חיסון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מחקר בבילינסון: המנה השלישית למדוכאי החיסון נמצאה יעילה

פרסום ראשון: מספר המושתלים שפיתחו נוגדנים נגד קורונה אחרי המנה השלישית הוכפל • מנהלת היחידה להשתלות כליה: "הוכחה ברורה לכך שהחיסון השלישי עובד" • מנהל השירות לאי ספיקת לב: "ממליצים למושתלים באופן גורף להגיע ולהתחסן"
נוב ראובני
10 באוגוסט 2021
15:26

פרסום ראשון: ממחקר שנערך בבית החולים בילינסון עולה כי החיסון השלישי נגד קורונה עבור מדוכאי חיסון נמצא יעיל, והכפיל את מספר מושתלי האיברים שפיתחו נוגדנים נגד קורונה. ממצאי המחקר שפורסם היום (שלישי) מתייחסים למושתלי לב, ריאות וכליה המטופלים בבית החולים.

לפי המחקר, שצפוי להתפרסם בקרוב בספרות המקצועית, 73% ממושתלי הכליה שקיבלו את החיסון השלישי פיתחו נוגדנים ותגובה לחיסון. זאת לעומת 35% שפיתחו נוגדנים ותגובה לחיסון לאחר קבלת המנה השניה.

מנהלת היחידה להשתלות כליה במחלקת השתלות, ד"ר רותי רחמימוב, אמרה כי "הנתונים מהווים הוכחה ברורה לכך שהחיסון השלישי עובד. אנו רואים שיפור משמעותי בתגובה לחיסון השלישי במושתלי כליה". 

בקרב מושתלי ריאות שקיבלו את מנת החיסון השלישית - 33% פיתחו נוגדנים ותגובה לחיסון. זאת לעומת 18% בלבד שפיתחו נוגדנים לאחר שתי מנות. על פי מנהל המערך למחלות ריאה, פרופסור מרדכי קרמר, "לא נראו תופעות לוואי משמעותיות מלבד כאב נקודתי במקום ההזרקה". 

מבין מושתלי הלב שקיבלו את מנת הדחף 58% פיתחו נוגדנים לאחר קבלת המנה השלישית, לעומת 31% שפיתחו נוגנדים לאחר המנה השניה. מנהל השירות לאי ספיקת לב במערך הקרדיולוגי בבלינסון, דוקטור טוביה בן גל, אמר כי "על פי ממצאים ראשוניים, החיסון השלישי הכפיל את כמות מושתלי הלב שפיתחו נוגדנים לאחר החיסון". לדבריו, "אנו ממליצים למושתלים באופן גורף להגיע ולהתחסן בחיסון השלישי אשר מציל חיים". 

נתונים מעודדים מגיעים גם מבית החולים שיבא. לפי נתונים ראשוניים, כ-70% ממושתלי האיברים הסולידיים - כליה ולב - שקיבלו את מנת החיסון השלישית, פיתחו נוגדנים לקורונה. זאת לעומת 18%-25% שהגיבו לחיסון לאחר המנה השנייה. על פי פרופ' גליה רהב, מובילת המחקר בשיבא, לא נצפו תופעות לוואי חריגות.

בשיחה עם כאן חדשות אמרה רהב: "אני חושבת שזה מאוד מעודד. אני מאמינה שהעלייה הזו ברמת הנוגדנים תמנע תחלואה קשה ותמותה, ואני שמחה על כך. אם בקרב אוכלוסיית מדוכאי החיסון יש עלייה כזו בנוגדנים, אני סבורה שבקרב בני ה-60 ומעלה שמקבלים עכשיו את המנה השלישית - התגובה תהיה טובה גם כן ותוריד את התחלואה הקשה".