משרד הפנים
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

עתירה: משרד הפנים סירב לדון בבקשות לאיחוד משפחות

על אף שהקואליציה כשלה באישור חוק האזרחות, והאחריות בנושא שבה למשרד הפנים, זוגות מעורבים של ישראלים ופלסטינים טוענים כי הרשויות אמרו להם שבקשותיהם לא יטופלו
אמוץ שפירא
11 באוגוסט 2021
08:49

שני זוגות של ישראלים ופלסטינים עתרו לבית המשפט המחוזי בירושלים בטענה כי משרד הפנים מסרב לאשר את בקשותיהם לאיחוד משפחות. זאת, על אף שהקואליציה לא הצליחה להאריך את הוראת השעה המונעת איחוד משפחות - דבר המגלגל את האחריות בנושא לפתחו של משרד הפנים. הזוגות, המתגוררים בכפר קרע ובבאקה אל גרבייה, טוענים כי נאמר להם שלא לבוא ללשכות של רשות האוכלוסין וההגירה, משום שבקשותיהם לא יטופלו. 

הניסיון להעביר את הוראת השעה המכונה חוק האזרחות נכשל לפני כחודש במליאת הכנסת. שרת הפנים שקד הודיעה במהלך ליל הדיונים כי הושגו הבנות מול חברי הכנסת של מרצ ומול חלק מחברי רע"ם בחוק. למרות זאת, החוק לא עבר בהצבעה, לאחר שח"כ עמיחי שיקלי לא הצביע עם הקואליציה והותיר את התוצאות על תיקו 59. חברי הכנסת של מרצ ושני ח"כים מרע"ם, ביניהם מנסור עבאס, תמכו בחוק. במסגרת הפשרה שהושגה בין ימינה למרצ ורע"ם, סוכם על הארכת החוק בחצי שנה במקום שנה, הענקת תושבות ל-1,600 פלסטינים ששוהים בישראל, והקמת ועדה בראשות מזכיר הממשלה שתבדוק פתרונות הומניטריים. כישלון הקואליציה השיב את המצב לתקופה שקדמה להוראת השעה ולפיו משרד הפנים אמור לדון בכל בקשה ובקשה שתוגש לו.