ארגון הטרור לא רוצה להסלים את המצב. לדברי הגורם, מה שאירע היום הוא תגובה על ההפצצות של צה"ל שלא יכולות לעבור בשתיקה.

בישראל מבינים שחיזבאללה ירה בכוונה לשטחים פתוחים ולא כיוון אל אזרחים או יישובים ברמת הגולן עין קניה, נווה אטיב ומורדות הגולן. בתיעוד חריג, נראו אזרחים בלבנון וחיילי צבא לבנון תופסים את המשגר של פעילי חיזבאללה ומנסים למנוע מארגון הטרור ירי אל ישראל.

הדבר מראה על חוסר המשילות בדרום לבנון והאנרכיה שנוצרה שם. בצה"ל הבהירו: "חיזבאללה קיבל אחריות על הירי בניגוד לאירועים קודמים שבהם היו אלו ארגונים פלסטיניים שירו מלבנון גם לקריית שמונה לפני יומיים וגם במהלך מבצע שומר החומות". 

מלחמה מתחת לרדאר | האזינו ל"עוד יום"

דובר צה"ל הוסיף: "שלשום תקפנו בעוצמה עם מטוסי קרב דבר שלא עשינו במהלך שנים האחרונות ובנוסף לירי ארטילרי לעבר רוחב דרום לבנון כולל פגיעה בתשתיות באירוע שלשום. אלו תשתיות שגם משמשות גם את ארגוני הטרור כדי לנתק ציר רוחב ששימש לירי. חיזבאללה לא מצליח להטיל את המורא שלו על הסוררים הפלסטינים ובגלל קריסת לבנון גם ממשלת לבנון לא מצליחה לעשות מה שצריך בדרום לבנון". 

קצת לפני השעה 11:00 שוגרו רקטות לעבר אצבע הגליל וצפון רמת הגולן. חיזבאללה הודיע כי ביצע את הירי בתגובה לתקיפה האווירית שלשום בלילה. אין הנחיות מיוחדות לתושבי האזור ולא דווח על נפגעים. צה"ל ביצע ירי ארטילרי לשטח לבנון בתגובה לשיגורים לשטח ישראל. ראש הממשלה נפתלי בנט עודכן על השיגורים לצפון וקיים התייעצות עם שר הביטחון בני גנץ, הרמטכ"ל אביב כוכבי ובכירי מערכת הביטחון.

בהכנת הידיעה השתתפו איתי בלומנטל, רובי המרשלג, גילי כהן ורועי קייס