מחאות בלבנון
צילום: רויטרס

האם מחסור בחלב במכולת בלבנון יצית את המזרח התיכון?

בישראל מייחסים את מרבית התקריות האחרונות לגורמים פלסטיניים לבנוניים. אלא שקשה לפסול את האפשרות שיש פה יד מכוונת של איראן. חיזבאללה אמנם לא זה שירה את הרקטות עד אתמול, אבל לאור האחיזה שלו בדרום לבנון, קשה לנקות אותו מאחריות. על רקע המצב הכלכלי הקשה אם הארגון ירגיש שהוא במצוקה משמעותית בביתו, האש עלולה להיות מוסטת לישראל עוד יותר
רועי קייס
07 באוגוסט 2021
15:40

ימים מורכבים לנסראללה, ימים של דילמות. מצד אחד המצב הפנימי מטריד מאוד - הקריסה הכלכלית והקיטוב בחברה הלבנונית, שלא פוסח על הארגון שלו ועל העדה השיעית. מצד שני - ממשלה חדשה בישראל שתוקפת בגלוי מהאוויר בשטח לבנון ועימות מתמשך בין ישראל לאיראן בכמה חזיתות באזור.

כשהוא קרוע בין הזהות הלבנונית לבין הזהות השיעית והזיקה לאיראן, החליט מנהיג ארגון הטרור בפעם הראשונה מאז מלחמת לבנון השנייה לשגר בגלוי מטח רקטות לעבר הר דב. קבלת האחריות החריגה של הארגון מופנית לשלוש כתובות:

מבחינתו בכך תם האירוע ועדיף לו להתפנות לכאבי הראש בתוך לבנון. מצד שני עצם התעוזה של חיזבאללה להגיב מאותתת שהארגון לוקח בחשבון אפשרות של היגררות ליום או ימי קרב, כלומר תגובה ישראלית נוספת שתחייב עוד תגובה מצדו.

הנחת העבודה בישראל שבמצב הנוכחי של לבנון הקורסת, מלחמה לא משרתת את האינטרס של חיזבאללה. הארגון פועל כדי לשמור על המצב הקיים – שימור שלטון חלש שמאפשר לו לפעול מאחורי הקלעים ולעשות ככל העולה על רוחו

הנחת העבודה בישראל שבמצב הנוכחי של לבנון הקורסת, מלחמה לא משרתת את האינטרס של חיזבאללה. הארגון פועל כרגע להתגבר על המשבר הכלכלי במדינה, כדי לשמור על המצב הקיים – שימור שלטון חלש שמאפשר לו לפעול מאחורי הקלעים ולעשות ככל העולה על רוחו. אלא שכמו בכל משבר כלכלי ושלטוני, הקערה יכולה להתהפך על פיה ומה שנתפס כגורם מרסן, עלול להפוך בנקודה מסוימת לגורם שיסלים את המצב. במילים אחרות, אם הארגון ירגיש שהוא במצוקה משמעותית בביתו, האש דווקא עלולה להיות מוסטת לישראל עוד יותר.

זה אולי עוד נראה רחוק, אבל כדאי לשים לב לשתי תקריות על רקע עדתי מהימים האחרונים: התיעוד הבלתי נתפס של תושבים דרוזים בכפר שוויא תוקפים את אנשי חיזבאללה שירו את הרקטות לעבר ישראל. תקרית שהביכה מאוד את הארגון שמיהר להבהיר שהוא לא ירה מאזור מאוכלס. תקרית שנייה היא נקמת הדם של השבטים הערביים הסונים בפעיל חיזבאללה, שהפך למרחץ דמים בהלווייתו בדרום ביירות ואנשיו של נסראללה ספגו שם כמה אבידות. לזה אפשר להוסיף את הביקורת במחנה שמתנגד לארגון על ירי הרקטות ובכלל על חלקו במשבר המתחולל בלבנון ובאסון בנמל ביירות.

מצד אחד יהיו שיגידו שהביקורת והכעס על הארגון לא יאפשרו לו להסלים מול ישראל. מצד שני אם הוא יגיע לנקודה שירגיש שנדחק לפינה, זה יכול להיות מופנה נגדנו כמו שראינו את זה קורה בחזית הדרומית בעזה. 

כבר בשנה האחרונה בזמן שהמצב הכלכלי בלבנון נמצא בשפל חסר תקדים, אין כמעט רגע דל בגבול עם לבנון. הברחות סמים ונשק, ניסיונות חדירה של מהגרים, ניסיונות של חיזבאללה לנקום, התפרעויות אלימות על הגבול, ומאז מבצע שומר החומות בעזה שש תקריות של ירי רקטות לעבר ישראל.

בישראל מייחסים את מרבית התקריות לגורמים פלסטיניים מקומיים, סוררים הגרסה הלבנונית. אלא שקשה לפסול לפי שעה את האפשרות שיש פה יד מכוונת או שילוב זרועות של "ציר ההתנגדות", המחנה האזורי שמובילה איראן. חיזבאללה אמנם לא זה שירה את הרקטות עד אתמול, אבל לאור האחיזה שלו בדרום לבנון, קשה לנקות אותו מאחריות באופן אוטומטי.

האזינו לפרק "מלחמה מתחת לראדר" בהסכת "עוד יום"

חיזבאללה אולי נגרר לאירוע, אבל שלא נטעה הוא עשה פה בחירה שבהחלט יכולה להשפיע על ההמשך ואם "הפלסטינים הסוררים" ימשיכו לירות אז מהר מאוד נמצא את עצמנו בימי קרב שטרם ראינו מאז מלחמת לבנון השנייה. אם תרצו, החלב שחסר בסופר בלבנון וגורם להתרופפות המשילות בדרום לבנון, עוד עלול להביא אותנו למלחמה אזורית בעל כורחנו.