בית משפט
צילום: פלאש 90

"לא זנח את האידאולוגיה": ועדה מיוחדת דחתה את בקשת המחבל מוחמד אגבאריה לקצוב את עונשו

הוועדה קבעה כי עונשו של אגבאריה, שהוביל ב-1992 את הפיגוע שכונה "ליל הקלשונים", בו נרצחו החיילים גיא פרידמן, יעקב דובינסקי ויורי פרדה, ונפצע החייל סרגיי זרצנסקי, יוותר על שלושה מאסרי עולם ועוד 15 שנה בכלא
שלי טפיירו ואמוץ שפירא
08 באוגוסט 2021
12:23

ועדה מיוחדת דחתה היום (ראשון) את בקשתו של המחבל מוחמד אגבאריה לקצוב את עונשו. אגבאריה הוביל ב-1992 את הפיגוע שכונה "ליל הקלשונים", בו נרצחו החיילים גיא פרידמן, יעקב דובינסקי ויורי פרדה, ונפצע החייל סרגיי זרצנסקי.

על המחבל הוטלו שלושה מאסרי עולם ועוד 15 שנה בכלא. לפי החוק, מחבל שנושא יותר ממאסר עולם אחד יכול לפנות לוועדה מיוחדת של שירות בתי הסוהר, בחלוף 15 שנות מאסר ולבקש לקצוב את עונשו. הוועדה קבעה כי הוא ממשיך בפעילותו האידאולוגית מהכלא.

לפי ההערכות, אגבאריה קיבל עד כה תגמולים בסך של כ-1.5 מיליון שקל מהרשות הפלסטינית הודות לפיגוע שביצע. עוד נודע, כי בשנה הבאה הוא צפוי לקבל "העלאה" במשכורת החודשית, מ-10,800 שקל ל-12,800 שקל.

אגבאריה, תושב הכפר מושירפה שבאזור ואדי עארה הוא אזרח ישראלי בזכות נישואים שהתרחשו ארבעה חודשים בלבד לפני ליל הפיגוע. הוא היה חבר בפלג קיצוני של התנועה האסלאמית, שכינה עצמו "הג'יאהד האסלאמי". במשך כל התקופה הזו נותר אגבריה אזרח ישראלי.

בדברי ההסבר שלא לקצוב את עונשו כתבו חברי הוועדה כי מהחומר שסקרו עולה כי האסיר ממשיך בפעילות אידאולוגית שלילית, מהסוג שהביא אותו לביצוע מעשי הרצח, גם בין כותלי הכלא. לא מצאנו כי האסיר הראה כי שינה מדרכיו או כי זנח את האידאולוגיה האמורה.

ממשפחתו של גיא פרידמן ז"ל נמסר: "קיבלנו כעת בהקלה ובשמחה גדולה את הודעת נציגת מחלקת החנינות בוועדה שבקשת המחבל נדחתה. בשם משפחתנו אנו מודים לכולם שתמכו ועזרו לנו ללא ליאות בנושא כאוב זה".

מפורום בוחרים בחיים של המשפחות השכולות ונפגעי הטרור המלווה את משפחת פרידמן נמסר: "אנו מחזקים את ידיי הוועדה שקיבלה את ההחלטה המתבקשת שלא לקצוב את עונשו של המחבל . אנו עדיין מוחים ומתחלחלים מעצם קיום הדיון לקציבת עונש של כל מחבל שהוא".

עו"ד מוריס הירש, ראש המחלקה המשפטית של מכון 'מבט לתקשורת פלסטינית' שסייע למשפחת פרידמן, אמר: "יש לברך על ההחלטה של הוועדה. בהעדר עונש מווות, מקומו של זה בכלא, עד סוף ימיו. כעת עלינו לגשת לבחינה של ההסדרים השונים שמאפשרים הקלה בעונשיהם של המחבלים, וזאת מתוך ראיה לערוך תיקונים מקיפים, כדי שלא נצטרך להתמודד שוב עם דיונים מהסוג הזה".