שלי (שם בדוי)

"סליחה שעברתי אונס": התלוננה - וסובלת מהשמצות ברחבי העיר

שישה שבועות מאז שהתלוננה על אונס, שלי (שם בדוי) מספרת שחרב עליה עולמה. זה החל בתקיפה שעברה - בידי אדם שהכירה וסמכה עליו, המשיך בתשאול מחוקרת חסרת סבלנות ובלתי רגישה והגיע גם לחשיפת זהותה והפצת שמועות עליה - מעשים שהיא מייחסת לחבריו של הנאשם
אסף פוזיילוב
08 באוגוסט 2021
12:25

בששת השבועות האחרונים חייה של שלי (שם בדוי) הפכו לסיוט. בילוי עם חבר ילדות נגמר בכתב אישום על אונס. ארבעה ימים אחרי, הצליחה לראשונה לאזור אומץ ולהתלונן במשטרה - אבל שם זכתה ליחס חסר סבלנות ובלתי רגיש. בעקבות התלונה שלה והראיות שביססו את החשד לעבירה החמורה מכל, הוגש לפני שבועיים כתב אישום נגד אלמוג ברנד, בן 22 מבאר שבע, בגין אונס. אבל שלי ממשיכה לסבול - מהשמצות ושמועות שמופצות עליה. 

"אני זוכרת את הכול", סיפרה בריאיון לכאן חדשות, "הכי חזק אני זוכרת את כמות הפעמים שאמרתי לא, כמות הפעמים שבכיתי והתחננתי. אי אפשר להילחם בבן אדם שגדול ממך פיזית, שידעת שאת אמורה לסמוך עליו. זה ההלם שמשתק אותך". 

הנאשם באונס, אלמוג ברנד, ב-2019

התחושות אחרי המקרה היו קשות. "כשהגעתי הביתה לא יצאתי מהחדר כמה ימים. לא אכלתי. רק התקלחתי כל כך הרבה פעמים. לא זוכרת כמה. לא יצאתי מהחדר, לא ראיתי אור יום. הרגשתי שעולמי חרב עליי. אני מנסה להסביר מה הרגשתי אבל כל כך קשה להיזכר בזה", שיחזרה.

"אנשים שלא דיברתי איתם שנים, מתקשרים אליי ושואלים – 'זאת את? נכונה השמועה? את זו ששיקרה והפילה בפח את אלמוג?'"

כשהגיעה להתלונן במשטרה, סבלה גם היא ממה שכל כך הרבה קורבנות אונס מעידות עליו. "לקחו אותי לחקירה. החוקרת שאלה אותי 'למה באת עכשיו אם זה קרה לפני ארבעה ימים'" שיחזרה. "מצאתי את עצמי מצטדקת. לא ידעתי מה לענות לה, אני בעצמי לא ידעתי. זה זמן שהוא בעיקרון קצר. בנות מחכות שנים עד שהן מעזות לספר מה קרה להן". 

אולם דבר נוסף הותיר עליה תחושה בלתי נוחה בחקירה. "היא הייתה חסרת סבלנות. כאילו דחפו לה חקירה כשהיא רוצה ללכת הביתה. היא ישבה באי נוחות. מישהי נכנסה לחדר והחוקרת אמרה לה משהו כמו 'דחפו לי עכשיו חקירה'. לא התאימה לה החקירה הזאת. גם אם את רוצה ללכת הביתה, את נמצאת עם בחורה שהיא במצב מאוד רגיש, תסתירי את זה". שלי הוסיפה שהרגישה כאילו היא צריכה להגיד "סליחה שעברתי אונס". 

לפני שבועיים פורסם כי אלמוג ברנד יעמוד לדין. ברנד השתתף לפני שלוש שנים בסדרה התיעודית "יחידה מעורבת" ששודרה בכאן 11. בריאיון לסדרה אמר ברנד שהוא בא ממשפחה "חזקה מאוד בבאר שבע" עם "שם שפותח הרבה דלתות". כשסיפר על עצמו לתוכנית, אמר ש"תמיד קיבל הכול, בקטע מוגזם".

מאז הפרסום על כתב האישום, שלי מספרת על שמועות שמופצות עליה. לדבריה, מקור השמועות הוא בחבריו של הנאשם. שלי מספרת שלמרות שהוא אסור בפרסום, שמה פורסם ברחבי העיר, שמספרים עליה ש"שכבה עם כל העיר", שהיא "אובססיבית" לנאשם. "אנשים שלא דיברתי איתם שנים, מתקשרים אליי ושואלים – 'זאת את? נכונה השמועה? את זו ששיקרה והפילה בפח את אלמוג?'", סיפרה בריאיון ל"סדר יום" בכאן רשת ב. 

האזינו לריאיון עם שלי בכאן רשת ב

"אני יוצאת מהבית לרחוב או לסופר וצועקים עליי – 'שקרנית, הרסת חיים של בן אדם'". סיפרה שלי בריאיון לכאן רשת ב. לדבריה, היא ממעטת לצאת מפחד התגובות והמבטים. "אני לא צריכה לפחד להוציא את הפנים שלי מהבית. אני לא האשמה, אני לא זו שאמורה לפחד. אבל אני מוצאת את עצמי מפחדת לצאת מהבית, להוציא את האף. גם אם זה לחגוג לאחי הקטן גיוס במסעדה. ההורים שלי הלכו איתו לבד. כי אני פחדתי שיהיה שם מישהו שאני מכירה והמבטים האלה פשוט הורגים".

"זה פרטי שלי. זה משהו שאני עברתי. אני מרגישה כאילו הפעם אני נאנסת לעיני כל. לא לבד בחדר", היא מספרת. "בחורה לא קמה בבוקר ואומרת 'אני אהרוס לעצמי את החיים ולעוד בן אדם'. היו לי חיים מאוד טובים לפני התלונה, אין לי שום סיבה לקום בבוקר להחליט להתלונן סתם".

ממשטרת ישראל נמסר: "חקירות עבירות מין מנוהלות במשטרה במקצועיות וברגישות הנדרשת כשמטבע הדברים חקירות מעין אלו נוגעות בצנעת הפרט אך כל תכליתן הוא להגיע לחקר האמת. כך גם במקרה זה, מיד עם קבלת התלונה במשטרה נפתחה חקירה, במהלכה נעצר החשוד ובוצעו כלל פעולות החקירה הנדרשות ולבסוף הוגש נגדו כתב אישום".

תגובתו של עו"ד אור בן שאנן בשם אלמוג ברנד: "מרשי מכחיש את המיוחס לו בכתב האישום, גרסתו המלאה תמסר בבוא העת בבית המשפט. לעניין 'מסע ההשמצות' ההפך הוא הנכון, מאז הותר פרסום שמו של מרשי מתנהל נגדו ברשתות החברתיות מסע השמצות ציבורי, מכוון ורחב. אם לא די בכך, כעת מועלות טענות אלו אשר אין בהם חצי אמת. מדובר בטענות שיקריות ולא מבוססות שכל מטרתן היא להלהיט את מסע ההשמצות המנוהל כנגדו".