הפרלמנט הפולני, ארכיון
צילום: אי-פי

בדרך לעימות עם ישראל? הפרלמנט הפולני אישר את חוק הרכוש

החוק יצמצם את יכולתם של יהודים לתבוע רכוש אבוד מימי מלחמת העולם השנייה • לפיד גינה: "החקיקה פוגעת בזיכרון השואה ובזכויות הקורבנות" • שר החוץ האמריקני בלינקן: מודאגים מאוד מהחוק, קוראים לנשיא פולין דודה לא לחתום עליו
עמיחי שטיין
11 באוגוסט 2021
21:35
עודכן ב 01:40

הפרלמנט הפולני אישר היום (רביעי) את חוק הרכוש - שגרר ביקורת רבה מצד מדינת ישראל וארגונים יהודים. החוק נועד להסדיר את היחסים המשפטיים על רכוש שנותר ממלחמת העולם השנייה, ויגרום לאיבוד זכויות של יהודים על נכסים שהחזיקו לפני המלחמה. כעת נדרשת חתימתו של נשיא פולין אנדז'יי דודה כדי שהחוק ייכנס לתוקפו. 

שר החוץ יאיר לפיד גינה את החקיקה ואמר: "ההחלטה פוגעת בזיכרון השואה ובזכויות קורבנותיה. פולין יודעת מהו הדבר הנכון לעשות – לבטל את החוק״. השרה לשיוויון חברתי מירב כהן הגיבה גם כן להחלטה ואמרה כי "החוק הפולני מבזה את ההיסטוריה של העם היהודי, את זיכרון הניספים בשואה, ומבזה לא פחות את האומה הפולנית עצמה". כמו כן, בתגובה לאישור החוק, יו"ר הכנסת מיקי לוי החליט לא להקים את קבוצת הידידות הפרלמנטרית בין פולין לישראל.

תגובה חריפה לחקיקה הגיעה מפיו של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן, שהביע דאגה עמוקה ממנו. בלינקן אמר שפולין צריכה חוק מניח את הדעת שיאפשר השבת רכוש לקורבנות רדיפות הנאצים, והפציר בנשיא פולין לא לחתום עליו. גורם בסביבתו של נשיא פולין אנדז'יי דודה אמר לכאן חדשות: "ברגע שהחוק יגיע לשולחנו יש לו 21 יום להחליט האם הוא חותם. השיקולים שילוו אותו יהיו על פי האינטרסים של פולין".

מוקדם יותר אמר גורם מדיני בישראל שאחת האפשרויות שנשקלות היא ביטול ההצהרה המשותפת בין ישראל לפולין, שסיימה את המשבר בין המדינות בין 2018.

מנכ"ל משרד החוץ, אלון אושפיז, אמר לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי אם החוק יעבור בפרלמנט בוורשה, והנשיא דודה יחתום עליו, הדבר ישפיע באופן קשה על הקשרים בין ישראל לפולין. לדבריו, מדובר בחקיקה נוראית, החוטאת לצדק, למוסר ולזיכרון ההיסטורי. 

כמה חברי קונגרס אמריקנים, בהם מנהיג הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים סטני הוייר, שלחו מכתב לפרלמנט הפולני ובו ביקשו מהם שלא לאשר את ההחלטה. "השבת רכוש לניצולי שואה היא יותר מאשר רק כסף - זה עניין של מוסר, סיום והכרה באובדן", כתבו חברי הקונגרס.