ארכיון
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

ההצעה של קופות החולים למשרד הבריאות: כיתות לימוד למחוסנים בלבד

פרסום ראשון: על פי היוזמה ילדים שהתחסנו ילמדו בכיתות כרגיל, ילדים שלא התחסנו ילמדו בקפסולות נפרדות או בזום • בישיבה שהתקיימה ביום שישי נכח פרויקטור הקורונה. היוזמה צפויה להיתקל בהתנגדות של משרד החינוך • 400 אלף ילדים עדיין לא התחסנו בגילאי 12 עד 15. בגילאי 16 עד 18 אחוז המתחסנים מעט יותר גבוה
קטי דור
08 באוגוסט 2021
20:22

יוזמה מעוררת מחלוקת בדיונים על פתיחת שנת הלימודים: כחלק מהתמודדות עם האוכלוסייה שמסרבת להתחסן. אחד הרעיונות שהועלו במערכת הבריאות בישיבה בין ארבעה מנכ"לי קופות חולים עם בכירי המשרד, הוא להפריד בבתי הספר בין אוכלוסיות המחוסנים והלא מחוסנים.

ביום שישי לפני הצהריים התקיימה ישיבה של מנכ"לי הקופות עם בכירי משרד הבריאות, ובה דובר על האוכלוסייה שאינה מתחסנת, כזן שהיא לאו דווקא חלק ממתנגדי החיסונים הכבדים. כשדובר על הילדים בגילאי 12 עד 18 שלא התחסנו, הועלה רעיון של הפרדה בבית הספר בין האוכלוסיות שהתחסנו ובין האוכלוסיות שלא התחסנו.

על פי היוזמה, לילדים שהתחסנו יתאפשר ללמוד בכיתות כרגיל, ואילו לילדים שלא התחסנו תימצא דרך לימוד אחרת - אם בקפסולות נפרדות או אפילו בזום. יש 400 אלף ילדים שעדיין לא התחסנו בגילאי 12 עד 15. בגילאי 16 עד 18 אחוז המתחסנים מעט יותר גבוה. 

הרעיון שהעלו מנכ"לי קופות החולים הוא להפריד בין שתי האוכלוסיות, כך שאלו שהתחסנו יוכלו ללמוד בצורה יותר בטוחה מבחינת הידבקות בקורונה. הישיבה שהייתה עם פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמן זארקה. הוא רשם את הדברים, אך יהיו מכשולים רבים בדרך מימושו, בעיקר מצד משרד החינוך.

הרעיונות הללו עולים מכיוון שיש דאגה גדולה ממספרי המאומתים, החולים הקשים וגם אחוזי התמותה. מתחילת אוגוסט - 65 אנשים נפטרו, לאחר שבכל יולי מתו 50 איש מקורונה. אתמול היו 75 חולים קשים חדשים.

חשיפה: המסמך הסודי בקבינט - בנט הנחה להיערך לסגר בחג תשרי | מיכאל שמש

מחר: שנת הלימודים במגזר החרדי נפתחת - ללא הגבלות

כמעט שלושה שבועות אחרי שהתלמידים החרדים היו בחופשת "בין הזמנים", מחר תיפתח שנת הלימודים תשפ"ב במגזר החרדי באופן רשמי. כל תלמודי התורה בכיתות א-ח, הישיבות הקטנות והישיבות הגדולות יפתחו את שעריהם. החזרה ללימודים מתבצעת ללא בדיקות או כל מערך מאורגן לאיתור מאומתים בקרב מוסדות החינוך.

מחר צפוי נשיא המדינה יצחק הרצוג לבקר במוסדות הלימוד החרדי בבני ברק ובבתי המנהיגים החרדים הרבנים קניבסקי ואדלשטיין. את תוצאות פתיחת שנת הלימודים נראה בעוד כשבועיים בנתוני התחלואה שיפרסם משרד הבריאות.

מתווה החזרה ללימודים שאושר - כל הפרטים

ראש הממשלה בנט אישר הערב את מתווה פתיחת שנת הלימודים. על פי הודעת שרת החינוך יפעת שאשא ביטון, יבוצעו בדיקות סרולוגיות ל-1.6 מיליון תלמידים. הבדיקות יתבצעו תחילה בחברה החרדית, שם תיפתח שנת הלימודים כבר מחר ויתרחבו בהדרגה ליתר התלמידים ברחבי הארץ. בתוך כך, טרם פתיחת שנת הלימודים יסופקו להורי התלמידים בדיקות מהירות, אותן יבצעו לילדיהם כ-48 שעות לפני 1 בספטמבר.

כמו כן, בבתי ספר בהם התגלה חולה מאומת, יופעל מודל "כיתה ירוקה". על פי המודל, החולה המאומת ייכנס לבידוד ואילו היתר יעברו בדיקות לגילוי קורונה. מי שיימצא חולה - יבודד ואילו מי שימצא שלילי -יחזור ללימודים וייבדק בכל יום למשך שבעה ימים.

בנוסף, במסגרת מודל "מגן חינוך" יתבצעו בדיקות יזומות בבתי הספר לאיתור מוקדם של תחלואה, אחת לשבוע ביישובים כתומים ואדומים. בתוך כך, תימשך ההקפדה על עטיית מסכות, שמירת מרחק, שמירה על היגיינה, למידה במרחבים פתוחים והמשך מעקב פיקוח ובקרה על נתוני התחלואה באמצעות מרכז השליטה הארצי.