בדיקות קורונה
צילום: גטי אימג'ז

התוכנית לפתיחת שנת הלימודים: הורים יבדקו את ילדיהם לקורונה יומיים לסוף אוגוסט

על פי התוכנית שהוגשה לרה"מ תתקיים גם בדיקה סרולוגית ל-1.6 מיליון תלמידים • שר התרבות והספורט לכאן רשת ב: מותר להיות נבוכים לפעמים מול הקורונה
גילי כהן, נוב ראובני ולירן כוג'הינוף
08 באוגוסט 2021
14:17
עודכן ב 19:38

ראש הממשלה נפתלי בנט אישר הערב (ראשון) את מתווה פתיחת שנת הלימודים. על פי הודעת שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, יבוצעו בדיקות סרולוגיות ל-1.6 מיליון תלמידים. הבדיקות יתבצעו תחילה בחברה החרדית, שם תיפתח שנת הלימודים כבר מחר ויתרחבו בהדרגה ליתר התלמידים ברחבי הארץ. בתוך כך, טרם פתיחת שנת הלימודים יסופקו להורי התלמידים בדיקות מהירות, אותן יבצעו לילדיהם כ-48 שעות לפני 1 בספטמבר.

כמו כן, בבתי ספר בהם התגלה חולה מאומת, יופעל מודל "כיתה ירוקה". על פי המודל, החולה המאומת ייכנס לבידוד ואילו היתר יעברו בדיקות לגילוי קורונה. מי שיימצא חולה - יבודד ואילו מי שימצא שלילי -יחזור ללימודים וייבדק בכל יום למשך שבעה ימים.

בנוסף, במסגרת מודל "מגן חינוך" יתבצעו בדיקות יזומות בבתי הספר לאיתור מוקדם של תחלואה, אחת לשבוע ביישובים כתומים ואדומים. בתוך כך, תימשך ההקפדה על עטיית מסכות, שמירת מרחק, שמירה על היגיינה, למידה במרחבים פתוחים והמשך מעקב פיקוח ובקרה על נתוני התחלואה באמצעות מרכז השליטה הארצי.

הערב אמר שר התרבות והספורט חילי טרופר מכחול לבן כי הנתונים מובילים למסקנה שיש להטיל מגבלות חמורות, אך קשה לדעת אם יהיה צורך להטיל סגר בחגים. בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב, אמר השר טרופר כי קשה ומורכב למצוא את נקודת האיזון בין צורכי הבריאות לבין הרצון שלא לפגוע בכלכלה. "מותר לכולם להפגין קצת צניעות. מותר להיות נבוכים לפעמים מול הקורונה, כל מי שמציע מתכונים מתבדה פעם אחר פעם", אמר טרופר.

האזינו לריאיון עם השר טרופר בכאן רשת ב

מוקדם יותר התכנסו שרי הממשלה כדי לדון בהתמודדות עם התפרצות הקורונה. השרה לשוויון חברתי מירב כהן הביעה בדיון מחאה על החרגת בתי הכנסת מהתו הירוק, אבל ראש הממשלה גדע את הדיון. שר האוצר ליברמן אמר: נחייה עם הקורונה עוד הרבה שנים. 

"כאב לי לקרוא על החלטת קבינט הקורונה בנושא החרגת בתי הכנסת מהתו הירוק. כאילו לא למדנו לקח מהסבבים הקודמים. אין כל הצדקה להחרגה הזאת. זה גם הוביל כבר בעבר למוות של עשרות אם לא מאות אנשים שפקדו את בתי הכנסת וגם זה מאוד מאוד פוגע בסולידריות החברתית", אמרה השרה כהן.

"אין כל הצדקה להחרגה הזאת. זה גם הוביל כבר בעבר למוות של עשרות אם לא מאות אנשים שפקדו את בתי הכנסת וגם זה מאוד מאוד פוגע בסולידריות החברתית"

בתגובה לדבריה, אמר מזכיר הממשלה כי ההחלטה על החרגת בתי הכנסת לא הייתה חלק ממדיניות, אלא "הנחייה משפטית". מירב כהן ביקשה אם כן לקבל את חוות דעתו של היועמ"ש, אלא שזה הגיב - "לא הייתה דרישה משפטית כזו או אחרת". בשלה זה היסה בנט את הדיון, ואמר - "אנחנו נבדוק את זה בפורום יותר קטן".

שרת התחבורה מירב מיכאלי ושר התיירות יואל רזבוזוב ביקשו לדון על סיוע לענפי התעופה והתיירות, שהם הראשונים להיפגע מהגבלות הקורונה. בתגובה לבקשות, אמר שר האוצר ליברמן שמשרדו מחפש פתרון צודק ואחר כך אמר "הקורונה כאן להרבה שנים ויהיו עוד הרבה וריאנטים, וצריך ללמוד לחיות עם זה". 

"צריך לומר לציבור את האמת, והיא מפחידה"

חלק מרכזי בישיבת הממשלה הוקדש לדיון בסגר, לא בנחיצותו, אלא בתדירות השימוש במילה בהצהרות לתקשורת. השר אלעזר שטרן אמר: "אנחנו צריכים לעקור את המילה הזו "סגר" מתוכנו... אנחנו גורמים לאנשים לחיות תחת איום". 

מי שהסכימה עם השר שטרן היא שרת החינוך יפעת שאשא ביטון. "מעבר לעובדה שאנחנו צריכים להסיר את נושא הסגר מסדר היום, עצם זה שאנחנו מדברים עלז ה, אנחנו מקבעים מציאות בשטח. יש ביטולים ואנשים נמצאים בחרדה קיומית על הפרנסה שלהם. ראינו גרפים – לא משנה אם מדינות עשו סגר או לא עשו סגר, או עשו סגר חלקי – הגרף של התחלואה נראה אותו דבר", אמרה. 

"ראינו גרפים – לא משנה אם מדינות עשו סגר או לא עשו סגר, או עשו סגר חלקי – הגרף של התחלואה נראה אותו דבר"

מנגד, השר לביטחון הפנים עמר בר לב טען שיש לשקף את אפשרות הסגר לציבור. "אני גם לא חושב שצריך להפחיד את הציבור אבל צריך לומר את האמת לציבור, אם יתחסנו וישימו מסכות, הסיכוי לסגר יקטן.. המצב הכי גרוע, זה לא להזכיר את המילה "סגר" ואז עוד ארבעה שבועות נגיע לסגר", אמר בר לב. 

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג צידדה בדבריו. זנדברג: "עוד 30-20 ימים נגיע לסף הספיקה של מערכת הבריאות. זו לא עמדה, זה מדע. לא שמעתי הצעה חוץ מלהגיד 'לא סגר'. אין מה לטמון את הראש בחול ולעצום עיניים".